Siber dolandırıcılar sahte isim ve kimliklerle insanları dolandırmaya devam ediyor. Son olarak Tesla’nın ve Space X’in CEO’su olan Elon Musk’ın mavi tikli hesabını hackleyen kişiler, kripto paraya sahip kişilerin hesaplarına siber saldırı düzenledi. Burada yüzlerce kişiden toplamda 270 bin TL’lik bitcoinin çalındığı aktarılırken, mavi tikli hesaplara da şüphe ile yaklaşılması gerektiği uzmanlar tarafından ifade edildi.

Sahte Elon Musk hesabıyla 270 bin TL çaldılar

Özellikle son zamanlarda resmi hesaplara yapılan siber saldırılarla kısa sürede dolandırıcılık işlemlerinin gerçekleştirildiği görülürken, benzer dolandırıcılar için dikkatli olunması gerektiği de paylaşıldı.

Mavi Tikli Elon Musk Hesabıyla Dolandırdılar

Mavi tike sahip, sahte bir Elon Musk isimli hesabın ilk olarak Amerika’nın eski başkanı Donald Trump’ın tweetlerinin altında görüldüğü anlaşıldı. Burada kripto para ile ilgili paylaşımların yer aldığı hesabın dünyada ünlü iki şirket olan Space X ve Tesla’nın sahibi olan Elon Musk’ın isminin ve fotoğrafının olması mağdurlarının kolaylıkla kandırılmasına yol açtı.

Burada Elon Musk ismi ile hackerlar yüzlerce kişiyi kandırarak 270 bin TL değerinde kripto parayı çalarak hesaplarına geçirdi. Bu tür yanıltıcı hamlelere dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilse de mavi tik olan hesaplara olan güven tehlikenin boyutunu bir kez daha gösterdi.

270 Bin TL Değerinde Bitcoin Çaldılar

Siber suçlular ilk olarak Business Chicks CEO’su Emma Isaacs’in hesabını ele geçirdi. Isaacs’in hesabının ardından buradaki mavi tikli hesapta Elon Musk ‘ın ismi ve fotoğrafı kullanıldı. Bu hesap ilk olarak Donald Trump’ın seçim tweetlerinin alt kısımlarına yanıt olarak paylaşımlar gerçekleştirdi ve bazı kişilere hediye olarak kripto para dağıtılacağı ifade edildi. Bu mavi tikli hesaptan paylaşımlarının yapıldığını gören bazı kişiler erken davranarak sahte hesaptan verilen linke tıkladı. Hediye kripto para hayali kuran mağdurlar 32 bin dolar değerinde bitcoini çaldılar.

Elon Musk, yapay zekanın kendilerinden daha akıllı olamayacağını söyleyen  insanları eleştirdi - Webrazzi

Kısa sürede Türk parası ile 270 bin lirayı ele geçiren siber suçlular hesabı ve siteyi kapatarak yüzlerle kişiyi dolandırdı. Uzmanlar ise bu dolandırıcılığın ardından kişilerin mavi tikle yapılan paylaşımlara karşı dikkatli olması gerektiğini özellikle hediye vereceğini iddia eden hesaplardan uzak durulması gerektiğini de ekledi.