İnsanların doğasında olan öğrenme ihtiyacı, açlık hissi, susuzluk hissi gibi hislerden biridir. Çoğu şeyi öğrenmeniz gerekebilir. Doğumdan ölüme kadar süren uzun yolculukta öğrenme için insanlar çoğunlukla ezber yöntemine başvurmaktadır.
Ezberlemek, genel olarak öğretmenler tarafından yanlış bir uygulama olarak gösterilse de, kısa zamanda gerek duyulan bilgilerin tamamının çok daha basit bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktadır. Kolay bir şekilde ezberleme taktikleriyle birlikte artık ezber yapmak dert değil, eğlenceli bir hal alacak.
Kolay ezberleme teknikleriyle birlikte çok kısa zaman içerisinde ihtiyaç duyduğunuzun tüm bilgilerin hafızada tutulması mümkündür.
Ezber yapmak çok önemlidir. Genel olarak zor olarak lanse ettirilen ezber yöntemi, lise döneminde sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin can kurtaranı olarak ön plana çıkarken, sayısal öğrencilerinin baş belasıdır.
Ezber yapmayı, kişiye işkence olmaktan çıkaracak ve eğlenceli bir hale getirecek olan söz konusu ezberleme yöntemleri sayesinde artık herkes, her konuda çok rahat bir şekilde ezber yapabilecek.
Sizlere verecek olduğumuz ezber yöntemleri ilk denemenizde etki etmediği takdirde, pes etmeyin. 3., 5. kez kesin olacaktır. Pes etmeniz demek tamamen kaybetmeniz demektir. Bu sebepten dolayı dediklerimizi harfi harfine uygulayın.

Ezber Kuvvetlendirmek İçin Taktikler;

  • Bilgi Kartları

Çok eskiye dayanan söz konusu bilgi kartları yöntemi sayesinde artık okuyarak öğreneceksiniz. Bilgi kartlarına ezberleyeceğiniz konuyu bölüm bölüm yazın ve ardından sürekli art arda okuyun. Bir kağıdı ezberledikten sonra diğer kağıda sonra sil baştan en başa dönün. Bu şekilde ezberiniz çok kuvvetli bir hal alacaktır.

  • Şifreleme

Ezberleme yöntemleri arasında en yaygın kullanılan taktiklerden biride şifrelemedir. Buna örnek verecek olursak, fiilimsiler konusunda An – ası – mez – ar – dik – ecek – miş eklerinin (ANASI MEZAR DİKECEKMİŞ) şeklinde telaffuz edildiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında kaynaştırma harfleri olan ” y – ş – s – n harflerinin yaşasın olarak da kodlandığını ekleyelim.

  • Yazarak Ezberlemek

Yazarak ezberlemek de sizin ezber yeteneğinizi katlayacaktır. Çünkü beyniniz hem yazarken okumayı hem de elinizin işlevini kaydedecektir. Bir cümleyi 3-4 kere yazdığınızda otomatik bir şekilde zihninize kazındığını farkedeceksiniz.