Fındığın Faydaları
Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yetişen fındık sınıf olarak Huşgiller familyasının bir üyesidir. Ilıman iklimleri seven fındık sert bir kabuk içerisinde yer alır.  İçeriğinde sağlık açısından çok yararlı olan yağlar ve nişasta bulunur. Ayrıca kalsiyum, potasyum, çinko, demir ve magnezyum açısından da çok zengindir. Bunların yanı sıra protein, omega-3 ve E vitamini de içermektedir. Günlük tüketilen bir avuç fındık insan vücudu için gerekli olan tüm proteini barındırır. Özelikle de gelişim çağındaki çocukların düzenli olarak tüketmesi gereken bir vitamin deposudur. Çünkü günlük enerji ihtiyacını büyük ölçüden fındık karşılar.
Bir enerji kaynağı olan fındık zihin yorgunluğunu da kaldırır ve canlılık verir. Deride oluşan yara berelerin ve hastalık dönemlerinde oluşan problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Fındık yağıda böbrek hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Böbreklerde biriken ve ağrılara sebep olan kum ve taşların dökülmesine de katkı sağlar. Kalp ve damar sağlığına büyük ölçüde katkı sağlar. Ayrıca yüksek tansiyon hastalığına yakalananların fındık tüketiminde doza dikkat etmeleri gerekir.
Fındığın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kalp ve Damar Üzerindeki Etkileri
Fındığın içerisinde bol miktarda bulunan doymamış yağlar damar ve kalp sağlığını olumlu yönde desteklemektedir ve kalp krizi ihtimallerini ortadan kaldırmaktadır. Kötü kolesterolün de sağlıklı seviyelere inmesine yardımcı olur. İçeriğindeki omega-3 sayesinde damardaki kanın akışını düzenler ve damar tıkanıklığı gibi problemlerin oluşmasını büyük ölçüde ortadan kaldırır.
Erken Yaşlanma Üzerindeki Etkileri
Günlük tüketilen bir avuç fındık insan vücuduna gerekli olan E vitamininin yaklaşık olarak %86’sını karşılamaktadır. Ayrıca C ve A vitaminlerinin yanı sıra çok güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bu vitaminlerdeki sinerjik özellik erken yaşlanmayı engelleyebilir ve ciltte oluşan kırışıklık ve çizgileri ortadan kaldırabilir.
Ezilmiş fındığa bir miktar yağ eklenerek cilde sürülmesi halinde cilt nemlenir ve canlılık kazanır. Ayrıca bu işlem cildin genel sağlığı açısından da büyün önem taşır. Bunun yanı sıra cilde direk fındık yağıda uygulanabilir. Bu sayede sert ciltlerin yumuşaması sağlanır ve UV ışınlarından cildi korur. İçeriğinde bol miktarda antioksidan barındıran fındık, cildin genel sağlığını da koruma altına alır. Ayrıca UVB / UVA ışınlarının sebep olduğu cilt kanseri gibi hastalıklardan da korur. Ham antioksidanlar hem de flavanoitler ciltteki hücre yenilemesine katkı sağlar. Hassas ciltler içinde çok iyi bir nemlendirici görevi görür.
Elbette fındığın cilt üzerindeki faydaları bu kadarla sınırlı değil. Ayıca akne sıkıntılarının da giderilmesinde büyük rol oynar. Özelliklede kahve çekirdeği ile birlikte kullanılırsa akneleri daha çabuk temizler. Anlattığımız karışımı hazırlamak için bir tatlı kaşığı kadar kavrulmuş fındığı ezip üzerine yeteri kadar Hindistan cevizi yağı ekleyin. Daha sonra yarım çay kaşığı kadarda kahve tozu ilave edin. Yarım çay kaşığı da şeker ekleyerek iyice karıştırın ve akne olan bölgeye uygulayın. Bu sadece aknelerden daha çabuk kurtulma şansına sahip olursunuz.
Fındığın Saç Üzerindeki Etkileri
Fındık istenirse saç rengini bile değiştirebilecek özelliklere sahip. Günümüzde kimyasal maddeler kullanılarak yapılan saç rengi değişimi, Fındık sayesinde doğal yollarla da yapılabilmektedir. Fındık özellikle saçları kahverengine çevirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca saç için çok faydalı olan fındık yağını geceleri yatmadan önce saçınıza iyice uygulayın ve sabahları kalktığınız gibi yıkayın. Bu sayede saçlarınız daha dolgun, sağlıklı ve güçlü olacaktır.
Yıpranmış ve kurumuş saçlar içinde fındık kullanmak mantıklı bir çözüm olabilir. Bunun için iki kaşık fındık tozuna 2 adet yumurta kırarak iyice karıştırın ve kafa derinize uygulayın. Daha sonra 20 dakika kadar bekleyin şampuan kullanarak yıkayın. Bu işlem kuruluk problemlerini büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.
Fındığın Kilo Verme Üzerindeki Etkileri
Fındık aşırı tüketim yapıldığında kilo artışına sebep olabilir diye bir söylem vardır. Ancak yemeklerden önce tüketilen yarım avuç kadar fındık size tokluk hissi verecek ve yemek yeme isteğinizi azaltacak. Yarım avuç fındık kilo aldıracak kadar kalori içermemektedir.
Fındığın Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Fındık bol miktarda doymamış yağ içermektedir. Bu doymamış yağlar HDL, LDL ve oleik asit seviyelerini dengelemede büyük rol oynarlar. Kalsiyum ve magnezyum seviyelerini de dengeler. Ayrıca unutulmamalıdır ki yüksek magnezyum seviyesi demek kalp sağlığı için tehlike demektir.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Birçok kanser türüne iyi geldiği bilinen fındık özelliklede mesane kanserine karşı çok faydalıdır. Yüksek oranlarda E vitamini içeren fındık bu sayede mesane kanseri başta olmak üzere birçok kanser türü ile savaşır. Ayrıca magnezyum bakımından da çok zengin olan fındık birçok minerale daha ev sahipliği yapar.
Kas Sağlığına ve Kabızlığa Etkileri
Fındıkta bulunan magnezyumun hücre yenileyici özelliğinden bahsetmiştir. Bu sayede kaslarda oluşabilecek olası kas krampları büyük öcüde önlenmiş olur. Ayrıca magnezyum kas gerginliklerini azaltır ve kas yorgunluğundan kaynaklanan spazm ve krampların azalmasını sağlar.
Lif açısından çok zengin olan fındık bu sayede kabızlık sorunları için etkili bir çözüm olabilir. Lifler sayesinde bağırsaktaki hareketler hızlanır ve ayrıca kilo vermeye de katkı sağlar.
Kemik ve Sinir Sistemine Etkileri
İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde emik sağlığını koruyan fındık kemiklerdeki ani kalsiyum düşüşlerinin de önüne geçer. Ayrıca çocuklarda kemik gelişimi için fındık tavsiye edilir.
Aminoasitlerin doğru çalışması için B6 vitamini çok önemlidir. Aminoasitler sinir sağlığı açısından hayati öneme sahiptirler. Fındıkta bol bol bulunan B6 vitamini aminoasitlerinin düzgün ilerleyişini destekler ve bu sayede sinir sistemine dolaylı yoldan katkı sağlar.
Sindirim ve Bağışıklık Sistemine Etkileri
Manganezin en büyük özelliklerinden biri enzim etkinleştirmesidir. Bu mineral ayrıca protein ve karbonhidrat metabolik ajandır. Bu sayede fındık sindirim sistemi sağlığını korumakta ve daima aktif kalmasına yardımcı olmaktadır.
Ayrıca maganez, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi birçok mineral barındıran fındık, bu sayede kana akışkanlık kazandırır. Düzene giren kan akışı da bağışıklığın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bunların dışında stres ile mücadelede fındık etkili bir mineral kaynağıdır. Fındıkta bulunan omega-3 yağ asitleriyle birlikte a-linolenik asit bakımından da çok zengindir. Ayrıca içeriğindeki B grubu vitaminleri sayesinde depresyon, stres ve şizofreni durumları bile olumlu yönden etkilemektedir.
findik-nelere-iyi-gelir
Fındık Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Fındık yağı üretmek için fındıklar kavrulur ve soğuk presten geçirilir. Mükemmel bir taşıyıcı yağ olma özelliğine sahiptir.

