Haşhaşın Faydaları
Haşhaş çiçekli bitkilerin gelincikgiller familyasının bir üyesi olup papaver cinsini oluşturan çok yıllı bir bitki çeşididir. Haşhaşta iki bölüm bulunur bunlardan biri yenilebilir bölüm diğeri de yenilemez bölümdür. Bu yenilemez bölüm yenildiğinde sağlığınıza ciddi zararlar verebilmektedir. Haşhaştaki kaba kısımda zehirli bir etki etki gösteren maddeler bulunur ve haşhaşın bu kısmına afyon ismi verilmiştir. Haşhaş sakinleştirici ve uyuşturucu etkilere sahip olan bir bitkidir. Tıbbi bir alkaloit kaynağı olan haşhaş morfine benzer kimyasal maddeler içermektedir. Ayrıca haşhaştaki bu maddeler geçmiş zamanlarda her ne kadar tıbbi amaçlarla kullanılmışsa da bir yandan da sakinleştirici ve keyif verici olarak kullanılmıştır. Eski mısır medeniyetinde hekimler sağlık problemi olanlara ağrı kesici olarak haşhaş tohumları tüketmelerini tavsiye etmişlerdir. Zaten günümüzde de kodein ve morfin genellikle tıbbı alanlarda ağrı kesici olarak kullanılır. Ancak haşhaş üretimi resmi olarak yasaklanmıştır. Çünkü uyuşturucu ve sakinleştirici etkilerinin dışında morfin olarak ta kullanılmıştır. Ayrıca eroin üretiminde kullanılan madde de haşhaştır.
hashas-yagi-ne-ise-yarar
Haşhaş yağları salatalarda, yemeklerde genellikle sos amaçlı kullanılmakta veya margarinlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bazı ekmek veya keklerin içine de eklenebilen haşhaş yağı ayrıca vernik ve kozmetik alanlarında da yaygın olarak kullanılır. Haşhaş tohumundan yapılan eme hamur işleri, kek, sebze yemekleri ve çorbalarda da sıklıkla kullanılmaktadır.
Haşhaş bitkisi sıcak ve ılık bölgeleri sever ve Avustralya, Hindistan, Türkiye ile Afganistan topraklarında yaygın olarak yetiştirilir. Haşhaş tohumları yüksek oranlarda yağlar içerir ve kalsiyum, potasyum, protein ve demir mineralleri bakımından da çok zengindir. Ayrıca yüksek miktarda lif içeren Haşhaş bitkisi içeriğinde özel yağ asitlerine de yer verir.
Haşhaş Bitkisinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Haşhaş bitkisi sakinleştirici özelliklere sahip çok kuvvetli bir ağrı kesici olarak kullanılır ve günümüzde yüzlerce ilacın yapımında ham madde olarak kullanılır. Mide ve astım hastalıklarında tedavi amacı ile kullanılan Haşhaş bitkisi ayrıca göz hastalıklarında da tedavi edici etkilere sahiptir. Haşhaş bitkisi ağızda oluşan yaraların iyileşme sürecini desteklemekle kalmaz genel diş sağlığını da korur. Ayrıca kabızlığı giderir ve uyku problemi çeken insanlarında bu sıkıntıdan kurtulması için etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. Kemik ve kalp sağlığını da koruyan haşhaş bitkisi beyindeki fonksiyon bozukluklarını da büyük ölçüde giderir. Bunların yanı sıra egzema ve cilt enfeksiyonlarına karşıda etkili bir ilaç görevi görür. Cildi ölü hücrelerden temizler ve kırış oluşmasını engeller. Haşhaş bitkisi sağ sağlığı bakımından da çok büyük önem arz eder ve bağışıklık sistemini de güçlendirici etkiye sahiptir.
Haşhaş damar sağlığını, kan hücrelerini ve kolesterolü düzenler. Ayrıca tansiyonu normal değerlere çeker ve kalp krizi, felç ve böbrek taşı gibi problemlerin oluşma riskini en aza indirebilir. Vücut için gerekli olan günlük enerji ihtiyacını karşılar ve meme kanseri riskini en aza indirir. Ayrıca tüm vücut sağlığına da katkılarda bulunur.
Ağızdaki Oluşan Yaralar Üzerinde Etkisi
Önemli bir Hindistan tıp şekli olan Ayurveda ilkelerine göre ağızda oluşan ülserin nedeni, Vücut ısısının normal değerlerin çok üstüne çıkmasıdır. Ancak tüketilen haşhaş insan vücudunda sakinleştirici etkiler gösterdiği için ağızda oluşan yaralar ve buna bağlı hastalıkları tedavi edici bir etki gösterir.
Haşhaşın Kabızlığa Etkileri
Haşhaş bitkisinin tohumları aşırı miktarda lif içerir. Böylece düzenli tüketilen haşhaş kabızlık sorunlarının sonunu getirebilir. Yemeklerde yaygın olarak kullanılan haşhaş bu sayede vücuda bol miktarda lif nakletmiş olur ve bu durum sindirim sistemi sağlığını koruduğunu gösterir.
Uyku Düzeni Üzerindeki Etkileri
İnsomnia, yorgunluk ya da uyku problemleri gibi sağlık sorunu yaşıyorsanız bu konuda haşhaş tüketimi size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Bunun için haşhaş bitkisinin tohumundan elde edilen özü, bir miktar şekerler karıştırıp geceleri yatmadan önce tüketirseniz daha fazla etkisini görebilirsiniz. Çünkü haşhaş sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiler sağlar bu sayede uykuya geçmeniz çok daha kolay olabilir.
