2019 yerel seçimleri ile İBB’nin başkanı olan İmamoğlu, yakın bir zamanda korona virüse yakalandı. Covid-19 tedavisinden sonra sağlığına kavuştu. Tedavisi tamamlandıktan sonra İstanbul İtfaiyesi Arama Kurtarma Ekibini ziyaret etti. İzmir’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremde yardıma koşan bu ekibe gösterdikleri üstün başarılarından dolayı teşekkür etti.

Sayın İmamoğlu, zabıta ve itfaiye gibi teşkilatların güçlendirilmesi gerektiğine de dikkat çekti. O an yanında yer alan Genel Sekreter Can Akın Çağlar’a bu durumun hem valiliğe hem de bakanlıkta yer alan ilgili kurumlara bildirilmesini söyledi.

Ekrem İmamoğlu Binaların Önemine Dikkat Çekti

İBB Başkanı İmamoğlu gerçekleştirdiği ziyareti sırasında çalışanlarla sohbet etti. Uzun süre enkaz altında kalanları kurtaranlar da İmamoğlu’nun yanında sohbete katıldı. Ekrem İmamoğlu, İBB İtfaiyesi’nin tarihi bir teşkilat olduğunu söyledi. Ardından can ve mal kayıplarına sebep olan deprem değil, binalar olduğunu ifade etti.

Ekrem İmamoğlu talimat verdi: İstanbul'un çok acil ihtiyacı var

Bu tür binaların olmaması gerektiğini ve bu tür binalar yüzünden kötü olayların yaşanmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Bu tür olaylar yaşanmaya devam ettikçe itfaiye ekiplerine ihtiyaç duyulacağını vurgulayıp, ekiplere tekrar tekrar teşekkür etti.

İtfaiye ve Zabıta Teşkilatı İçin Talepleri Neler?

Ekrem İmamoğlu, itfaiye ve zabıta gibi teşkilatların güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek bu konuda sayısal taleplerinin olduğunu belirtti. İtfaiye için 500 talepte, zabıta için ise 700 talepte bulunduğunu söyledi. Ama bu taleplerin ancak yarısının kabul edildiğini ifade etti. Bu konu hakkında Vali Yerlikaya ile konuştuğunu ve olumlu yanıt aldığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlattı

Ekrem İmamoğlu, yanında bulunan genel sekretere talimat verdi. Verdiği talimat, itfaiye ve zabıta teşkilatlarının güçlendirilmesi konusunda oldu. Bu konuda yeni istekte bulunulmasına dair bir yazı yazılmasını istedi. İşini hakkıyla yapabilecek insanların bu sürece dahil olması gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, İstanbul’un buna çok acil ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ekiplerin en adil, en şeffaf ve en liyakatli bir şekilde görevlerini yerine getireceklerinden hiç şüphesi olmadığını belirtti. Ancak bunun sayısının da artırılması gerektiğini söyledi. Kötü anların yaşanmasını kimsenin istemeyeceğini ve bu nedenle insanların canlarının sonradan kurtarılarak değil, evlerde yaşarken güvence altına alınması gerektiğini de önemle hatırlattı.