Yaz mevsiminin yaklaşması ile güneş yüzünü daha sık göstermeye başlamıştır. Yazın ve bahar ayları cildimizin güneşin zararlı ışınlarına karşı hassaslaştığı dönemlerdir ve bununla beraber bazı kişilerde güneş alerjisi meydana gelebilmektedir.
 
Güneş altında birkaç saat zaman geçirdikten sonra cildinizde kızarıklık, yanma, su toplama, acı, cildin kabuklanması, cildin soyulması gibi belirtiler güneş alerjisi belirtileridir. Güneş alerjisinin meydana gelmesinde ise pek çok etken vardır. Güneş alerjisinde genetik olarak yatkınlık en ön sıradadır. Bunun yanında güneş alerjisine yakalanma sebepleri arasında tüketilen bazı besinler, bazı ilaçlar, tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, parfümler, kozmetikler neden olabilmektedir. Güneş alerjisi genelde ise açık renk cilde sahip olanlarda görülmektedir.
 
 
Güneş alerjisine yakalanmayı önlemek için güneşe doğrudan maruz kalmaktan ve güneşte çok fazla kalmaktan sakının.
 
Cildiniz için nemlendiriciler kullanın ve kurumuş ve pullanmış cildinizin tahrişlerini azaltmaya çalışın.
 
Cildinizi birden güneş ışığına maruz bırakmamalı ve her defasında güneşte kalma sürenizi biraz daha arttırarak cildinizin güneşe zamanla alışmasını sağlayın.
 
Sık sık güneş kremi kullanmaya özen gösterin ve güneş koruma faktörü 30 ya da daha yüksek oranda olan güneş kremlerini tercih edin.
 
Eğer cildinizde gördüğünüz belirtiler uzun süreli ve tekrar edici ise doktora başvurmanız sizin açışınızdan daha iyi olacaktır.