Greyfurtun Faydaları
Greyfurt subtropikal bir narenciye çeşidi olup ekşi ve hafif acı bir tada sahiptir. Bu meyve ilk olarak çapraz melez bir meyve olarak ve portakal ile birlikte Batı Hint Adalarından biri olan Barbaros adasında yetiştirilmiştir. Daha sonralarda ise bütün dünyaya yayılmış olup ülkemizde de 10 yıldır kullanılmaktadır. Greyfurt yaygın bir şekilde Amerika ve Çin’de yetiştirilmektedir. Hafif kalın ve sarı bir tabakaya sahip ve iç kısımları portakal ile benzerlikler göstermektedir. Bu meyve oldukça sulu ve kırmızı ile beyaz renklerde yetişmektedir. Bazı greyfurtlarda çekirdek bulunmaz bazılarında ise tohum bulunur.
Bu meyve sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller barındırır. Özellikle tam bir lif deposu olan greyfurt bol miktarda da protein içerir. İçeriğinde çok az miktarda kolesterol bulunan greyfurt çeşitli yağlarda içermektedir. Bol miktarda folat maddesi içerir. Ayrıca; niasin, pantotenik asit, tiamin, riboflavin, piridoksin, C, A, K, E vitamini ve bol miktarda potasyum içerir. Birçok zengin mineralde içeren greyfurt meyvesi içeriğinde demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, fosfor, manganez, çinko ve selenyum bulundurur. Bol miktarda beta-karoten içerir ve tam bir likopen kaynağıdır.
Greyfurtun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Greyfurt içeriğindeki zengin mineral kaynakları ve vitaminler sayesinde sağlığımıza büyük katkılar sağlamaktadır. Günümüzde kanserden göz sağlığına kadar birçok hastalığın tedavisinde önerilmektedir. Ancak çok etkili olduğu bazı hastalıklar mevcuttur. Bunlardan bazılarını sizin için sıraladık;
Greyfurtun Saç Sağlığına Etkileri
Greyfurt meyvesi birçok mineral ve vitamine ev sahipliği yaptığı için genel saç sağlığına da büyük büyük katkılarda bulunur. Ayrıca cilt sağlığı açısından da hayati önem taşır. Cildi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korur. Cilt hücrelerini onarır ve cilt sağlığını korur. Ayrıca greyfurt meyvesi saça uygulandığında kırılmaları engeller ve saça canlılık kazandırır. Bunların yanı sıra parlaklık ve hacim kazandırır.
Böbrek Taşları Üzerindeki Etkisi
Greyfurt suyunun düzenli tüketimi halinde böbreklerde biriken taş ve kumlar büyük ölçüde dökülür. Bol miktarda C vitamini içeren greyfurt idrardaki PH değerlerini ve sitrik asit salgılarını hızlandırır. Bunların dışında greyfurt meyvesi böbreklerde taş oluşumunu da büyük ölçüde ortadan kaldırır.
Greyfurtun Solun Sistemine Etkileri
Greyfurt bul miktarda C vitamini içerdiği için astım hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisini üstelenir. Astım hastalığındaki atakların şiddetini azaltmakla kalmaz ayrıca atakların gecikmesini veya daha uzun aralıklarla oluşmasını sağlar. Ayrıca greyfurt meyvesi içeriğinde bulunan besinler aracılığıyla solunum sistemini koruma altına alır ve özellikle çocuklarda burun tıkanması ve öksürük gibi problemleri en aza indirir.
Karaciğer ve Diş Eti Üzerindeki Etkileri
Greyfurt meyvesi içeriğinde bol miktarda antioksidan çeşidi bulundurduğu için karaciğer sağlığını da koruma altına alır. Karaciğerin zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olur ve bu maddeleri dışarı atar. Böylece zararlı toksinler karaciğere ulaşmadan dışarı atılmış olur.
Diş eti sağlığı içinde hayati önem taşıyan greyfurt meyvesi, günlün düzenli olarak bir adet tüketilmesi genel diş sağlığına da katkıda bulunacağı gibi ağız içindeki yaralara da iyi gelecektir.
Kolesterole ve Enfeksiyonlara Karşı Etkileri
İçeriğindeki faklı antioksidanlar sayesinde vücutta Enfeksiyonları yok ederek bünyeyi hastalıklara karşı korumuş olur. Günlük düzenli olarak greyfurt suyu tüketmek veya greyfurt yemek kardiyovasküler hastalıklarına karşıda büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Greyfurtta bol bol bulunan C vitamini ve Flavonoidler sayesinde kolesterol seviyelerini doğal değerlere çekmeye yardımcı olur.
Artrit Sorunlarına Karşı Etkileri
Greyfurt meyvesi artrite neden olabilecek eklem kıkırdaklarını kurmaya yardımcı olur. Ayrıca greyfurtun içindeki kalsiyum ve salisilik asit sayesinde insanların artrit problemleri yaşamasına engel olur. Bu problemlerin ortadan daha hızlı bir şekilde kalkması için greyfurt ve elma sirkesini karıştırarak içmeniz gerekir.
Göz Hastalığı Üzerindeki Etkileri
Kırmızı ve pembe greyfurt göz sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca görme yeteneklerini büyük oranda geliştirir. Günlük düzenli olarak tüketilen greyfurt göz yorgunluklarını alır. Bunun yanı sıra yaşlılıkla kendini gösteren bir takım göz problemlerinin de engellenmesini sağlar.
Greyfurtun Kansere Karşı Etkileri
Greyfurt meyvesi insan bünyesinin enfeksiyonlar ile mücadele etmesini sağlar. Kanser türlerinin oluşmasına sebep olan kanserojen maddelerin yok olmasını sağlar ve bu işlemi içeriğindeki flavonodiler sayesinde yapar.
Greyfurt meyvesi aynı zamanda bir müshil görevi de görmektedir. Bu özelliği sayesinde kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Ayrıca mukoza zarlarının sağlığınada koruyan pektin maddesini bol miktarda içerir. Günlük düzenli olarak tüketilen 2 adet greyfurt başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türü ile mücadele eder. Bunların dışında içeriğindeki pektin maddesi sayesinde sindirimi de kolaylaştırıcı bir etki gösterir.
Greyfurt Kilo Vermeyi Kolaylaştırır
Greyfurtun büyük bir kısmı su olduğu için, tüketildiği zaman tokluk hissi verir ve yemek yeme hissiyatını ortadan kaldırır. Ayrıca kalori değerleri düşük olması nedeniyle gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Birçok insanın diyet listesinde bulunan greyfurt kilo vermek isteyen insanlara bu konuda en büyük yardımcılardan biri olmuştur.
greyfurt-suyunun-yararlari
Greyfurt Suyunun Hastalıklara Karşı Etkileri
Greyfurt suyu da greyfurtun preslenmesi ile elde edildiği için greyfurt ile benze faydalar göstermektedir. Ancak sıvı halinde alındığı için daha fazla tüketilme ihtimali vardır. Bu nedenle vücuda daha çok fayda sağlayacaktır.

