Salgınların artması ile birlikte korona virüse ve grip gibi soğuk algınlığına yakalanmak istemeyenler çözümü doğal otlarda arıyor. Kış ayının gelmesiyle birlikte son zamanlarda ıhlamur alımları arttı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilinen ıhlamur uzmanlarca solunum yolunun açılması, rahat bir nefes alınması ve balgam söktürücü gibi bir çok özelliğe sahiptir. Korona virüsün neden olduğu aşırı ateşi düşürdüğü de saptanmıştır. Eklem ağrılarını hafiflettiği ve bireyi rahatlattığı bildirildi. Ihlamurun birçok faydası olduğu uzmanlar tarafından sıralandı ve belirtildi.

Ihlamur tansiyon düşürür mü

Ihlamur Çayının Doğru Demlenme Şekli Nasıldır?

Aile Hekimi ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran ıhlamurun faydalarından bahsetti ve nasıl demlenmesi gerektiğini anlattı. Günde içilen iki fincan ıhlamurun bağışıklığı güçlendirdiğine değindi ve kaynatmadan bir sıcak su içerisine atılarak demlenmesi gerektiğini söyledi. Yapraklı ve çiçekli bitkileri kaynatmanın doğru olmadığına değindi.

Ihlamurun kaynatılır mı yoksa demlenir mi

Demlenmiş ve soğumuş ıhlamuru tekrar ısıtmak maksadı ile kaynatmamak gerekiyor içerisinde oluşacak toksinlere dikkat çekti. Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran ıhlamurun strese iyi gelen bir yanı var diyerek bireylerde iyi bir uykuya ve rahatlamaya iyi geliyor dedi.

Tansiyon Yüksekliğine Ihlamur İyi Gelir Mi?

Bağırsaklarda gaz sonucu meydana gelen şişkinliklere ve kabızlığa oldukça faydalıdır. Çok fazla olmasa da tansiyon düşürücü özelliği de vardır. Tansiyonu düşük kişiler kullanımına dikkat etmelidir. Ihlamur çayı tüketildikten sonra su tüketimi önemlidir. Ter yaparak vücutta su kaybına neden olur ve vücut suya ihtiyaç duyar. Fazla tüketilen ıhlamur ishale neden olabilir.

Ihlamur Çayı Kimlere Zararlı?

Yapısı itibari ile kan sulandırıcı özelliği vardır. Bundan dolayı kan sulandırmak için hap kullananlar dikkatli tüketilmelidir. Gebeliğin son haftalarında istenmeyen kanamalara sebep olabilir. Kan sulandırıcı özelliği nedeniyle lohusalıkta meydana gelen kanamaları arttırır. 6 aydan küçük bebeklerde diğer bitki çaylarından olduğu gibi kullanımı uygun değildir.

Taze yapraklarının kaynatılıp yüze uygulanması yüzde meydana gelen kırışıklıklara ve lekelere iyi gelmektedir. Çok fazla alınarak saklanan ıhlamur çayı üzerinde toksin maddeler barındırır ve zararlı olabilir. Yanlış saklamak ve demlemek toksin üretimine neden olarak karaciğere hasar veriyor.