Hamilelik gebelik süresince sıkça görülen yakalanılan hastalıklar, sebepleri, önlemleri ve tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz :
Gebelikte İdrar Kaçırma :  Hamilelik sürecinde özellikle son üç ayda bebeğin hacmen büyümüş olması ve bu ağırlığın anne idrar torbasına basınç uygulaması nedeniyle öksürme, hapşırma gibi durumlarda kadınlar idrar kaçırabilirler. Bu durum gebelikten kısa bir süre sonra sona erecek bir rahatsızlıktır. Ancak gelen sıvının idrar mı yoksa amniyon sıvısı mı olduğu karıştırılmamalıdır. Çünkü bazen amniyon sıvısı sızıntısı da idrar kaçırma ile karıştırılmaktadır. Hamilelikte idrar kaçırma kegel egzersizleri ile azaltılabilir.
Hamilelikte Hemoroid (Basur): Hamilelikte makattan gelen kan basurun ilk ve belirgin belirtisidir. Gebeliklerin %20 ile %50 sinde hemoroid görülür. Hamilelikte ortaya çıkan basurun nedenleri ise; aşırı kilo alınması, ırsi sebepler, bebeğin gelişimiyle birlikte karındaki damarlara baskı ve kabızlıktır. Gebelik sebebiyle makattan kan akıntısı ile karıştırılmamalıdır. Bu durum için daha çok yan yatılıp uzanılması gerekmekte ve yine kegel egzersizleri ile desteklemelisiniz. Hemoroid tedavisi ve önerileri için sitemizde verilen konulara buradan bakabilirsiniz.
 İdrar Yolu Enfeksiyonu :Hamilelikte en sık karşılaşılan ve bazen erken doğuma sebebiyet bile verebilen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyondan kurtulmanın yolları ise şu şekilde sıralanabilir:
Gebeliğin ilk gününden itibaren hamilelik süresince günlük 2 litre su içilmeli
Kabız olmamaya çalışmalısınız
Cinsel ilişkiye girmeden ve sonrasında kesinlikle küçük tuvaletinizi yapmalısınız
İdrarınızı kesinlikle tutmamalısınız, hissettiğiniz anda tuvalete gitmelisiniz
Bacak Ağrıları,  Elde ve Ayakta Uyuşma: Bebeğin büyümesi ve ağırlaşmasıyla birlikte gebelğin son aylarında başlayıp doğumdan sonraki 5-6 haftaya kadar da deva edebilen siyatik ağrılarına benzeyen rahatsızlıklardır. Söz konusu karıncalanma ve omuz ağrısı, kalça ve bacak ağrısı, el ayak uyuşması omurların aralarındaki ödemlerin artması sebeplidir. Bunlar için önlem olarak yüksek topuklu ayakkabı giyilmemeli, kilo alımına dikkat edilmelidir. İleri rahatsızlık durumu için bir doktora başvurulup fizik tedavi görülebilir.
Gribal Enfeksiyonlar:Kış aylarına denk gelen hamileliklerde grip gibi enfeksiyonlar sık görülür. Ancak hamile kadınlarda normalden daha ağır ve uzun sürer. Grip için şu öneriler verilebilir :
Ağrılarınız için parasetamol kullanın
Boğaz ağrılarınız için pastil kullanın
Beslenirken öğün sayısını arttırıp azar azar yiyin
Uzun süren ateş, öksürük ve nefes darlığı durumlarında kesinlikle doktora başvurun