Bu yazımızda elektronik sigara denilen aletin gerçekten sigarayı bıraktırıp bıraktırmadığını inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere elektronik sigara son 1 yıldır çok popüler olmuş, her yerde her insanın elinde gördüğümüz bir alet olarak ön plana çıkmaktadır. Teknoloji çağının getirdiği yenilikler arasında yer alan elektronik sigara, normal sigaradan çok daha az zarar veriyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.
Elektronik sigara likitinde normal sigaraya oranla %99 oranıyla az zararlı madde yer alıyor. Buda sağlığınızın önemli ölçüde korunmasında rol oynuyor. Yapılan testlere bakarsanız, elektronik sigara ve normal sigarayı bir makineye bağlıyorlar ve normal sigara bağlandığı mekanizmayı sarı renge dönüştürürken, elektronik sigara da herhangi bir sarılık görünmüyor.
Katran gibi zararı yüksek maddelerin bulunmadığı elektronik sigaranın likiti nikotin içerdiği için sizin sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.

Elektronik Sigara Sigarayı Bıraktırıyor mu?

Kendimde bir elektronik sigara kullanıcısıyım ve aktif bir şekilde 7 yıldır günlük 1.5 – 2 pakete yakın sigara içen bir bağımlıydım. Elektronik sigaraya başladığım an sigara isteğim kesildi. Fakat bu istek kesilme olayı kullandığınız elektronik sigaranın markasına, likitin nikotin oranına yani e- sigarayla ilgili her şeye bağlıdır. Öncelikle kullandığınız makinenin kaliteli olması gerekiyor. (Smok ve vaporesso markalar tercih edilebilir) likitiniz de önem taşımaktadır. Çünkü sigaranın tütünü neyse elektronik sigaranın da likiti o demektir. Çok ağır sigara bağımlısıysanız 0.6 mg nikotinli likitlerden tercih edin, eğer bağımlılık dereceniz düşükse 0.3 mg sizi kesecektir.

Elektronik Sigara Sigarayı Ne Kadar Sürede Bıraktırıyor?

Kendi tecrübelerim sonucunda sizlere bu yazıyı yazıyorum. Vaporesso revenger adlı makineyi ve 0.6 – 0.9 mg nikotin oranına sahip likit kullanıyorum. Aldığım ilk günden itibaren canım sigara istemiyor. Sadece gece vakitleri açlık hissi gibi bir his çöküyor onunda uyuyarak üstesinden gelebiliyorum. Sabah saatlerinde elektronik sigara yeterli oluyor.

Elektronik Sigaranın Yan Etkisi Var mı?

Bilimsel olarak herhangi bir yan etkisinin olmadığı kanıtlandı. Ama tabi bu sizin bünyeninizle de alakalı bir şey. Şahsi olarak bana herhangi bir yan etki yapmadı. Gayet rahatlıkla ve zevkle kullanıyorum. Sigarayı bırakmanın verdiği mutluluk ve rahatlıkla gezebiliyorum.

Elektronik Sigara Zarar Veriyor mu?

Tamamen zararsız diyemem. Ama tabi ki normal sigarayla kıyaslandığında çok daha az zarar verdiği kesin. Daha kısa süredir kullanmama rağmen, rahatladığımı hissedebiliyorum. Daha rahat nefes alabiliyorum ve sabah uyanmalarım çok daha dinç bir şekilde oluyor.

Elektronik Sigarayı Nereden Alabilirim?

Elektronik sigara ülkemizde yasal olan bir şey değil bu yüzden merdiven altı satıcılardan temin edebilirsiniz. Instagram’da ve Facebook’ta çok sayıda elektronik sigara formu ve satış yapan siteler bulunmaktadır. Buralarla iletişime geçerek elektronik sigara sahibi olabilirsiniz. Tüketmenizde herhangi bir sakınca yok fakat satışı yasaktır.

Elektronik Sigara Fiyatları Ne Kadar?

50 TL’den 3000 TL’ye kadar elektronik sigara bulunmakta. Eğer sigarayı kesin bıraktıracak bir elektronik sigara arıyorsanız size 300 – 500 TL aralığında bir bütçe yeterli olacaktır. Sigarayı bırakırken elektronik sigaraya bağımlı olmak gibi gibi bir hataya düşmeyin, sadece canınız sigara istediğinde 1 fırt çekin.