9 yıl sonra Formula 1 Türkiye’ye geri döndü. İstanbul ile Türkiye’ye geri dönen Formula 1 ‘de görev yapan 4 hakemden biri Fatih Altaylı oluyor.  Fatih Altaylı cuma, cumartesi ve pazar günleri yarışmanın rekabetine tanıklık etti. Lewis Hamilton’un birinciliğini Fatih Altaylı yorumladı. Fatih Altaylı Lewis Hamilton için ” Ağlayıp dursa bile yılan gibi kazanmayı bildi.” şeklinde yorum yaptı.

Formula 1’i kazanan Lewis Hamilton 7. kez dünya şampiyonu olmayı başarmış önemli biridir. Hem başarısı ile ön plana çıkarken hem de cuma ve cumartesi günleri yaptığı yorumlar ile gündeme gelmeyi başardı.  İstanbul’da düzenlenen yarışlarda yarıştan önce asfaltların yenilenmesi sürücüler tarafından çok şikâyet edilen bir durum oldu.

Formula 1 ile FIA’nın İstanbul Pisti İle İlgili Düşünceleri Nelerdir?

Uzun yıllar sonra tekrar pist olarak kullanılan Türkiye bu yılki Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yaptı. Yarıştan önce asfaltın yenilenmesi yarışmacıların olumsuz yorumlarına sebep oldu. Bu gibi sürprizler yarışan kişiler için hoş olmayan sürprizlerdir. Yeni yapılan asfaltlarda yarış süreci çok riskli ve zor oluyor. Yeni asfaltlanan yollarda direksiyon kontrolü son derece zor oluyor.

Son dakika: Fatih Altaylı'dan Formula 1 Türkiye Grand Prix'si yorumu:

Bu sebeple yarışmacılar zor bir yarış geçirdiler. Birinciliği yakalayan Lewis Hamilton yolların sıkıntısı ile ilgili en çok şikâyet eden kişilerden oldu. Bunun gibi bir pistte daha önce de yarıştığını söyleyerek o zaman sadece 7 kişinin yarışı bitirebildiğini söyledi. Fakat bazı yarışmacılar ve hakemler de durumun çok fazla abartıldığını söyledi. İzleyiciler, pilotlar ve hakemler arasında en çok tartışılan konulardan biri haline geldi.

Asfaltın Yenilenmesine FIA ve TOSFED Karşı Çıktı

İstanbul’da düzenlenen 2020 Formula 1 yarışında en çok tartışılan konulardan biri asfalt sorunu oldu. Asfaltın yarıştan 1 gün önce yenilenmesi pilotları ve hakemleri sinirlendiren durumlardan biri oldu. Aynı zamanda sosyal medyada izleyiciler de bu konu ile alakalı olumsuz paylaşımlarda bulundu. Sosyal medyada sürücüler yarıştan bir gün önce yeni asfalt yapmanın kaygan bir yüzeye sahip olacağını paylaşmasına rağmen yine de asfalt yenilendi. Her türlü sürprizli olayın meydana gelebileceğinin ön görülmemesi çok şaşırttı ve kızdırdı.