Emekliler zam oranları ile ilgili haberleri araştırmaya devam ediyor. Bu konuda milyonlarca emekli için birçok iddia ve haber yapılmaya devam ediliyor. Resmi açıklamanın da yapılması üzerine milyonlarca emekli ve memur olarak görev yapan vatandaşlar ocak ayı için uygulanacak zam oranlarını merak ediyor.

Enflasyon oranlarının belli olması ile birlikte maaşlara yapılacak zam oranları da kendini belli etmeye başladı. Birçok emekliyi çok yakından ilgilendiren resmi açıklamanın ardından emekli ve memur vatandaşlar Ocak ayı için uygulanacak zam oranlarına kulak kesildi. Temmuz, ağustos, eylül ve Ekim aylarının enflasyon oranlarının belirlenmiş olması ile birlikte memur ve emekli vatandaşlarda oranlar hakkında tahminler yapmaya başladı.

Gözler Enflasyon Oranlarında

SSK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli olmuş vatandaşlar ile ilgili zam oranları da yavaş yavaş şekillendi. Bu konuda beklenen zam oranlarının %5 oranlarında kadar çıkacağı düşüncesinin ardından en düşük memur maaşı için ise toplam %5,35 tahminleri yapılıyor. Aynı zamanda gelecek zam ile birlikte 3523 TL olan maaşın 3711 TL’ye kadar yükseleceği düşünülüyor.

En düşük memur maaşı olarak bilinen miktar ise 2814 TL’den 2964 TL’ye kadar artabileceği düşünülüyor. Şu an için %0,65 fark ile birlikte en düşük memur maaşı Ocak ayı için 3650 TL olabilecek. Aynı zamanda memur emekli maaşları 2915 TL’ye kadar artabilecek.

Zam Oranı Tahminleri Yapılıyor

Enflasyon oranlarının belli olması ile birlikte emekli ve memur vatandaşların maaşlarına gelecek olan zam oranları da büyük bir merakla bekleniyor. Zam oranları Ocak ve Temmuz ayı olmak üzere yılda 2 kere uygulanıyor. Bu kapsamda SSK ve BAĞ-KUR olmak üzere emekli olan vatandaşların Temmuz ayı itibarıyla 6 aylık enflasyon verilerine göre %5,75 zam uygulandı. Bunun üzerine memur ve memur emeklisi olan vatandaşların 4 toplu sözleşme ile birlikte uygulanacak olan ek zam oranları kapsamında %1,75 farkla yapıldı.

Ekim enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte son 4 aylık alanda gerçekleşen enflasyon oranları ise netleşmiş oldu. Böylelikle son 5 aylık süreçte zam oranının %4,61 olarak belirlendi.