Gazlar ve şişkinlikler bayan erkek herkesin karşılaştığı durumlardandır ve pek çok nedenden ötürü vücudumuzda gaz oluşabilir. Vücudumuzdaki gaz, nitrojen, hidrojen, oksijen, karbondioksit ve metan gazlarından oluşmaktadır ve genel olarak yuttuğumuz havadan veya yiyeceklerimizi sindirme sırasında parçalanmasından kaynaklanmaktadır.
Vücudumuzda meydana gelen bu gazlar, bağırsak kısmında gezerek spazm ve kolik şeklinde ağrı yapması en şikayetçi olunan konulardan birisidir. Gaz oluşumuna neden olan etkenler genellikle hava yutmak, yiyeceklerin sindirim esnasında parçalanması, laktoz intoleransı, çölyak hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu, lifli gıdalar, kuru fasulye türü baklagiller, kronik rahatsızlıklar ve yapay tatlandırıcılar olmaktadır.
Vücudumuzda yer alan bu gazların emiliminde kullanılan maddelere mide bağırsak adsor banları adı verilmektedir. Aktif kömür (carben medicinal), kaolin (alümin­yum silikat), talk (magnezyum silikat), pek­tin, simethicone maddeler bunlaın arasında yer almaktadır.
Yine sindirime yardımcı olarak görülen bazı baharatlara karminatif adı verilir ve bunların arasında limon, biber, anason, kekik, zencefil ve nane bulunmaktadır. Çok yönlü olarak kullanılan Pankreo-digest, Pankreoflat, Panzynorm, Ccm-bizym, Biogastrin, Euoarbon, Karboseptin vb. gibi ilaçlar da sindirimi kolaylaştırmak ve gazları emmek için kullanılmaktadır.