Sabahları uyandığımızda kaçınılmaz olarak herkes gözlerinde çapak olduğunu fark eder. Gece uyku sırasında gözyaşı kanallarımızın nemlenmesinden ve kurumasından dolayı oluşan çapak hiçbir tehlike arz etmemektedir.
 
Ancak uykularımızda oluşan çapak haricinde eğer gün içerisinde de gözlerde meydana gelen yapışkan cinste ve yoğun kıvamda çapaklanma ile karşılaşıyorsanız ve bu durum görmenizi etkileyecek nitelikte ise bu durumda bu sorunun altında yatan başka etkenler bulunmaktadır. Bu oluşan durum sırasında gözlerinizde kızarma, yanma, bulanıklık gibi belirtilerde görebilirsiniz ve bu durumda mutlaka doktora görünmeniz gereklidir.
 
Gün içeresinde meydana gelen yoğun kıvamlı çapağın nedeni göz iltihabı olabilmektedir. Halk arasında göz nezlesi ya da pembe göz olarak nitelendirilen bu hastalık göz kızarıklığına da neden olmaktadır.
 
Ayrıca sık sık çapaklanma yaşayan kişilerde göz alerjisi durumu da gözlenebilmektedir. Hayvanlara karşı alerjinizin olması ya da mevsim geçişlerinde meydana gelen bu durumlar ile karşılaşıyorsanız doktorunuzun teşhis koyması ile kullanacağınız alerji damlaları ile bu rahatsızlık çözümlenmektedir.
 
Ayrıca gün içerisinde gözde çapaklanmaya neden olan diğer etkenler; göz kuruluğu, kornea ülseri gibi faktörler yer almaktadır.