 • Bol miktarda C vitamini ve antioksidan içeren greyfurt suyu solunum sistemi açısından çok önemlidir
 • Nefes darlığı, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde çok etkilidir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda bol bol greyfurt suyu tüketilmesi önerilir
 • Öksürük, soğuk algınlığı ve üşütmelerden kaynaklanan boğaz ağrılarına çok iyi gelmektedir.
 • Greyfurt suyu tüketmek karaciğerler için hayati önem arz etmektedir
 • Sindirim sistemini doğrudan etkileyen greyfurt suyu bağırsakların hareketlilik kazanmasını sağlar ve genel mide sağlığını da olumlu yönden etkiler. Ayrıca bağırsakla da temizleyici bir etki gösterir
 • Böbreklerde oluşan taşlanmaları engeller ve bu taş ve kumların dökülmesine katkıda bulunur
 • Saç ve cilt sağlığını koruduğu da bilinen faydalar arasındadır.
 • Greyfurt suyu düzenli tüketim yapılırsa göz sağlığını da destekleyecektir.

Greyfurt Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Greyfurt yağıda greyfurttan elde edilir ve konsantre bir içeriğe sahip olduğu bilinir bu yüzden tüketiminde dikkat edilmesi gerekir çünkü zehirlenmelere yol açtığı görülmüştür. Ayrıca ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde ilaçların etkisinin azalmasına sebep olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

 • Greyfurt yağı nezle ve grip hastalıklarının tedavi sürecini destekler
 • Greyfurt yağı genellikle masaj salonlarında kullanılmaktadır. Cildi yatıştırır ve aynı zamanda yumuşatır.
 • Güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korur ve cilt bakımında çok yaygın kullanılır
 • Bol miktarda C vitamini içerdiği için tüm organlara faydalıdır
 • İştah açtığı da bilinen faydalarından biridir
 • Greyfurt yağları haricen göğüslere sürüldüğü zaman sıkışıklıkları ortadan kaldırabilir
 • Sinir sistemini olumlu etkiler ve ruh sağlığını korur
 • Akne ve sivilcelere karşı çok etkili besinler içerir

Greyfurtun Zararları ve Yan Etkileri

 • İlaç tedavisi gören insanların greyfurt tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekebilir. Çünkü greyfurt ilaçların etkisini azaltabilmektedir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Aşırı tüketim beraberinde meme kanseri gibi ciddi bir hastalık getirebilir.
 • Hormon bozukluklarında tüketilmesi doğru değildir. Sadece doktor tavsiyesi ile tüketilmesi gerekir.
 • Kanser hastalığı taşıyanların da tüketmesi önerilmez.

Greyfurtun Besin Değerleri
Greyfurtun 100 gramında 42 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 0,8 gr Protein, 10,7 gram Karbonhidrat, 0,1 gram Yağ, 22 mg Kalsiyum, 31,2 mg C vitamini, 1150 IU vitamin A, 18 mg Fosfor ve 135 mg Potasyum içermektedir.
Öneriler
Tüm gıdalar gibi greyfurtta aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Özellikle yağını tüketirken çok dikkatli olmak gerekir çünkü zehirlenme ihtimali vardır. Özelliklede çocuklarda aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Günlük ortalama 1 adet tüketmek en ideal tüketim şeklidir. Ayrıca ilaç kullanan insanlarında tüketmeden önce doktorlarından bilgi almaları önerilir. Greyfurt ilaçların vücut üzerindeki etkilerini düşürmektedir.