Altında psikolojik nedenler barındıran gece yemek yeme alışkanlığı tabi ki anormal bir durumdur. depresyon, sinirli ruh hali ve endişe gibi bulgulara sahiptir. Normal insanlara göre obez insanlarda daha sık görülür.
Gece yemek yiyenlerin durmları: Gece yemek yedikleri için sabah genel itibariyle tok hissederler ve öğün saatleri daha geç vakitlere aksar. Birşeyler yeme isteği akşam vakitlerinde daha fazla belirir. uyku bozuklukları ve dolayisiyle uyku apnesi görülür.
Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir: Kahvaltı alışkanlıkları olmadığı ve öğlen saatlerinde yemek yedikleri için günün ilk öğünü ağır besinlerden oluşur. Gece yiyip üstüne uyumaları nedeniyle eritemedikleri besinler hazımsızlık, kilo problemleri ve çeşitli mide hastalıklarına sebep olur.
Tedavisi : öncelikle gece atıştırmaeğilimi içerisindeki birinin psikolojik durumunun pek iyi olmadığı bilinmelidir. Bu durumda bir uzmana başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra beslenmede de çeşitli değişikliklere gidilmelidir.  Evde el altında abur cubur yiyecek bulundurulmamalı, akşamları yürüyüşe çıkmaya özen gösterilmeli, rahatlatıcı ve gevşetci papatya, rezene ve melisa çayları tüketilmeli, yatağa gitmeden önce ılık duş alınmalı, uykusu yoksa bile belirli bir saatte yatağına gidip yatmalıdır.