Gilaburunun Faydaları

Gilaburu sınıf olarak adoxacea familyasına aittir ve nohut büyüklüğünde kırmızı renkli meyve veren bir ağaç çeşididir. Gilaburu endemik bir bitki olma özeliği taşır ve her coğrafyada yetişmemektedir. Ülkemizde en çok Kayseri’de ve çevresinde yetişmektedir. Acımsı bir tadı vardır ve bol su ile yetiştirilir. Gilaburuyu suyunu sıkarak tüketiriz. Ayrıca bol miktarda şeker karıştırılarak tüketilen Gilaburu sıvısının böbreklerde oluşan taş ve kumların dökülmesine yardımcı oluğu bilinmektedir. Üzümü çok anımsatan ve bir salkımı 30-40 taneden oluşan gilaburu, Konya ve Kayseri de farklı farklı isimlerle anılmaktadır. Örneğin Kayseri ve çevresinde; gilaboru, gilaburu, giraoğlu, gilabi ve gilebolu olarak adlandırılır. Konya da ise; giraboğulu, giligili ve gilaboru olarak adlandırılmıştır.
Dünyanın çeşitli yerlerinde şifa ve gıda olarak kullanılan gilaburu, ayrıca meyve ve çiçeklerinin görüntüsünün güzel olmasından ötürü süs bitkisi olarak da tercih edilmektedir. Ülkemizin iç Anadolu bölgesinde yetiştirilen bu özel meyve birçok hastalığa şifa olmuştur. Bu hastalıkların başında; kadın hastalıkları, böbrek taşı, hipertansiyon, böbrek tembelliği, prostat, idrar yolu hastalıkları ve böbrek kistleri gelmektedir.
Gilaburunun içeriğinde bol miktarda saponins, reçine, salicosides, vibirnum, tanin, organik asitler ve valerianic asit gibi etken maddeler bulundurur. Ayrıca bileşiminde de bol miktarda tanen, viburnin, reçine, valerian asitleri, arbutin ve salikoside bulunmaktadır.
gilaburun-serbeti

Gilaburu Şerbeti Nasıl Yapılır?

1 kg gilaburunun içine ortalama 250 gr su ilave edilerek şerbetinizi hazırlaya bilirsiniz. Blandırdan gilaburuyu geçirip süzgeç yardımıyla süzün, daha sonra süzülmüş olan gilaburularınıza 250 gr su ekleyin. Şekersiz içilen gilaburu şerbetini isterseniz bal ya da şekerle de tüketebilirsiniz.

Gilaburunun Yararları:

 • Romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Kabızlığı giderir ve idrar söktürücü özelliği vardır
 • Bağışıklığa iyi geldiği bilinmektedir
 • Sakinleştirici özelliği ile spazmlarda çözücü bir etki yaratır, böylelikle uykusuzluk problemleri ortadan kalkar
 • Sancılı adet dönemlerinde ağrı kesici ve kanamayı azaltıcı bir özelliğe sahiptir
 • Böbreklerimizin çalışmasında önemli rol oynar bu etkisiyle de böbreklerimizdeki kumların ve taşların düşmesine yardımcı olur
 • Prostat ve idrar yolu rahatsızlıklarına faydalıdır
 • Yüksek tansiyon çok iyi geldiği bilinmektedir
 • Astım hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır
 • Epilepsi (sara nöbetleri) gibi rahatsızlıklarda kullanıldığı da bilinir
 • Kabakulak hastalığının tedavisine katkı sağlamaktadır
 • Doğumdan sonra oluşan spazmlara karşı etkili bir çözüm olabilir
 • Bazı karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına da gilaburu suyunun iyi geldiği söylenmektedir
 • Gilaburunun kanser hastalığındaki tümörleri de azalttığı bilinir
 • Böbrekteki taş ve kumları eritici özelliktedir. Başka yöntemlerden farklıdır çünkü fiziksel olarak değil kimyasal olan çözünmeyle eritir böbreğimizdeki taşları. Ağrısız bir işlem olacağı da belirtilmektedir.
 • Gilaburu suyu içeriğindeki antioksidanlarla zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar
 • Pastörize edilmemiş haldeki gilaburu suyunda, yapılan araştırmalar neticesinde 21 adet probiyotik olduğu ortaya çıkmıştır
 • Kolesterol seviyelerini normal değerlere çekmektedir
 • Gilaburu suyunda bol miktarda bulunan asitler entikanserojen etkiye sahiptir
 • İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunur
 • Gilaburu kabuğu da kas gerginlikleri ve kramplar için çok rahatlatıcı bir etki göstermektedir.
 • Böbreklerde taş oluşmasını engeller
 • Ayrıca bu sıvı şeker hastalığına da iyi gelmektedir.
 • Sinirleri kuvvetlendirici özelliklere sahiptir

Gilaburunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Böbrek Hastalıkları Üzerindeki Etkileri

Gilaburu içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerde oluşan taş ve kum gibi maddelerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki vitaminler sayesinde böbreklerdeki taşlarda parçalayıcı bir etki göstermektedir. Ayrıca içerdiği mineraller böbreklerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu da dolaylı olarak genel böbrek sağlığını desteklediğinin bir kanıtıdır.

Gilaburunun Prostat Üzerindeki Etkileri

Bu meyve idrar kanalında genişletici bir etki yarattığı için mesanenin tek seferde ve daha kolay boşalmasına katkı sağlamaktadır. Sık sık idrara çıkma gibi sorunlarını da ortadan kaldırır.

Kadın Hastalıkları Üzerindeki Etkileri

Adet düzensizliği ve zorluğu çekenler için çok büyük katkılar sağlar. Spesifik olarak kramp ve yumurtalık hastalıklarında tedavi edici özeliğe sahiptir. Rahime rahatlayıcı bir tesir verir. Bu sayede adet sırasında oluşan kramplar ortadan kalkar. Bunun yanı sıra mastürbasyondan kaynaklı ağrılarında azalmasına yardımcı olur. Düşük durumlarında veya tehlikelerinde de kullanılabilir. Adet dönemlerindeki aşırı kan kayıplarını engelleyici bir etki gösterir.

Tansiyon ve Kalp Üzerindeki Etkileri

Bu meyve hem yatıştırıcı hem de damar genişliği düzenleyici bit etkiye sahiptir. Ayrıca kas ve iskelet ile kalp güçlendirici bir etkisi bulunur. Tansiyon için çok etkilidir ve kastaki gerilimi azaltarak spazmların önüne geçer.

Hipertansiyon Üzerindeki Etkileri

Kardiyovasküler sisteminde rahatlama yaratır ve tansiyondan kaynaklanan kabızlık sorunları çözer. Ayrıca kas gerilmesi ve krampları da büyük ölçüde azaltır. Bazı migren tedavilerinde de kullanılmıştır.

İdrar Yolu Hastalıklarında Etkileri

İdrar yolunda oluşmuş iltihapları kurutur ve oluşmasını engeller. İdrar kanalında meydana gelen boğum ve daralmaları genişletir, idrar yanması ve zorluğu karşısında oldukça etkin bir tedavi yöntemidir.

Gilaburunun Zayıflatıcı Etkileri

Gilaburu bitkisinin zayıflama konusunda birçok faydası olduğuna dair bilimsel açıklamalar bulunur. Erciyes üniversitesinde yapılan bazı araştırmalarda bu bitkinin suyunda diyüretik etkiler olduğu görülmüştür. Bu sayede zayıflamak isteyenler içinde etkin bir katkı sağlayabilir.

Safra kesesi Üzerindeki Etkileri

Gilaburu meyvesi genel anlamda safra kesesinde oluşan taşları ve bazı hastalıkları iyileştirmektedir. Ayrıca karaciğerde meydana gelen sağlık problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Gilaburunun Zararları ve Yan Etkileri

Gilaburu meyvesinin herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Anca ham iken yani olgunlaşmadan tüketmek ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Ayrıca aşırı tüketimde beraberinde birtakım yan etkiler getirebilir. Aşırı tüketilen gilaburu meyvesi kusma, bulantı ve baş ağrılarına neden olabilir.

Gilaburunun Besin Değerleri

Gilaburunun bir salkımında 37 kalori bulunduğu bilinir. Ayrıca 0,753 gram karbonhidrat, 0,43 gram protein, 0,9 gram yağ, 0,14 gram kalsiyum ve 0,8 gram magnezyum bulunmaktadır.

Öneriler

Hazırlanan gilaburu suyu en fazla 24 saat içinde tüketilmelidir. Ayrıca gün ışığından ve sıcaktan uzak tutulmalıdır. Ayrıca düzensiz tüketim yapılmamalı ve eğer hasta tarafından kullanılacaksa her gün istisnasız 1 kg gilaburu sıkılarak suyu tüketilmelidir. Düzensiz kullanım faydadan çok zarar verecektir. Ayıca olgunlaşmamış yani ham hali ile tüketmekte ciddi zehirlenmelere sebebiyet verebilir.