Erken seçim kararının doğru olup olmamasına dair, Haziran ayında İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından bir anket çalışması düzenlendi. Yapılan anketlerin sonuçları oldukça şaşırtıcı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, katılan kişilerin yüzde 52,4 kadarı erken seçim kararının yanlış olduğunu düşünüyor. Ancak yüzde 44,7’si ise erken seçim kararına olumlu yaklaşıyor.

Ankete katılan kişilerin yaklaşık yüzde 3’ü, ise bu konuda bir fikri olmadığını belirtti. Bu çalışma Haziran ayında yapılmıştı. Erken seçim isteyenlerin sayısı istemeyenlere yakın, ancak çalışma tekrarlanınca daha şaşırtıcı bir sonuç çıktı.

Yeni Anket Sonuçları

İstanbul Ekonomi Araştırma Haziran ayında yapılan bu anket çalışmasını tekrarladı. 31 Ekim ve 2 Kasım tarihleri arasında yeni bir anket çalışması düzenlendi. Yeni anket çalışmasının sonuçlarına göre, erken seçimi doğru bulan vatandaşların sayısında ciddi bir artış söz konusu. Erken seçimi doğru bulmayanların sayısı ise azalmış durumda.

Bu sonuçlar vatandaşların ülkemizin gidişatı konusunda endişelerinin arttığını ve erken seçim seçeneğini daha doğru bulmaya başladıklarını gösteriyor. Anket tam olarak on iki ilde yapılmıştır. Ankete katılan kişi sayısı ise 1525’tir. Her ne kadar çok geniş kapsamlı olmasa da bu anket erken seçimi doğru bir tercih olarak görenlerin giderek daha da arttığına işaret ediyor.

Erken Seçim İyi Bir Seçenek mi?

Yeniden bir seçime gitmek kararı ilk bakışta korkutucu gelebilir. Bir istikrarsızlık durumu gibi görünse de bazen erken seçime gitmek ülke ekonomisi ve gidişatı için daha iyi bir seçenek haline gelebilir. Bu ankette önemli olan konu vatandaşların bu konu hakkında ne düşündüğüdür. Haziran’dan beri erken seçim kararını daha iyi bulanların artmış olması ülkemizdeki çoğu kişinin bu konuda endişelenmeye başladığını gösteriyor.

Yakın bir tarihte ufukta erken seçim olup olmayacağına dair henüz bir gelişme yaşanmadı. Ekonomik göstergeler endişe verici ve dolar yükselmeye devam ediyor. Hem pandemi hem de küresel olarak yaşanan diğer sorunlar her ülke gibi Türkiye’de de kafa karışıklığına neden oluyor. Bu kadar zor bir dönemde alınan yanlış kararlarla birlikte vatandaşlarımızın erken seçimi daha mantıklı bulması da anlaşılır görünüyor.