Şişkinliğiniz, bağırsakta oluşan gazlarınız, hızlı tükettiğiniz gıdalardan, gazlı içeceklerden ve yüksek oranda sodyum içeren gıdalardan ötürü meydana gelmektedir. Gaz oluşumu genelde vücudumuzun tolere edemediği gıdalardan ötürü oluşan baloncuklardan meydana gelmektedir. Şişkinlik ise; adet dönem öncesi, hormonal nedenler, vücudumuzun su toplaması ve kabızlıktan ötürü meydana gelmektedir.
 
Bu tarz gaz ve şişkinlik yapan yiyeceklerden uzak durmak, asitli içecek tüketmemek ve şekeri, tuzu azaltarak bu rahatsızlığın oluşumunu önleyebilirsiniz. Eğer bu gibi problemlerle karşılaşmışsanız ve çözüm arıyorsanız bazı bitki çaylarından yardım alabilirsiniz.
 
Şişkinlik ve gazınız için iyi gelecek bitkisel çaylar arasında nane çayı, melisa çayı, rezene tohumu çayı, karahindiba kökü çayı bunlardan başlıcalarıdır.
 
Yine uygulayabileceğiniz bazı çözümler arasında; sabah uyandığınızda ılık bir bardak suyun içerisine tam bir limonu sıkıp ve için. Ardından evin içerisinde biraz yürümeyi deneyin. Bu sayede gazınız ve şişkinliğinizin azalmaya başladığını fark edeceksiniz.
 
Eğer limona karşı rahatsızlığınız varsa 1 bardak sıcak su içerisine bir tutam melisa otu koyup 5-6 dakika demlendikten sonra için.