Ekonomimizin dar boğazdan geçtiği şu günlerde, Türk Lirası’nın dolar ve euro gibi para birimleri karşısında daha fazla değer kaybetmesini önlemek amacı ile bir nebze olsa geçici çözüm oalrak görülen faiz artırımı sonucunda Türkiye %24 faiz oranı ile dünyada 3. sırada yer alıyor. Peki diğer en yüksek faiz veren ülkeler ve oranları neler?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (MB) Para Kurulu Politikası, son yaptığı toplantıda politika faizini 6.25 puan artışla yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltti.

Kararın ardından politika faizi Şubat 2004’ten bu yana en yüksek seviyeye yükselmiş oldu ve Türkiye faiz liginde yedincilikten üçüncülüğe yükseldi.

Bu kararın ardından Türkiye, Arjantin ve Surinam’dan sonra en fazla politika faizi veren üçüncü ülke konumuna geldi. Ekonomik krizle mücadele eden Arjantin’de politika faizi oranı yüzde 60 seviyesinde.

Güney Amerika’nın en küçük ülkesi olan Surinam ise yüzde 25’lik bir politika faizi uyguluyor.

Bu iki ülkenin ardından gelen Türkiye’de ise faiz oranı yeni kararla birlikte yüzde 24 seviyesine yükseldi.

Dünyanın en fazla faiz veren ülkeleri listesinde Türkiye’yi, enflasyon oranının yüzde 200 bin olduğu ve ekonomik krizin gün geçtikçe kötüleştiği Venezuela takip ediyor. Venezuela’da faiz oranı yüzde 20.56.

Dünyanın en çok faiz veren ülkelerinde sıralama şu şekilde: