Merkezi Güney Kore’de bulunan elektronik devlerinden olan LG beyaz eşya, telefon vb. gibi ürünlerde kalitesini kanıtlamış olan markalardan birisidir. Bu firmanın yeni giriştiği alan ise elektrikli otomobil üretimidir. LG bu konuda merkezi Kanada olan ve otomotiv parçaları üretimi üzerine çalışan Magna International adlı bir firmayla anlaştığını duyurdu.

Özellikle telefon, tablet ve bilgisayar gibi ürünlerdr sözü geçen en büyük firmalardan olan Apple’ın da bu işe girdiği belirlendikten sonra, LG’nin de bu yönde bir açıklama yapması şaşırtıcı olmadı. Apple’ın kendi ürettiği ve menzili kuvvetlendirecek bir bataryayla üretim yapacak olması elektrikli otomobil haberleri bekleyenler için ilginç bulunmuştu. LG’nin verdiği haber de elektrikli otomobil almayı düşünenleri ilgilendiriyor.

LG Magna e-Powertrain

LG’nin yaptığı açıklamaya göre bu iş birliği öncelikle inventör ve elektronik motor gibi bazı otomotiv parçalarının üretimi konusunda olacak. Ayrıca elektronik sistemler ve şarj cihazları gibi parçaların üretimi de yapılacak. Üretim yapılacak olan ülkeler arasında Çin, Abd ve Güney Kore bulunuyor.

Bu yüzden bu ortaklık ve yeni kararın pek çok kişiye istihdam sağlayacağı da söylenenler arasında. Bu beraberliğin toplam maliyeti bir milyar dolar civarındadır. LG yüzde 51’lik hissesiyle Magna’dan biraz daha fazla bir paya sahip durumdadır. Arabaların ne zaman üretileceği ve ne zaman piyasaya çıkacağı konusunda ise henüz net bir açıklama yapılmış değil.

Elektrikli Otomobillerin Özellikleri 

Apple’dan sonra LG’nin de el attığı elektrikli otomobil üretimi herkesi heyecanlandıran bir mesele. Çünkü bu sayede çevreye ok daha duyarlı araçlar piyasaya gelecek. Öte yandan elektrikli otomobiller sürüş keyfi ve performans açısında da avantajlı ürünler olacak.

LG elektrikli otomobil üretimi için düğmeye bastı

Yakıt maliyetinin daha düşük olması ve bakım masraflarının azalması da otomobil sahiplerini sevindirecek haberler arasında. Bu arabalarla ilgili en büyük korku maliyetlerinin yüksek olması konusu. Ama şimdiye kadar şarj istasyonları ve bataryalar konusunda bir düşüş de yaşandı.

Henüz ülkemizde ve daha birçok ülkede elektrikli otomobillerin ikinci el piyasası konusunda belirlenmiş bir durum yok. Ama piyasaya çıkar çıkmaz bu otomobillerin çok beğenileceği tahmin ediliyor.