Gelinciğin Faydaları
Gelincik papaveraceae familyasının üyelerinden kırmızı renkli bir çiçek olup hem ilaç sektöründe hem de boya sektöründe yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Ayrıca bu yıllık otsu bir bitkidir ve bu gelincik bitkisinin boyu yaklaşık olarak 90 cm ye kadar uzayabilmektedir. Gelincik bitkisinin türleri sadece kırmızı renkten ibaret değildir, bu türler sırasıyla; turuncu, sarı ve beyazımsı renge sahip olan türlerdir. Ancak tıp alanında en çok kullanılan ve günlük hayatımızda parklarda ve bahçelerde en çok karşılaştığımız tür kırmızı olan gelincik türüdür.
Kırmızı gelincik içeriğinde bol miktarda rhoeadine, isorhoeadine ve papaverin türü yatıştırıcı etkilere sahip olan maddeler bulunur. Bu maddelerin içinde genellikle makocyanin, müsilaj ve meconic asit bulunduğu tespit edilmiştir. Gelincik tohumları da birçok mineral içermektedir. Gelincik tohumunda bulunan mineraller demir, kalsiyum, manganez, lif ve magnezyum olarak bilinir. Bu mineraller açısından çok zengin olan gelincik aynı zamanda bu mineraller sayesinde vücuttaki organların sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlayıcı bir etkiye sahip olduğu da bilinir. Gelincik tıp sektöründe birçok hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere çeşitli şekillerde üretilir. Bunların başında kapsüller, lokal uygulamalar, tozlar ve özler gelmektedir.
Gelincik genel olarak Amerika, Asya ve Avrupa’da yetişmekte olup birçok kültürde tıbbı özellikleri ile tanınmıştır. Gelincik bitkinin tıp alanında en çok kullanıldığı hastalık alanları ağrı kesici, antispazmotik, sıkıştırıcı, anti inflamatuar ve gaz giderici olarak bilinir. Bunların yanı sıra anti-kanser ve emmenagogue etkileri ile de bilinir.
Gelinciğin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Solunum Üzerindeki Etkileri
Solunum sistemine bağlı olarak ortaya çıkan bazı hastalıkların tedavisinde yüz yıllardır gelincik otu kullanılmıştır. Özelliklede boğmaca, astım ve bronşit gibi solunum sistemine bağlı hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılan bitkiler arasında yerini almıştır. Gelincik bitkisinin yaprakları da genellikle tahriş olan mukus zarlarını yatıştırmak için ve bununla alakalı septomların rahatlaması için öksürük şuruplarında yaygın olarak kullanılmıştır.
Bu sayede mukus yumuşar ve akciğerden ihraç edilir, bu sayede göğüs tıkanıkları riski büyük ölçüde ortadan kalkmış olur. Gelincik bitkisi solunum yolları üzerindeki etkinlikleri sayesinde, gelincik tohumları ve gelincik bitkisinden yapılan çay; soğuk algınlıkları ile baş gösteren öksürük, balgam vs. problemlerinin giderilmesine büyük ölçüde katkı sağladığı bilinmektedir.
Anksiyete Üzerindeki Etkileri
Gelincik bitkisi zihin yatıştırıcı, sakinleştirici, yardımcı ve gevşetici özelliklerinden dolayı birçok alkaloid içerir. Geçmişten günümüze kadar yapılan birçok araştırmada kırmızı gelincik bitkisinin ekstrelerinin sinirlilik ve ajitasyon gibi bazı anksiyete bozuklukları tedavilerinde çok yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Anksiyetnin sebep olduğu veya sebep olabileceği huzursuzluk, uykusuzluk, endişe ve buna benzer diğer ilişki bozukluklarının tedavilerinde gelincik bitkisi yaygın olarak kullanılmakta ve bu konuda büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.
gelincik-eklem-rahatsizligina-iyi-gelir
Ağrılar Üzerindeki Etkileri
Birçok bilim adamının yaptığı geniş kapsamlı araştırmalarda kırmızı gelincik bitkisinin, hafif ölçekteki ağrılarda giderici etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Genellikle ağrı şikâyetlerinde kullanılmakta olan bir takım konvansiyonel ilaçlar ile kıyaslandığında, Gelincik otunun kullanılması daha güvenli olabilmektedir.
Eklem Rahatsızlıkları Üzerindeki Etkileri
Anti-inflamatuar etkisi ile romatizma, artrit, nevralji, siyatik, lumbago ve kas ağrıları gibi ciddi rahatsızlıkların giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Eklemlerde oluşan ağrıların şiddetini azaltmak için ve oluşan şişkinlikleri dindirmek için gelincik bitkisi tohumunu iyice ezip macun haline getirin, daha sonra ağrıyan bölgeye masaj yaparak yedirin. Bu sayede ağrılarınızın büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz. Ayrıca bu macun hafif baş ve kas ağrılarında da kullanılırsa aynı etkiyi gösterecektir. Bu nedenle gelincik bitkisi tentür şeklinde veya öz olarak ticari amaçla satılmaktadır.
Gastrointestinal Üzerindeki Etkileri
Gelincik bitkisinin tohumu hazımsızlık, mide ağrıları, gaz, kolik, kabızlık ve Gastrointestinal gibi şikâyetlerini ve buna benzer sindirim sistemi hastalıklarını onarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bu bitki çok güçlü diüretik etkilere sahiptir.
Cilt Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Gelincik bitkisi ve tohumları cilt sağlığı açısından da hayatim önem taşıyor diyebiliriz. Özellikle kuru ciltlerde kaşıntı ve dökülmelere engel olan bu bitki cilde gerekli olan nemi sağlar ve kuru ciltten yakınan insanlara doğal bir tedavi imkânı sunar. Ayrıca genel saç sağlığını da desteklediği düşünülür. Gelinlik suyu ile düzenli olarak saçların yıkanması halinde kepek problemleri ortadan kalkar ve daha güçlü saçların oluşmasına fırsat tanır.
Gelincik Otunun Kullanım Alanları
Yukarıda birçok kullanım alanından söz ettik. Bunların yanı sıra;

