Ekmek her evin en önemli tüketimidir. Son zamanlarda fiyatının artması herkesin belini bükmeye başladı. Fırıncılar un fiyatlarına gelen zamlardan şikâyet ederek ekmeğin zamlanmasını isterken vatandaşta bu durumdan hiç memnun değil. Ekmeğin fiyatının düşmesi istenirken şimdi tekrar bir zam konuşulmaya başlandı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odasına fırıncıların zam talebi ilettiği duyuruldu. Ancak Odanın yönetim kurulu başkanı Recep Zıpkınkurt henüz bu talebe olumlu veya olumsuz bir cevap vermediklerini söyledi. Karara henüz tartışılıyor ve bir karara bağlanmış değil dedi.

Yapılan Zamlar Ne Olacak?

Fırıncılar kendi aralarında verdikleri karar neticesinde odaya sundukları 200 gram ekmeğe 2 TL şeklinde fiyatı uygulamaya başladı. Tabi hepsi bu şekilde satış yapmıyor. Bazıları eski fiyattan satışa devam ediyor. Ancak birçoğunun da karara onay gelmiş gibi davranıp zamlı fiyattan ekmek satması halkı kızdırdı.

Ekmek alırken dikkat! Zamlı tarifeye ceza var

Oda başkanı Recep Zıpkınkurt bu fırınlar hakkında yüklü miktarda para cezası uygulayacaklarını duyurdu. Daha önce de böyle şeyler meydana geldiğinde kınama cezası uyguladıklarını ancak bunun bir yaptırımı olmadığını duyuran Zıpkınkurt yeni cezaların caydırıcı nitelikte olacağını duyurdu. Yeni cezalar 10 bin Türk Lirası ile 100 bin Türk Lirası arasında değişecek.

Önümüzdeki Günlerde Fırıncıların İstediği Zam Gerçekleşecek mi?

Caydırıcı para cezaları ile fırınlardaki fiyat politikası dengelenecek. Vatandaş yine 220 gram ekmeği 1.5 TL’den almaya devam edecek. Fırıncıların Odadan herhangi bir onay alamadan böyle bir zam yapması tabi ki kesinlikle uygun değil. Vatandaşın bir şikâyeti ile zamlı fiyattan ekmek sattığı belirlenen fırın kesinlikle cezadan kurtulamayacak. Fırıncıların istediği zam da önümüzdeki günlerde tekrar gündeme getirilecek ve değerlendirilecek.

Una gelen zamlar da göz önünde bulundurulacak. Ancak yılbaşı öncesi ekmeğe bir zam kararı verilir mi bilinmez. Bu karar öncesi kesinlikle zamlı fiyatta ekmek satılamayacak. Eğer zam kesinleşir ise verilen karar duyurulduktan sonra yeni fiyattan ekmek satışı yapılmaya başlanacak. Yeni fiyatı uygulayıp uygulamamakta tabi ki fırıncının elindedir. Bazısı rekabet için bir süre direnecektir. Bakalım önümüzdeki günlerde fırıncılar istediği miktarda zam alabilecek mi?