Windows serisi Microsoft firmasının bilgisayarlar için geliştirdiği işletim sistemine verilen isimdir. İlk örnekleri incelendiğinde çok fazla işlevselliği olmayan Windows işletim sistem günümüzde özellikle Windows 10 ile popülerlik kazanmış durumda. Windows 10 öncesi popüler olan işletim sistemlerinden birisi de Windows 7 ‘dir.

Windows 7 birçok özelliği ile çıktığı dönemde oldukça fazla kullanılan bir işletim sistemi oldu. Gerek basitliği gerekse de kendinden önce gelen Windows XP gibi virüs kapmaması birçok kullanıcının bu işletim sistemini tercih etmesini sağladı. Üzerinden çok geçmesine rağmen ve yeni işletim sistemleri piyasaya sürülmüş olmasına rağmen Windows 7 hala popülerliğini koruyan bir işletim sistemi olarak varlığını sürdürüyor.

Chrome Windows 7’de Güvenle Kullanılabilecek

Hala Windows 7 kullanana kullanıcıların en büyük sorunlarından birisi Chrome desteğinin sona erecek olması. Google yakın zamanda Windows 7 cihazlarda kullanılan Chrome desteğini artık vermeyeceğini ifade etmişti. Fakat normal şartlar altında 15 Temmuz 2021 olarak ilan edilen son güncelleme tarihi yeni bir karar ile 6 ay olarak uzatılmış durumda.

Windows 7 kullanıcılarına kötü haber

Tabii ki bu durumun bazı nedenleri var. Her şeye rağmen halen büyük bir kitle Windows 7 kullanmaya devam ediyor. Birçok kişi basitliği ve kullanışlılığı nedeni ile yeni işletim sistemleri yerine Windows 7 kullanmaya devam ediyor. Bu nedenle de Google firması verdiği desteği sürdürmek istiyor.

Windows 7 Desteği Ne Zaman Sona Erecek?

Google firmasının sunduğu bu desteğinin 6 ay uzatılması kararı birçok kurumun bu arada daha üst işletim sistemlerine geçecek olmasından kaynaklanıyor. Sonuç olarak en azından 2021 yılı sonuna kadar Windows 7 kullanıcıları Chrome kullanmaya ve gerekli güvenlik güncellemelerini almaya devam edecek görünüyor.

Desteği Kesilen Windows 7 mi Yoksa Windows 10 mu?

Uzun vadede Windows 7 desteğinin sona ereceği kesin olarak düşünülebilir. Halen Windows 7 kullanan ve bu kullanıma devam etmek isteyen kullanıcıların ilerleyen dönemde Chrome internet tarayıcısını güncelleme almadan ve güvenlik risklerine rağmen kullanacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Bunun için Windows 7 kullanıcıları için şimdilik ve orta vadede bir sorun görünmese de ilerleyen aşamalarda başka bir işletim sistemine geçmeleri faydalarına olacaktır.