Kadınlar hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren çevrelerinden çeşitli bilgiler duyarlar. Hatta duydukları şeyler cinsel yaşama kadar gidebilir. Genel olarak konuşulan bilgiler cinselliği sınırlayıcı ve ortadan kaldırıcı tarzda olmaktadır. Oysa bu bilgiler, ne kadar doğru olduğu araştırılmadan yayılıyor. Araştırılmadan yayılan bu bilgiler yüzünden çiftler arasında gereksiz sorunlar da yaşanabiliyor. Bu nedenle her hamile kadının duyduğu her şeyi dikkate almaması gerekir.

Hamilelikte Kimlerden Bilgi Alınmalıdır?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye dair asırlardır çok şeyler söylenmiştir. Bu bilgilerin birçoğu çarpıtılmış ve uydurulmuştur. Nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelen bu bilgiler, hamilelikte cinsellikten uzaklaştırmaya neden olmaktadır. Oysa bu konuda dinlenmesi gereken kişiler çevre olmamalıdır.

Hamile olan kişi doktoru ve kendisinden başka kimseyi dinlememelidir. Doktorun dediklerinde ve sağlık durumunda problem olmayan hamile kadınlar kararı kendisi vermelidir. Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bunlardan biri de cinsel arzunun artmasıdır. Buna rağmen bebeği kaybetme korkusuyla cinsel ilişkiden kaçınmak pek doğru değildir.

Gebelikte cinsellik zararlımıdır? Hamilelikte cinsel hayat nasıl olmalıdır?

İkinci Üç Aylık Dönemde Cinsellik

Hamileliğin ilk üç ayında görülen belirtiler ikinci üç aylık dönemde kaybolur. Yine doktor tarafından herhangi bir sakınca görülmemişse cinsellik yaşanabilir. Bu dönemde beden hamileliğe alıştığı için cinsellik daha rahat yaşanacaktır. Ancak karnın belirgin hale gelmesinden dolayı cinsel ilişki sırasında pozisyonlara dikkat edilmelidir. Pozisyonlar tamamen bedenin en rahat edebileceği şekilde ayarlanmalıdır. Bu dönemde yaşanan cinsellik, çiftlerde rahatlama sağlayacaktır. Aynı zamanda bebekle birlikte değişecek olan ilişkiye de olumlu katkısı olacaktır.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte cinsel ilişki bebeğe  zarar verir mi? Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı? İlişkide nelere dikkat  edilmeli?

Son Üç Ayda Cinsellik

Diğer dönemlerde olduğu gibi son üç ayda da doktorun dedikleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Doktor cinsellik yaşanmasında bir sakınca görmüyorsa kişi arzu ettiğinde cinsel ilişkiye girebilir. Son üç ayda rahim büyümektedir. Buna bağlı olarak yalancı kasılmalar da meydana gelebilmektedir. Bu yüzden cinsellik ikinci plana atılabiliyor. Ancak pelvis bölgesinde yaşanan kasılmalar orgazmın yoğunluğunu artırmakta etkilidir. Bu da cinsellikten daha fazla haz almaya yardımcı olmaktadır. Anne adayı ve bebeği için herhangi bir sakınca yoksa doğuma kadar uygun pozisyonlarda cinsel yaşantıya devam edilebilir.