Son zamanlarda çok ilginç bir olay yaşanıyor. Pakistan Google, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarına ağır sansürler getirdi. Bunun üzerine Pakistan’a karşı büyük bir tehdit yaşandı. Sansürler kaldırılmadığı takdirde bu sosyal medya hesaplarının Pakistan’ı terk edeceği tehdidi yapıldı. Bu durumu hiçbir ülke istemediği gibi Pakistan’da istemiyor. Sosyal medya firmalarının ülkesinde ofis açmasını isteyen Pakistan bu konu ile ilgili bir takım çalışmalar yapmaya başladı.

Pakistan’ın hemen hemen her sosyal medya hesabına sansür ve örtülü yayın yapması üzerine teknoloji ve internet firmaları sosyal medya hesaplarının bu şekilde giderse ülkeyi terk edeceği konusunda uyarı yaptı.

Bu konu ile ilgili olarak duygu ve düşünceleri kısıtlama yönünde oldukları savunuyor. Duygu ve düşüncelerin rahat bir şekilde ifade edilmediği takdirde ülkeyi derhal terk edecekleri söyleniyor. Pakistan’dan bu konu ile ilgili henüz bir açıklama gelmemesi de şaşırtan durumlardan bir tanesi olmaktadır.

Pakistan’da Ağır Sansürlere İsyan Edildi!

Pakistan’da Twitter, Facebook ve Google gibi sosyal medya mecraları ağır sansürlere maruz kalıyor. Bunun üzerine teknoloji ve internet firmaları tepki göstererek bu durumun düzeltilmesini, aksi takdirde bu sosyal medya mercanlarının ülkeyi terk edeceği söyleniyor. Bu tehdit üzerine hükümet hemen çalışmalara başladı.

İnsanların düşüncelerini ifade etme özgürlüğünün kazanılması istiyor. Asya İnternet Koalisyonu Google, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarının temsilcisi olmaktadır. Basın denetme toplantısı yapan Asya İnternet Koalisyonu bu durumun üzerine Pakistan’ı uyararak bu durumun düzeltilmesini istedi.

Google, Facebook, Twitter ülkeyi terk ediyor

Uyarı Pakistan başbakanı İmran Khan’a yapıldı. Pakistan’ın bu tavrı takınmasının sebebi olarak insanların düşünce özgürlüklerini kısıtlamasından kaynaklı olarak yapıldığı söyleniyor. Sosyal medya mecralarının İslam karşısı olmasını düşünen Pakistan ülkesi daha çok bu sebep ile tedbir almak amaçlı kısıtlama getiriyor.

Pakistan’ın sosyal medya mecralarına yaklaşık olarak 3.15 milyon dolar kadar ceza ödemesi gerekiyor. Koalisyondan uyarı alınmasına rağmen örtülü yayın ve kısıtlama konusunda herhangi bir değişim yapılmadı. Son zamanlarda Pakistan’nın bu durumu sosyal medyada çok fazla konuşuluyor. Sansürlerin kaldırılıp kaldırılmayacağı çok merak edilen bir durum oldu.