Günümüzde genellikle kız bireylerin yaşadığı ve toplumsal sorun haline gelen “evlenmek istiyorum ama aileme söyleyemiyorum” konu başlığı hakkında yazı yazmak istedim.
çekingen biri olabilirsiniz hatta bu çekingenliğiniz size bu hayatta hep çelme takmış da olabilir fakat şunun bilincinde olmak gerekir ki aile rızası olmadan evlenmek pek uygun görülmemektedir. Doğal olarak korkuyorsunuz “ailem çok baskıcı izin vermez”, “sevgilim olduğuna bile kızarlar”, “evlilik için pişmediğimi söylerler”, “yaşın küçük derler” tarzında kafanızda sorular depar atıyor. Bu soruları kafanızdan def etmek için yapmanız gerekenler konusunda size yardım edeceğim inşallah hayırlara vesile oluruz.
İlk baş sakin olmakla başlayabiliriz derin bir nefes alın ve sevdiğinizi iyice tanıdığınızdan emin olun gelecek de size iyi bir eş, iyi bir arkadaş, iyi bir dost olacağından emin olmalısınız. Bilmelisiniz ki evlilik sevgiliyken olduğu gibi çok toz pembe bir hayat değildir. Eğer karşınızda ki insan sorumluluk sahibi değilse evlilik için seçeceğiniz en son kişi olmalı çünkü evlilik demek sorumluluk demektir. Sizin sorumluluğunuzu, evin sorumluluğunu, çocuk olursa çocuk sorumluluğunu üstlenebilecek belli bir saatten sonra dışarı çıkmayacak, kötü alışkanlıkları olmayacak birini bulduysanız ve ikinizde evliliğe hazırsanız sıra o zaman aileyle konuşmaya gelmiş demektir.
Çekingensiniz, konuşamıyorsunuz fakat konuşmadan da bu işin halledilmeyeceğini biliyorsanız o zaman yapmanız gereken ilk şey ailenizin sizden beklentileri nelerdir onu bilin. Türkiye’de çoğu ailenin eğitim ve kültür seviyeleri düşük olduğundan dolayı bu beklentilerde işin dozunu kaçırıp sizin evleneceğiniz insanı seçmeye kadar ilerleyebilirler.
Kızsanız ilk önce annenizle bu konuyu şaka biçiminde konuşabilirsiniz örnek olarak “anne tüm arkadaşlarım evlendi ben evde kaldım herhalde” diyerek gülebilirsiniz hem nabzını yoklarsınız hem de kafasında soru işareti uyandırırsınız. Bu şekilde her hafta her gün söylerseniz artık sizin gitmeye gönüllü olduğunuzu anlayacaktır. Daha sonrasında annenizin sevgilinizden haberi yoksa onu haber edin eğer yaşınız gelmişse kızma gibi bir hakkı olmayacaktır kızsa dahi artık büyüdüğünüzü ve ayırt edebilme kabiliyetine sahip olduğunuzu belirtmeniz kâfi olacaktır. 3. Paragrafta belirttiğim sevgilinizi tanıyın kelimeleri bu aşamada ortaya çıkıyor size kimin nesi? Nasıl biri? Tarzında sorular sorduğunda iyi şeyler söylemeniz ailenizin de kafasında güzel fikirler oluşturacaktır.
Unutmayın aileniz olmadan evlenmeniz mümkündür fakat uygun değildir. O Yüzden tüm cesaretinizi toplayıp ailenizle konuşmanız gerekmektedir eğer ki ben şaka niyetine de söyleyemem diyorsanız, birkaç gün yastığa konuşun, duvara konuşun, prova yapın. Onu da yapamam diyorsanız annenizle arası iyi olan bir arkadaşınızla konuyu paylaşın ve annenize gidip  “teyzeciğim Fatma evlenmek istiyormuş fakat sizden çekindiği için bu konuyu sizle paylaşamıyor benden duyduğunuzu söylemeyin bir ağzını arayın, konuştuğu çocuğu tanıyorum çok iyi biri şu işi yapar şöyle iyidir” diye bahsettiği zaman annenizin de kafasına yatacak ve sizle konuşmaya çalışacaktır. Zaten anneniz sizinle konuşma açtığı vakit tüm cesaretiniz yerine gelecektir.
Hiçbiri de olmadı arkadaşınızla formalite icabı “Whatsapp” veya “Facebook” üzerinden bir konuşma geçirin evlenmek istiyorum fakat aileme söyleyemiyorum tarzında onu da görünür bir yere ailenizin okuyacağı şekilde bırakın. Her şey rayına oturacaktır. Söyledikten sonra aileniz izin verirse mutlu bir hayat dilerim Allah’ın bir yastıkta kocatmasını dua ederim fakat izinleri olmazsa onunla ilgili yazımıza ulaşmanızı tavsiye ederim.
YAZIYA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Konu İçeriği ;

  • Evlenmek istiyorum aileme nasıl söylerim
  • Evlenmek istiyorum ama aileme söyleyemiyorum
  • Evlenmek istediğimi ailemle paylaşamıyorum