Fasulyenin Faydaları
Baklagiller familyasından olan fasulye genellikle kırmızı bir renkte yetişir. Şekil itibariyle koyu kırmızı bir böbreğe benzer ve içeriğinde magnezyum, potasyum, demir ve protein mineralleri bol miktarda bulunur. Bu nedenle vejetaryen olan insanlar et yerine bu sebzeyi tüketmektedir. Fasulye hem besleyici özeliklere hem de antioksidan özelliklere sahip olduğu için bağışıklık sistemine büyük oranda katkı sağlar. Ayrıca fasulye D, C, A, B12 ve B6 vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
Fasulyenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Fasulye sağlık açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Beyin sağlığına ve sindirim sistemine oldukça fayda sağlamaktadır. Bunların yanında kalp hastalıklarına ve kan şekerine de çok geldiği bilinmektedir. Ayrıca çok zengin bir enerji deposu olan fasulye bu sayede metabolizmayı hızlandırarak genel sağlığa katkılarda bulunur.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Fasulye, besin değerleri yüksek olduğu için insan vücuduna çok büyük faydalar sağlar. Sindirim sistemindeki hücreleri serbest radikallerden ve kanserojen etkilerden korur. Bol miktarda K vitamini içeren fasulye, bu sayede oksidatif stres hücrelerinin üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu özelliği ile dolayısıyla kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma oranını da düşürmektedir.
Beyin Sağlığına Etkileri
Fasulyede bol miktarda bulunan K vitamini beyni ve sinir sistemini doğrudan etkilemektedir. İçeriğindeki K vitamini sayesinde sphingo-lipidler, beyin ve sinir sistemi sağlığını büyük derecede korumaktadır. Ayrıca fasulye beyinin fonksiyonlarını tamamlamak için ihtiyaç duyduğu tiaminleride karşılamaktadır.
Kan Şekeri Üzerindeki Etkileri
İçeriğinde bol miktarda lif bulunan fasulye metabolizma hızını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Nasıl ki yemekten sonra yapılan yürüyüşler kan şekeri oranlarını düşürüyorsa, fasulyede aynı şekilde kan şekerini proteinler sayesinde düşürür.
Baş Ağrıları Üzerindeki Etkileri
Salata ve salata benzeri gıdaların hazırlanmasında kullanılan en önemli koruyucu sülfitlerdir. Fasulyede içeriğinde bol miktarda sülfit detoksifikasyon içerir. Bu nedenle özelliklede baş ağrılarında fasulye kullanmak mantıklı bir çözüm olabiliyor. Ayrıca sülfit alerjisi olanlarda büyük önem taşır.
Sindirim Sistemine Etkileri
Fasulye içeriğindeki mineraller sayesinde sindirim sistemindeki hareketleri sağlıklı bir biçimde artırır ve çözünmez lifler akından zengin olduğu için dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kalın bağırsaklardaki diyet lifi fermantasyonlarına büyük ölçüde yardımcı olmakta ve sindirim siteminde oluşan faydalı bakterilerin üremesine katkı sağlar. Bunların yanı sıra, sağlıklı çalışan bağırsaklar kolon kanseri gibi ciddi hastalıkların oluşumunu engeller ve buna bağlı tüm risk faktörlerini ortadan kaldırır.
Kalp Sağlığına Etkileri
Yüksek oranda lif içeren barbunya fasulyesi bu özelliği ile kolesterol seviyelerini normal değerlere çeker. Barbunya fasulyesi içeriğinde bol miktarda bulunan folat sayesinde kalp ritim bozukluklarının önüne geçer, böylece damar hastalıkları ve kalp krizi risklerini en aza indirir. Ayrıca kardiyovasküler sisteminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için gerekli olan magnezyum miktarını içerir ve homosistein seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
Tam Bir Enerji Deposu ve Protein deposu
Fasulye demir açısından da çok zengindir. Bünyenin genel anlamda enerjisini yükseltmektedir. Ayrıca demir vücuttaki metabolizma ve enerji üretimi açısından çok büyük önem taşır. İçeriğindeki manganez organlara gerekli olan enerjiyi sağlama görevini üstlenir.
Ayrıca bol miktarda protein içermektedir. Bu nedenle süt ve et ürünlerinin yerini tutabilir. Sağlıklı bir beslenme için pirinç ve fasulye hayati önem taşımaktadır.
Kemikler Üzerindeki Etkileri
Bol miktarda kalsiyum ve manganez içeren fasulye, bu minerallerin sayesinde genel kemik sağlığını korur ve kemik erimesi gibi ciddi hastalıkların oluşmasını engeller. Ayrıca homosistein düzeyini korumakla kalmaz kalça ve kemik kırığı oluşumunu engelleyen folat oranını fazlası ile içerir.
Kötü Kolesterol Üzerindeki Etkileri
Fasulyede bol miktarda bulunan bazı bileşenler karaciğerdeki kolesterol seviyesini düzenler. Bu bileşen ve mineraller asit seviyelerini de dengeleyerek ağ asitleri oluşturur bu sayede kötü kolesterolün önüne geçmiş olur.
Diyabet ve Kan Hücreleri Üzerindeki Etkileri
Fasulye düşük indeksli karbonhidratlar içermektedir. Bu sayede diyabet olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca Fasulyedeki zengin besin kaynakları ve mineraller RNA ve DNA sentezi için çok fayda sağlar. Bu sayede arterlerdeki homosistein düzeylerini düşürür ve kalp rahatsızlıkları risklerini de büyük ölçüde ortadan kaldırır.
Cilt Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Fasulyede bol miktarda bulunan amino asitler, ağlı asitler, glukoneogenez, lipitler hemoglobin sentezleri metabolizmasını da korumaktadır. Bu sadeye cilt sağlığına büyük ölçüde korumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca cilde nem kazandırarak daha parlak ve pürüzsüz ciltlerin oluşmasına yardım eder.
Serbest Radikaller Üzerindeki Etkisi
Antioksidanlar açısından ve anti kanserojen özellikleri bakımından hayati önem taşıyan beyaz fasulye, insan vücudunda bulunan bu serbest radikallerin verdiği zararı azaltmak için büyük fayda saylar. Ayrıca günümüzde birçok hastalığın sebebi olan ve kronik hastalıklara sebebiyet veren birçok maddenin yok edilmesine yardım eder.
fasulye-yararlari
Fasulyenin Bilinen Diğer Faydaları
Bugüne kadar yapılmış olan tüm bilimsel araştırmalar fasulyenin sağlık açısından yaklaşık olarak 60 faydası olduğunu ortaya koymuştur. Bu 60 faydanın içerinden önemli faydalarını maddeler halinde hazırladık. İste fasulyenin sağlığa faydaları;

