Antik çağlardan bugüne tüm Dünya ülkelerinde baharatlar tüm mutfaklarda önemli yer edinmiş ve etmeye devam etmektedir.

Arkeologların yaptığı onlarca kazı da baharatlar hakkında pek çok yazı ve formül bulmuşlardır.

Baharatın ilk kullanıldığı yer Uzak Doğu, Avrupa’nın ilk kullandığı baharat ise karabiberdir.

Hindistan en çok baharat tüketen ülkeler arasında başı çekmektedir. Öyle ki ülkelerinin resmi adı kendi deyimleri ile Bharat’tır. Mutfaklarımızda eskiden çok sık kullanmadığımız köri, kimyon, zencefil gibi baharatlar bu ülkenin yemek kültüründen esinlenerek gelmiştir.

BAHARATLAR | ISO 22000, HACCP ONAYLI | KADIOĞLU BAHARAT A.Ş.

Gelişen mutfak kültürüyle birlikte yepyeni bir mutfak artık oldukça rağbet görmeye üzerinde her geçen yeni lezzetlerin eklendiği bu mutfak kültürü Füzyon Mutfak ’tır.

Füzyon mutfağı bir yemeğin farklı ülkelerin yemek kültürleriyle birleşmesinden ve uyumlanmasından oluşur. Örnek verecek olursak, Adana Tantunisinin sushi yapılış tekniğiyle yapılması ya da Mantı’nın Hint Mutfağında kullanılan baharatlarla yapılması diyebiliriz.

Özetle gerek tüm Dünya ülkelerinin ayrı ayrı mutfak kültürlerine hem de Füzyon mutfak kültürüne onlarca çeşit baharat eklenip lezzet şöleni yaratılmaktadır.

Baharatları Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Her baharatın kendine has aroması, lezzeti ve kokusu vardır. Eğer doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru teknikle yemeklere katılmazsa ya yemeğin tadını bozar, ya yemeğin acılaşmasına sebep olur ya da aromasını ve lezzetini yemeğe yansıtmaz.

Vanilya ve damla sakızı aromatik baharatlardır özellikle sütlü tatlılarda ocaktan indirilmeye yakın ya da indirdikten sonra konulmalıdır.

Zayıflatan baharat karışımları

Tarçın çok fazla konulursa tatlı veya yemeğin acılaşmasına sebep olur ve tüm yemeğin lezzeti kaybolur.

Sarımsak keskin kokulu baharattır yemeğin ana maddesi (örn. sarımsaklı tavuk) olarak belirtilmemişse yemeğin ilk başında 1 2 diş olarak konulması aroma vermesi açısından yeterlidir.

Kırmız et yemeklerinde gerek marine aşamasında gerekse de piştikten sonra baharatlardan elde edilen karışımlar kullanılabilir. Eti sade sevmeyenler tabakta üzerine biraz kekik ve karabiber serperek yemeklerini tatlandırabilirler.

Makarna yemeklerinde hem soslarında hem de tabak süslemelerinde baharat kullanımı hem görselliği hem de lezzeti ön plana çıkaracaktır.

Yemeklere Konulan Baharat Miktarları Aynı Mıdır?

Her yemeğin içeriği, malzemesi, ana etken ürünü farklıdır ve aynı zamanda porsiyon sayısı da farklıdır. Dolayısıyla içine konulan baharat miktarları değişmektedir.

Bu ölçüyü dilerseniz zamanla el yatkınlığı ve göz kararı olarak belirleyebilir, dilerseniz de tarif reçetelerine bakarak yapabilirsiniz.

Türk Mutfağında Baharatların Önemi

Özellikle güney doğu mutfağında baharatların ayrı bir yeri vardır. Hemen hemen tüm yemeklerinde acılık veren karabiber, acı biber, isot gibi baharatları kullanılırlar.

Kırmızı et tüketen bu mutfak hem tütsülemede hem marinede hem de pişirmede acı ağırlıklı baharatlarla yemeklerini hazırlarlar. Acı biberleri yazdan kurutup toz haline getirerek kışa hazırlarlar. Hatta, mırra isimli kahveleri de acı biberle yapılmaktadır.

Baharatlar

Akdeniz ve Ege bölgelerinde fesleğen, nane, kekik gibi aromatik baharatlar daha çok kullanılır. İç Anadolu ve Marmara bölgesinde ise dağdan toplanarak kurutulmuş kekik ve biberiye başta olmak üzere hemen hemen tüm baharatları kullanırlar.

Peki Baharatlar Olmasa Ne Olurdu?

Her besini kendi saf haliyle tüketmek zorunda kalırdık. Ve yemeklere asıl tadını verenin baharatlar olduğunu anlamazdık. Yemeklerden keyif bile almazdık sadece pişirip yer ve açlık hissimizi bastırırdık.

Ayrıca doğanın mucizesi baharatlar içerdikleri birçok vitamin ve mineral ile sağlık açısından oldukça faydalıdır. Her baharatın vücudumuza kattığı besin değeri azımsanamayacak kadar çoktur.

Baharatlar ve bitki özütlerinden oluşan karışımlar üretmek, fayda ve zararlarını öğrenebilmek adına Fitoterapi bilimi de oluşmuştur.

Fitoterapistler tüm bitkilerin fayda ve zararlarını araştırarak insanlar için gerekli olan tüm bitki ve baharatların ne şekilde kullanılması gerektiğini detaylı olarak anlatmaktadır.

Michelin yıldızlı aşçılardan, esnaf lokantalarına, fitoterapistlerden ev hanımlarına yemek yapmayı seven yemek yemeyi seven herkes baharatların büyülü dünyasında her geçen gün yeni lezzetler, yeni menüler ve yeni karışımlar yapmaya devam ediyor.

Kim bilir bizim daha henüz tanımadığımız, adını dahi bilmediğimiz Dünya’nın gizli saklı köşelerinde keşfedilmeyi bekleyen onlarca baharat vardır belki.