Çevre ve Şehircilik Bakamı Murat Kurum İzmir’de yaşanan talihsiz olaydan sonra vatandaşa müjdeli bir haber ile açıklama yaptı. İzmir depreminden sonra pek çok ev ve bina yıkıldı ya da kullanılamaz duruma geldi. Evi yıkılan ya da kullanılamaz duruma gelen kişilere Bakan Kurum yeni daireler verileceği hakkında açıklama yaptı. Bu durum biraz olsun mağdur olan vatandaşların içini rahatlattı. Evleri yıkılan kişilerin hiç faiz ödemeden ve 2 yıl boyunca ödemesi alınmayacak olan daireler satın alacaklar.

Bu ödeme yaklaşık olarak on sekiz yıl kadar sürecek.  İzmir’in Bayraklı ilçesi yaşanan 6.9 depreminden sonra çok kötü bir hale geldi. Bayraklı ilçesinde çok fazla yıkılan ev ve bina oldu. Yıkılmasa bile çok büyük hasarlar alan evler tespit edilip boşaltıldı. Bu kişilerin mağdur olmaması için çalışmalar devam ediyor.

Bakan Kurum: Evi yıkılan her vatandaşa bir daire verilecek

İzmir’de yaşanan 6.9 oranındaki depremden sonra pek çok bina yıkıldı ya da büyük hasar gördü. Bu depremden sonra çoğu Bayraklı ilçesinde olmak üzere 16 bina yıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Kurum evleri yıkılan ya da hasar gören kişileri 0 faiz ve 2 yıl ödeme şartı ile daire vermeye hazırlanıyor. Şu an çadır kentlerde yaşayan pek çok aile için bina yapımlarına başlandı. Şu ana kadar bu evlere başvuru yapan kişi sayısı 3800 kişiyi buldu.

Başvuruların hızlı bir şekilde karşılanması adına çalışmalar devam ediyor. Vatandaşların mağdur olmaması adına çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda tamamlanması adına seri bir çalışma söz konusu.

2+1 Daire Zemin ve 5 Kattan Oluşacak

Bina tespit çalışmaları bittikten sonra hasarlı binalara sahip olan kişiler ve evleri yıkılan kişiler İlk 2 yıl ödeme yapmadan ev sahibi olabilecek. İzmir’de yakalanan hayvanlardan biri olan Rıza Bey apartmanın yanına bir gülü açılarak bu büroda hasar ihbarlar alınmaya başlandı. Hasarlı bina ve evlere sahip olan kişilere ödemeler yapılmaya devam ediyor. Vatandaşları mağdur etmemek adına sıfır faizle sahip olabilecekleri evler yapılıyor. 2 artı 1 olan bu evler 5 katlı binalar şeklinde yapılıyor.