Enginarın Faydaları

Enginar sebzesi kış aylarında en çok tüketilen besin kaynaklarından biridir. Sağlık açısından birçok faydası olan bu sebze Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Sınıf olarak devedikeni familyasındandır ve bilinen diğer botanik adı cyanara scolymus’dur. Enginarın yaprakları 0,5 metre uzunluğunda ve 1-2 metreye kadarda uzadıkları görülmüştür. Otantik bir görünüme sahip yenilebilir tohumlara ve açık pembe renkte çiçeklere sahiptir. Eskiden çok az miktarda tüketildiği için bulunması çok zordu ve aynı zamanda çok pahalıydı ancak artık birçok üründe olduğu gibi bu sebzenin de faydalarından yararlanmak için çok fazla uğraşmanıza gerek yok.
K ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan enginar düzenli bir şekilde tüketildiğinde insan bünyesinin ihtiyaç duyduğu potasyum, magnezyum, çinko ve demiri bol miktarda içerir. Ayrıca insan bünyesinin ihtiyaç duyduğu liflerinde büyük bir kısmını içinde bulundurur ve çok ciddi bir kalsiyum miktarı içerir.

Enginarın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Bu sebzenin yağ ve kalori oranı çok düşüktür. Örneğin 100 gramlık bir enginar tohumu 47 kalori içermektedir. Ayrıca diyet lifi bakımından da çok zengindir. Çok zengin bir antioksidan deposudur. İçeriğindeki lifler sayesinde mideyi güçlendirir ve birçok hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca kolesterol seviyesini normal değerlere çeker ve kolon kanserine sebebiyet veren maddeleri yok eder.

Enginarın Kolesterol Üzerindeki Etkileri

Günümüze kadar yapılmış olan birçok araştırmada enginar sebzesinin kolesterol seviyesini normal değerlerde sabitlediği ortaya çıkmıştır. Bu sebzenin yaprakları kötü kolesterolü düşürür ve sağlıklı seviyede tutar. Ayrıca iyi kolesterolü de olumsuz etkilemediği bilimsel araştırmalar neticesinde ortay çıkmıştır.

Enginarın Sindirim Sistemine Etkileri

Enginar çok yüksek seviyelerde lif içerir ve içeriğindeki tüm besinler sindirim sistemini koruma altına alır. Özellikle bu lifler mide sağlığı açısından hayati önem taşır. Ayrıca enginarın içeriğindeki bazı asitler mide içerisinde asit seviyelerinin düzene sokar.

Anemi Hastalığına Karşı Etkileri

İnsan vücudunun herhangi bir hastalıktan etkilenmesi için birçok sebep bulunmaktadır. Tüm bu sebepleri bir araya getirdiğinizde istenmedik hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklardan biri de anemi hastalığıdır. Bunun sebebi ise vücudun aşırı derecede demir eksikliği yaşamasıdır. Enginar sebzesi ise demir açısından aşırı derecede zengin bir kaynaktır. Düzenli tüketim anemi hastalığının oluşmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Enginarın Karaciğer Üzerindeki Etkileri

Enginarın en önemli özelliklerinden biri kaliteli bir antioksidan içermesidir. Bu sebeple insan vücudu için aşırı derecede hayati önem taşımaktadır ve bütün organların korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolesterolün aşırı yükselmesi sonucunda karaciğeri ve kalbi tehdit edebilecek bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Enginar ise aşırı kolesterolün ortaya çıkardığı bu olası zararlardan bünyeyi korumaya ve emilim yapmaya zorlar. Bu da dolayısıyla karaciğeri doğrudan desteklediğini gösterir. Ayrıca kolesterolü dengeleyerek kolesterol yükselmelerinden kaynaklanan inme ve felç gibi ciddi hastalıklardan korumuş olur.

Enginarın İdrar Yolları Üzerindeki Etkileri

Enginarın özelliklede yaprakları ideal bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bazı uzmanlar ise bu durumun sindirim sistemi üzerinde çok katkı sağladığını söylemektedir. Bu nedenle kolon ve mesane kanserlerine karşı çok etkili bir koruma sağladığı düşünülmektedir. Ancak özellikle de ishal sıkıntıları yaşayanlar için enginarın yapraklarından olabildiğince uzak durmaları önerilir. Bunun nedeni ise ishal sorunundan kaynaklanan aşırı şekildeki su kaybıdır. Enginar yaprakları ise ayrıca vücuttaki suyu tüketeceği için hastalığın ilerleme riski yüksektir.

Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Enginar antioksidan özelliğinin dışında çok iyi bir C vitamini deposudur. Çünkü 100 gramlık enginarın yaklaşık olarak %20sini C vitamini oluşturmaktadır. Buna benzer C vitamini açısından yüksek olan gıdalar insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz virüslere ve serbest radikallere karşıda bünyeyi korur.

Kemik Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Kemik sağlığı için en önemli olan vitamin K vitaminidir. Enginar sebzesi de bol miktarda K vitamini içermektedir. Bu sayede kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve kemik yapısının zarar görmesini engeller. İçeriğindeki lifler ve K vitamini sayesinde beyin sağlığını da ayrıca korur. Bununla birlikte Alzheimer hastalığına yakalanma oranını da düşürür. Sinir sistemine de olumlu yönden etkisi bulunur.

Enginarın Hücreler Üzerindeki Etkileri

Enginarın içeriğinde bulunan B6 vitamini ve niasin hücrelerin gerekli hareketleri açısından hayati önem taşır. Bu sayede hücre sağlığını korur ve hasarlı hücreleri onarır. Ayrıca kan hücrelerini de kuvvetlendirir. Çünkü içeriğinde bol miktarda bakır, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Sodyum ve potasyum bakımından çok zengin olan enginar kan hızını normal bir seviyeye çeker. Bu mineraller ayrıca vücuttaki sıvının önemli bileşenlerindendir. Enginar antioksidan bir özellik taşıdığı için bünyeyi temizler ve sisteme katkı sağlar. Ayrıca birçok hastalıkla mücadele ederken mikroplarında bünyeden atılmasına yardımcı olur. Bakır mineralinin kırmızı kan hücrelerinin üzerinde büyük bir etkisi vardır.
enginar-suyu-neye-iyi-gelir

Enginar Suyunun Faydaları

 • Enginar suyu kan basıncını dengeleyerek genel kan sağlığını destekler ve kana akışkanlık kazandırır. Bu sayede damar tıkanmaları önlenmiş olur.
 • İçeriğindeki A ve B vitaminleri sayesinde metabolizma sağlığını korur.
 • Sabahları aç karnına içilen bir bardak enginar suyu kabızlığı giderir.
 • İçeriğindeki K vitamini sayesinde Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki sağlar.
 • Kemik sağlığı için çok faydalıdır ve iskelet sağlığını da korur.
 • Beyin ve sinir sistemine çok büyük fayda sağlar ve günlük bir bardak içilmesi durumunda hafızayı kuvvetlendirir.
 • Ciltte meydana gelen mantar ve egzema gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • İçeriğindeki antioksidan sayesinde vücutta oluşan enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Aynı şekilde bu antioksidanlar kansere karşı koruyucu bir etki gösterir.
 • Kolesterol seviyelerini en sağlıklı değerlerde tutar böylece kalp sağlığını da korumuş olur.
 • Mesane problemlerinin ortaya çıkmaması için günlük düzenli olarak bir bardak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Düzenli olarak tüketilen enginar suyu çok iyi bir idrar sökücüdür.
 • İçeriğindeki zengin diyet lifleri sayesinde bağırsakları çalıştırır böylece hem kabızlığı giderir hem de kilo vermeye yardımcı olur.

Enginarın Zararları ve Yan Etkileri

Enginar aşırıya kaçmadan ve doğru bir biçimde tüketilirse sağlık açısından hiçbir risk oluşturmaz.

 • İdrar sökücü bir özelliği bulunduğu için ishal sorunu yaşayanların tüketmeleri tavsiye edilmez.
 • Aşırı tüketim karın şişkinliklerine ve gaz oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Bazı uzmanlar gebelik ve emzirme dönemlerinde sıkıntılar doğurabileceği için tüketimi önermezler.

Enginarın Besin Değerleri

Enginarın 100 gramında 53 gram kalori bulunur. Ayrıca; 12 gram karbonhidrat, 0,3 yağ, 2,9 gram protein, 13 IU A vitamini, 7,4 mg C vitamini, 89mcg folat, 34,4 kolin, 21 gram kalsiyum ve 286 gram potasyum bulunmaktadır.
Öneriler
Enginar yeteri ile düzenli tüketildiğinde yukarıda anlatılan etkiler daha çabuk hissedilir. Yalnızca aşırı tüketim yapılmaması gerekir. Ayrıca gebelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemesini öneririz.