Haşhaşın Kalp Sağlığına Etkileri
Haşhaş tohumları özel bir yağ asidi olan linoleik asitleri bol miktarda içermektedir. Linoelik asitler ise insan kanında bulunan kötü kolesterol seviyelerinin yükselmesini engelleyerek genel anlamda kalp sağlığını da korumuş olmaktadır. Kalp krizi veya buna benzer ciddi hastalıklardan korunmak için haşhaş tüketmek çok mantıklı bir çözüm yoludur. Ayrıca Haşhaş bitkisi tohumları düzenli tüketildiğinde kalbi normalden 2 kat daha fazla güçlendirmiş olursunuz.
Haşhaşın Kemik Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Fosfor ve kalsiyum ile birlikte kemik sağlığı üzerinde çok büyük faydalar sağlayan haşhaş bitkisi bol miktarda manganez minerali içermektedir. Bu sayede kemiklerde oluşan hasarların giderilmesini sağlar ve bu onarmaları yapan protein aynı zamanda kolajende içermektedir. Haşhaş kemik ağrılarını hafifletmekle kalmaz ayrıca çok iyi bir kalsiyum deposu özelliği taşıdığı için aynı zamanda kemikleri onarır ve güçlendirir. Ayrıca haşhaş bitkisi osteoporoz risklerini de en aza indirir.
Beyin ve Sinir Sistemine Etkileri
Demir, kalsiyum ve bakır gibi minerallere ev sahipliği yapan Haşhaş bitkisi bu üç mineral sayesinde beyindeki kimyasalları düzene sokar ve beyin hücrelerinin gelişmesine yardımcı olur. Sinir sistemini büyük ölçüde rahatlatan bu bitki içeriğindeki alkaloidler sayesinde de sinir hastalıklarının tedavi süreçlerini olumlu etkiler.
Bağışıklık Sistemine Etkileri
Bağışıklık sitemin zayıflamasının en büyük nedenlerinden biri vücuttaki çinko oranlarının azalmasıdır. Haşhaş bitkisi ise içeriğinde bol miktarda çinko barındırdığı için bu tür bağışıklık sistemine bağlı hastalıkların oluşmasına engel olur. Haşhaş bitkisi demir minerali bakımından da çok zengin bir bitkidir. Bu mineral sayesinde hem bakterileri yok eder hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Cilt ve Saç Sağlığına Etkileri
Haşhaş bitkisi ciltte oluşan enfeksiyonların giderilmesi için etkili bir bitkidir. Çildi tazeler, nemlendirir ve canlılık kazandırır. Kuru bir cilde sahip olan insanlarda ise cilde nem kazandırdığı için kuruluktan kaynaklanan pullanma, kaşıntı ve döküntülerin önüne geçer. Ciltte oluşan kızarıklıklar içinde bu tohumlar süt ile karıştırılıp cilde sürülür. Bu sayede hem kızarıklıklar ortadan kalkar hem de yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıklar yok olur.
Saç sağlığına da çok faydalı olan Haşhaş bitkisi saçları onarır ve genel saç sağlığını destekler. Ayrıca saç derisini de koruyan bu bitki saç köklerini de güçlendirerek dökülmelerin önüne geçmiş olur. Saçların doğal yapısını bozmadan besleyen bu bitki saç bakımı sektöründe de kısmen kullanılmaktadır.
Meme Kanseri Üzerindeki Etkileri
Haşhaş bitkisinin tohumlarında bulunan olesik asit sayesinde meme kanseri büyük ölçüde önlenmiş olur. Ayrıca kansere sebep olan hücre ve genlerin aktivitelerini engeller ve bunların ürememesini sağlar.
Haşhaşın Zararları ve Yan Etkileri

  • Diğer tüm kabuklu gıdalar arasında en az alerjiye sebep olan tek besin Haşhaş bitkisi tohumudur. Aşırıya kaçmadan tüketildiği sürece gebe kadınların ve çocukların tüketiminde bir sakınca bulunmamaktadır.
  • Sakinleştirici ve uyuşturucu etkileri bulunan bu bitki aşırı tüketim yapıldığı takdirde bitkinlik, kusma, halsizlik ve baş dönmesi gibi problemlere neden olabilir.
  • Haşhaş bitkisinin uyuşturucu etki gösteren bölümlerini yetiştirmek yasaktır. Bu bölümleri tüketmek oldukça sakıncalıdır ve uyuşturucu özellikleri taşıdığı için bağımlılık yapabilmektedir.

Haşhaşın Besin Değerleri
Haşhaşın 100 gramında 525 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 18 gram protein, 28,1 gram karbonhidrat, 41,6 gram yağ, 1438 mg kalsiyum, 870 mg fosfor, 719 mg potasyum ve 347 mg magnezyum bulunur.
Öneriler
Haşhaş tohumu sadece aşırı tüketim yapılması durumunda problem çıkarabilir. Onun haricinde tüketilmesinde bir sıkıntı yoktur. Anca aşırı tüketim sizi uyuşturabilir ve halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk gibi problemler doğurabilir. Ayrıca uyuşturucu etkisi olduğu için bağımlılığa neden olur ve ileride çok daha ciddi sıkıntılar doğurabilir. Bu nedenle özellikle çocuklardan uzak tutulması tavsiye edilir. Hamilelik dönemlerinde de aşırıya kaçmadan tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir.