Ginsengin Faydaları
Ginseng bitkisi yüzyıllardır Asya’da ve Amerika’da yerliler tarafından bir şifa bitkisi olarak kullanılmaktadır. Şekil itibariyle bir insana benzediği için Çince insan bitkisi olarak adlandırılmıştır. Bu bitkinin toplamda iki çeşidi bulunmaktadır; Amerikan ginsengi ve Asya ginsengi. Asya ginsengi diğer bir adıyla Panax Ginsengi, Kore veya Çin ginsengi ve kırmızı ginseng olarak bilinir. Panax kelimesi her şeyi iyileştiren anlamına gelmektedir. Diğer bit bitki olan Sibirya ginsengi de normal ginseng olarak bilinir. Fakat bu ginseng orijinal sayılmamaktadır çünkü ginsenoit maddesini içermemektedir. Ancak bu Sibirya ginsengi de tıpkı diğer ginsengler gibi sağlığa büyük katkı sağlar ve diğer ginsengler ile aynı etkileri gösterir.
ginsengin-faydalari
Ginseng köklerinin yetişmesi ortalama altı yıl gibi uzun bir süre almaktadır ve bu kökler ginsengin tedavilerde yaygın olarak kullanılan bir bölümüdür. Günümüzde yapılan birçok araştırma Sibirya ginsengi ve Asya ginsenginin sağlık açısından çok faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sadece panax ginsenginin etkileri bir faktöre bağlı kalmıştır. Örneğin panax ginsenginin gücü yaşı ile doğru orantılıdır. Bu bitkin sağlığa olan faydalarını ancak bu bitki üzerinde çok araştırma yapmış ve gerçekten tanıyan biri ortaya çıkarabilir.
Ginsengin içeriğinde yaklaşık 28 çeşit ginsenosit bulunur. Bunlar; panaxosidesitler, triterpenik saponositler, D gurubu vitaminler ve panaxantol olarak bilinir ve oldukça bol miktarda bulunur. Kırmızı Kore Ginsengi ise yaklaşık olarak 22 çeşit ginsenoside içerir. Ayrıca bu ginseng türü yaşlanmayı yavaşlatıcı etkiye sahip olan antioksidanlar içermektedir ve başka hiçbir ginseng türünde rastlanmayan insülin gibi maddeleri içermektedir.
Ginsengin anavatanı Güney Kore’dir ve Rusya, Çin, Sibirya, Hindistan ve Amerika’da da yetişmektedir. Anca bunların arasında bilinen etkili çeşidi Güney Korede yetişmekte olan Panax Ginsengidir ve diğer bir adıyla Kırmızı Ginseng olarak tanınır.
Ginsengin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Ginseng faydalarını insan bedeninde lokal olarak değil genel olarak gösterdiği için genel sağlık açısından çok değerli bir bitkidir. Ancak ginsengin faydalarını tam anlamıyla hissetmek için birkaç ay düzenli olarak kullanmak gerekir.
 • Bütün vücuttu bir tonik etkisi yapar ve bünyenin zayıflıklar ile mücadelesini destekler. Atletik performansları arttırır ve enerji düzeylerini yükseltir.
 • Ginseng adrenal çalışmaları destekler ve dolayısıyla fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Yorgunluk, stres ve kronik aksiyeteden kaynaklı bir problem yaşıyorsanız bu konuda ginseng tüketimi çok büyük fayda sağlayabilir.
 • İnsanlardaki konsantrasyon eksikliklerini ortadan kaldırır ve güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemindeki hücre üremesini destekler bu sayede bağışıklık sistemine katkı sağlar.
 • Ginseng kolesterolü normal değerlere çeker. Karaciğerdeki toksinleri yok eder ve tümörlerin gelişmesini engeller
 • Dolaşım problemleri, bronşit ve astım gibi hastalıklarda tedavi sürecini desteklemektedir.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan bir takım araştırmalar sonucu ginsengin sperm düzeylerini yükselttiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle cinsel performansı arttırıcı bir etkisi de bulunur.
 • Ginseng vücut direncini ve fiziksel aktiviteleri yükseltir. Genellikle sporcular için zihinsel ve fiziksel dayanıklılığı arttırıcı olarak kullanılabilir.
 • İçeriğindeki antioksidanlar vasıtasıyla bağışıklık sistemine katkı sağlamaktadır.
 • Mükemmel bir kolesterol düşürücüdür.
 • Ginseng düzenli tüketim yapılırsa anemi hastalığının tedavisine katkı sağlar ve kansızlık hastalığının oluşmasını engeller
 • Bayanlar üzerinde hafıza merkezini uyarıcı bir etkisi bulunur

Ginsengin Sinir Sistemine Etkileri
Merkezi Sinir sistemini uyararak beyindeki aktiviteleri arttırır. Odaklanma dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlükleri ve sınav stresi gibi problemlere iyi gelir. Ayrıca hafıza zayıflığı, dalgınlık, bitkinlik, uykusuzluk, huzursuzluk ve yorgunluk gibi etkilerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır
Ginseng vücuda zindelik verir ve canlılık kazandırır. Akli ve zihni fonksiyonları geliştirici etkisi bulunur. Depresyon ve sinir bozukluğu gibi şikâyetleri ortadan kaldırır. Özelliklede ilerleyen yaşlarda rastlanan psikolojik ve ruhsal çöküntüleri engeller. Organizmanın dayanıklılığını ve mekanizmasını korur, zihinsel ve fiziksel iktidarlık kabiliyetlerini arttırmakta, Zararlı maddelere karşı sinir sistemini korur ve yaşlılıktan kaynaklanan kuvvetsizlik, güçsüzlük ve halsizliğe iyi gelir.
Kalp-Damar Sistemine Etkileri
Damar ve kalp sisteminde düzenleyici bir etki gösterir ve kalp kaslarındaki kasılmaların kuvvetini arttırarak ritim bozukluklarının önüne geçer. Vücutta düzenli bir kan dolaşımı sağlar ve atar damar duvarlarında oluşan şişkinleri engeller ve yok eder. Ayrıca toplardamarlarda oluşan kan birikmelerinin de engellenmesinde büyük rol oynar. Ginseng kalp damarlarını kuvvetlendirir ve kalp atım hızını ayarlar. Kişiye göre değişiklik gösterse de genel anlamda hipertansiyonu düşürmektedir.
Ginsengin İç Salgı Bezlerine Etkileri ( Endokrin)

 • Ginseng insülin gibi çalışarak kan şekeri yüksek olan hastalarda, kandaki glikoz düzeyini normal değerlere çeker.
 • Diyabete doğrudan bağlı olan komplikasyon oluşumlarını engeller
 • Karbonhidrat metabolizmasını düzene sokar ve karaciğer üzerinde olumlu etki yapar.
 • Dalak ve buna benzer kan yapıcı organların üzerinde bir etki oluşturarak kırmızı kan hücrelerinin üremesini sağlar
 • Kansızlık (anemi) hatalığına ve buna bağlı oluşan hastalıklara karşı mücadele eder.
 • Karaciğer yetmezliğine karşı etkin bir tedavi yöntemidir
 • İdrar, ter ve süt gibi salgıların atılımına yardımcı olur
 • Böbrek yetmezliği hastalığına karşı çok etkili bir şifa kaynağıdır
 • Kandaki kolesterol seviyelerini düzenler ve dolaşım sistemine katkı sağlar
 • Kadın ve erkeklerde cinsel sorunları ortadan kaldırır ve doğurganlığı arttırıcı bir etki sağlar
 • Organizmalardaki hormon salınımlarını düzene sokar

Ginseng Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Ateş düşürücü etkisi bulunur bu sayede hafif ağrıların giderilmesinde kullanılabilir
 • Kalp sağlığını destekler ve kalbi kuvvetlendirir
 • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir.
 • Erken yaşlanmayı engeller ve gençliği muhafaza eder
 • Ginseng yağı şeker hastalığına karşı koruyu etki gösterir
 • Kalbi ve karaciğeri korur
 • Damar tıkanıklıklarını ortadan kaldırır

Ginseng yağı nasıl kullanılır; Günde düzenli olarak 2 defa bir bardak suya 4-5 damla ilave edilerek kullanılır.
Ginsengin Zararları ve Yan Etkileri
Ginseng bitkisi önerilen süre ve dozlarda kullanıldığı müddetçe yan etkiye neden olmaz. Ancak bu konuda bazı uyarıları dikkate almanızda fayda var. Şimdiye kadar bitkisel ve doğal bir ilaç olarak kullanılan ginseng bitkisinin ürünlerinde ne zarar nede yan etki gözlemlenmiştir. Bu nedenle yaygın bir kullanım alanına sahiptir.
Fakat ginseng bitkisi bir takım kimyasal ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde etkileşimlere neden olabilir ve çok ciddi yan etkiler çıkarabilir. Örneğin kan inceltici ilaçları ile beraber tüketildiğinde etkileşime neden olabilir. Bu nedenle bir ilaç kullanıyor ve aynı zamanda bu bitkinin nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız bir doktor tavsiyesi olmadan kullanmanızı önermemekteyiz.
Ayrıca şeker hastalarının kullandıkları diyabet ilaçları ile ginseng bir arada tüketilirse büyük riskler oluşabilir. Aynı şekilde tansiyon hastası olup ilaç tedavisi gören hastalarında kullanmadan önce doktora başvurmaları gerekir. Her ne kadar faydalı bir bitki olsa da ginsengi kullanırken beraberinde ilaç kullanmanız önerilmez.
Öneriler
Vücudunuza zengin bir ginseng takviyesi yapmanız zor olabilir, çünkü piyasadaki birçok ürünün içeriğinde saf ginseng bulunmaz. Bu nedenle bu tür ürünler faydadan çok zarar verecektir size. Ülkemizde Antalya ve Çanakkale’de tek yetişen bu bitki, zehirli bir bitki olup dahilen tüketim yapıldığında bir nohut tanesinin büyüklüğünü geçmeyecek kadar tüketilmelidir. Haricen kullanımın yapılması ise çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle tam bir bilgi sahibi olmadan bu bitki kullanmanız size kısa vadede büyük problemler doğurabilir.