 • Kalp sağlığı açısından hayati önem taşıyan fasulye, kalbe iyi gelen folik asit ve folik içerir.
 • Bellek ve zihin sağlığı açından da oldukça faydalıdır. Beyin hücrelerini koruyan tiamin maddesini içerir ve beyin sağlığı bakımından hayati önem taşıyan B grubu vitaminlerini içerir.
 • Çok güçlü antioksidan özelliğe sahiptir ve hücre ölümlerini engelleyici bir etki gösterir.
 • Cilt sağlığı için fasulye tüketimi hayati önem taşır
 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan kırmızı fasulye aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.
 • Kan şekeri seviyeleri normal değerlere çeken kırmızı fasulye ayrıca migren ve diğer bağ ağrılarının da şiddetini azaltır.
 • Bol miktarda B6 vitamini içeren kımızı fasulye bu sayede doku büyümelerine katkıda bulunur
 • Fasulye tüketimi bağırsak sağlığını da olumlu yünden destekler.
 • İçeriğindeki bol miktarda C vitamini sayesinde makula dejenerasyonu başta olmak üzere sağlığa birçok faydası bulunur
 • Migren hastalığına iyi gelen niasin maddesini içerir
 • Güçlü kemiklere sahip olmak için gerekli olan kalsiyum miktarını içerir. Ayrıca ileride ki yaşlarda kemik erimesi gibi hastalıkların oluşumunu engeller.
 • B vitamini kompleksi içeren fasulye Alzheimer gibi hafıza hastalıklarının oluşmasını engeller
 • Akne oluşumlarını büyük ölçüde engeller
 • Göz sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle günlük bir bardak fasulye tüketmek göz sağlığına katkı sağlayacaktır
 • Sağlam bir bağışıklık sistemine kavuşturur
 • Kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir.
 • Romatoid artrit hastalıklarının oluşturduğu ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir
 • Yorgunluğu ortadan kaldırır ve günlük gerekli olan enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılar
 • Magnezyum, demir ve bakır mineraller açısından zengin olduğu için saç sağlığını olumlu etkiler.
 • Ayrıca tırnak sağlığını da koruyucu etkiye sahiptir.
 • Çocuk sağlığı için çok önemli olan proteinleri bol miktarda içerir

Fasulyenin Zararları ve Yan Etkileri
Fasulye sağlık açısından çok faydalı bir gıdadır fakat aşırı tüketim beraberinde bazı sıkıntılar doğurabilmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanan ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 • Aşırı tüketim beraberinde hazımsızlık ve şişkinlik problemleri getirebilir
 • Fasulye haşlanarak tüketilen bir gıda olduğu için çiğ tüketim zehirlenmelere yok açabilir
 • En büyük yan etkilerinden biride gaza sebebiyet vermesidir. Ne kadar çok tüketirseniz o kadar çok gaz oluşturur diyebiliriz.

Fasulyenin Besin Değerleri
Fasulyenin 100 gramında 29 kalori bulunur. Ayrıca; 5,7 gram karbonhidrat, 1,2 gram protein, 0,2 gram yağ, 27 mg kalsiyum, 19 mg magnezyum, 0,4 mg demir, 481 IU vitamin A ve 116 mg potasyum içerir.
Öneriler
Fasulye doğadaki birçok gıdadan daha faydalıdır. Fakat birçok insan gaz yaptığı bahanesiyle bu doğal şifa kaynağını tüketmekten kaçıyor. Size tavsiyemiz böyle bir vitamin ve mineral deposu olan fasulyeyi hiçbir bahane üretmeden tüketmeniz. Ayrıca yukarıda belirtilen etkileri maksimum derece hissetmek istiyorsanız, fasulye tüketiminde düzenlilik ilkesine uymanız gerekir.