  • Gelincik bitkisi tohumları, haşhaş ile aynı familyadan geldiği için yenilebilir bir özelliğe sahiptirler.
  • Bu tohumları iyice kuruttuktan sonra dilerseniz ekmek, kurabiye, börek ve diğer hamur işi gıdalara lezzet eklemek amacı ile kullanabilirsiniz.
  • Bazı Avrupa ülkelerinde fırıncılıkta yaygın olarak kullanılırlar
  • Kırmızı gelincik bitkisinin çiçekleri ve yaprakları bitkisel boya üretim firmalarında yaygın olarak kullanılır.
  • Bu bitkinin tohumları farklı bitkilerin tohumları ile karıştırılarak kuşyemi amacıyla da kullanılmaktadır.

Gelincik Çayı
Gelincik çayı yapmak için önceden kurutulmuş gelincik çiçeğinin yapraklarından 2 kahve kaşığı kadar alınır ve demliğe konulur. Daha sonra üzerine 400 ml kaynar su eklenerek 10 dakika demlenir. Bu işlem bittikten sonra süzgeçten geçirilir ve afiyetle içilir.
Gelinciğin Zararları ve Yan Etkileri

  • Kapsülü, çiçek sapı ve taze gelincik yaprağı hafif bir zehirleyici etki gösterebilir. Bu nedenle gerek duyulmadıkça tüketilmesi önerilmez.
  • Çocukların tüketmesi halinde halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler oluşabilir
  • Aşırı tüketim veya bilinçsiz tüketim beraberinde kusma ve bulantı gibi yan etkiler doğurabilir

Gelincik Şurubu Nasıl Yapılır?
Yaklaşık 300 gram gelincik çiçeğinin yaprakları bir kaba konulur ve iki limonun suyu sıkılarak ilave edilir. Daha sonra el ile iyice ezilir ve 15’er gram halinde karanfil, tarçın, zencefil, pespeye, kına kabuğu ve karabiber bir kapta iyice dövülerek elekten geçirilir. Ortalama 1,5 kg şeker eklenerek iki taşım kaynatılır. Daha sonra bir tülbent yardımı ile süzülür ve tekrardan ateşe konulur. Bu kaynatma işlemi şurup kıvamı alana kadar devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır.
Şurubun Faydaları; Hazırlanan şurup düzenli tüketilirse öksürük kesici, ferahlık verici, göğüs yumuşatıcı ve serinlik verici etkiler gösterir.
Öneriler
Günümüzde yapılan bazı araştırmalar neticesinde uzmanlar gelincik bitkinin insan sağlığına herhangi bir fayda sağlamadığını belirtmişlerdir. Ayrıca gelincik bitkisini tüketen çocuklarda zehirlenme gözlemlendiği için kullanımında dikkat edilmesi gerekir. Nefes yolları rahatsızlıklarına da yol açabileceği düşünülmektedir.