Herkesin olduğu gibi, sizlerin de kafasında oluşan dekorasyon hayalleri vardır. Ancak bunların seçimini düzgün yapabilmek, oldukça zahmetli bir iştir. Bu yazıda ise en doğru seçimleri yapabilmeniz için sizlere yardımcı olmak istedik.

Öncelikle halının rengi, duvardaki tablolar, mobilya seçimleri vb. birçok örneklendirme içinizde kaygı oluşturabilir. Ancak sınırsız hayal gücünüz ve tavsiyelerimiz sayesinde dekorasyonunuzu tamamlayacak ve hayalini kurduğunuz ev veya ofis ortamına kavuşacaksınız.

İlk adım olarak, hangi tarzda eşya sevdiğinizi belirlemeniz gerekiyor, çünkü klasik eşya ya da daha modernize halde eşyalar seviyor olabilirsiniz. Planlarınız doğrultusunda hareket etmeniz gerektiği için ilk önce tarzınızı belirlemeniz gerekiyor. Özellikle renk seçiminiz dekorasyonunuz için çok önemli olacaktır.

Genel olarak bakıldığında, tarzı belirledikten sonra işiniz kolaylaşıyor. Ancak seçimlerinize uygun ev eşyaları, araç-gereçleri, beyaz eşya seçimleri ve tüm bunların renkleri arasında uyumu yakalamakta gerekiyor. Güzel bir tasarım için eşyaların uyumu fazlasıyla önemlidir. Tek bir çizginin bile dekorasyonunuzda etkili olabileceği gibi renkler arasındaki uyumu yakalamak daha güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; oturma gruplarının detaylarının, halının üzerindeki desenlerle veya çizgilerle kombine edilmesi ya da mutfak araç gereçleri ile mutfak dolaplarının birbirine uyumu olan iki farklı renk ile birleştirilmesi gibi dekorasyonda detaycılığın ufak adımlarıdır. Duvar renklerinin ona uygun bir tablo ile bir araya getirilmesi, tasarımınızda çok etkili olabileceği gibi çok fazla rengin tasarımınızda uygulanması görüntüyü olumsuz etkileyeceğini de unutmayınız. Tasarımı kötü etkilemek en son isteyeceğiniz şey olsa gerek.

Tamamen eşya seçimleriniz ve renklerinden ibaret olmayan ev dekorasyonu, vazoların rengi ile çiçeklerin renkleri arasındaki uyuma kadar detaylandırılabilir. Ayrıca kullanacağınız diğer malzemeler tasarımınızda olumlu etkiler yaratacaktır. Yaratıcılığınızın yoğunluğu göre en güzel şekli alacak olan eviniz, uğraşılması sonucu sizleri mutlu edecek ve daha mutlu yaşam stili için sizlere fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Küçük bir not düşmek gerekirse, bütçeniz dahilinde dekorasyon marketleriyle de anlaşma yapıp, istediğiniz tasarıma kavuşabilirsiniz.