 • Fındık yağının en belirgin özelliği cildi yumuşatmasıdır. Ayrıca cildi nemlendirici bir etkisi de bulunmaktadır.
 • Özellikle kuru cilde sahip olan kişilerde büyük fayda sağlayabilir. Kuruluğu giderir ve kurutan doğan kaşıntıları engeller.
 • Anti bakteriyel olduğu için cildi ölü hücrelerden temizler
 • Hassa ciltlerde çok faydalıdır ve tahrişe sebep olmaz
 • Sinir sisteminde gevşemeye yardımcı olabilir
 • Cildin güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korunmasına katkı sağlar.
 • Saç sağlığına da iyi geldiği yönünde söylemler vardır

Fındığın Zararları ve Yan Etkileri

 • Aşırı tüketim hızlı kilo artışına sebep olur
 • Gün içerisinde bir avuçtan fazla tüketilmesi halinde ateş basmasına sebebiyet verebilir.
 • Egzema gibi hastalıkların oluşmasına sebep olabilir.
 • Astım üzerinde arttırıcı bir etki yaratabilir
 • Aşırı tüketim beraberinde ödem ve ütiker gibi hastalıkları getirebilir
 • Alerji ve dudaklarda şişmelere neden olabilir

Fındığın Besin Değerleri
Fındığın 100 gramında 628 kalori bulunur. Ayrıca; 15 gram protein, 16,7 gram karbonhidrat, 60,7 gram yağ, 114 mg kalsiyum, 163 mg magnezyum ve 680 mg potasyum içermektedir.
Öneriler
Fındığı mümkün oldukça taze olarak tüketin. Aşırı tüketimden kaçının ve düzenli tüketin. Ülkemiz fındık üretiminde en üst sırada yer aldığı için uygun fiyata ve taze fındık bulmak zor olmayacaktır. Aşırı tüketim kalorisi yüksek olduğundan kilo artışına sebep olabileceği için orantılı tüketim yapmanızı öneririz. Ayrıca marketlerdeki fındıklar sıcağa maruz kaldıkları için vitaminlerini kaybetme riskleri bulunur. Bu nedenle taze fındıkları tercih etmenizi öneririz.