Polis olmak neredeyse Türkiye içerisinde yaşayan ve milliyetçilik duyguları kabarmış herkesin küçüklük hayalidir. Çünkü vatanı korumak kanımızda olan ve borç bildiğimiz bir şeydir. Tabi küçükken çekinmediğimiz söylediğimiz “ben polis olacağım” lafı, büyüdüğümüzde bu işin o kadar kolay olmadığını gösteriyor. Birçok mülakata girdiğimiz polislik sınavında vatandaşlarımız her konuda (gözüm bozuk polis olabilir miyim? Dövmem var polis olabilir miyim? Gözüm bozuk polis olabilir miyim? Vücudumda ben var polis olabilir miyim? Düztabanım polis olabilir miyim?) sorular sormaktadır. Bizde sizlere bu soruları iletmekle görevliyiz.
Bilindiği üzere polis olabilmenin en sıkı şartı sağlıklı olmaktır. Çünkü bu görev düşünerek, zihinle yapılan bir görev olmanın yanı sıra bedenen de yapılan bir görevdir. Hatta çoğu zaman bedenimizi zihnimizden çok kullanmak gerekir bu sebepten dolayı sağlıklı olmadan bu görevi yapmanın imkanı neredeyse hiç yoktur.

Düztabanım Polis Olabilir Miyim?

Düztabanlık yönetmelikte kas ve iskelet hastalıkları bölümündedir. Düztabanlık eğer ki koşmanıza, yürümenize, zıplamanıza kısaca hareket yöntemlerinize en ufak bir şekilde dahi etki etmiyorsa, düztaban olmayan bir insanın yaptığı hareketleri aynı onun gibi ve aynı o kolaylıkta yapabiliyorsanız polisliğe alınırsınız. Eğer düztabanlık size hareket eğilimlerinde engel oluyorsa o zaman alınmanız zordur. Çünkü yeri gelecek suçlu kovalayacaksınız, yeri gelecek terör örgütleriyle savaşacaksınız. Bu yüzden hareket kabiliyetiniz üst seviyede olmak zorundadır. Hayatınızda düztaban olmanız sadece bir hastalık olarak boy gösteriyorsa ve hayatınıza kötü yönden hiçbir şekilde etki etmiyorsa polislik için sıkıntılı gruptan çıkmışsınız demektir. Umutsuzluğa kapılıp kesinlikle başvurmamayı düşünmeyin..

Kas Ve İskelet Hastalıkları Bölümündeki Diğer Maddeler Nelerdir?

 1. Ameliyat olarak kas ve iskelet hastalığı tamamen tedavi edilmiş ve tedavisi başarılı geçmiş, sekelsiz eklem dışı kırıklar polisliğe girmenizde bir engel oluşturmayacaktır.
 2. Vücudunuzda herhangi bir platin tarzı bir şey bulunuyorsa bunlar çıkartıldığında eşkâl belirleyici duruma düşmezseniz emniyet teşkilatına girmenizde bir sıkıntı olmayacaktır.

Polis Yüksek Okuluna Girmek İçin Oluşturulan Şartlar Nelerdir?

 • Lise son sınıfta öğrenimine devam eden öğrenciler ve lise ve dengi bir okuldan mezun olmuş olmanız gerekmektedir.
 • Her şeyden önemlisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • ÖSYM tarafından yapılan YGS veya LYS puan türünde üniversitelerin yüksek okullarına girmek için oluşturulan taban puanın üzerinde puan almanız gerekmektedir.
 • 18 yaşını tamamlamış olmanız ve 26 yaşınızdan gün almanız gerekmektedir.
 • Sağlık yönünden sağlık yönetmeliğinin 6.maddesinde aranan sağlık koşullarına tamamen uygun olmanız gerekmektedir.
 • Sabıka kaydınız 6 aydan uzun bir süreyse ve devlet tarafına direkt olarak bir suç işlemişseniz emniyet teşkilatına alınmazsınız.
 • Hiçbir şekilde siyasi partilere üye olmamak, üyeliğiniz varsa bunu direkt iptal ettirip belgelemeniz gerekmektedir.
 • Hiçbir şekilde alkol uyuşturucu vb. alışkanlıklarınızın bulunmaması gerekiyor.
 • Bayanlar için azami boy: 1.62 m, erkekler için azami boy: 1.67 metredir. Bu boylardan küçük olmanız durumunda alınmayacaksınızdır.

Konu İçeriği ;

 • Düztaban polis olur mu? 2017
 • Düztabanlar polis olabilir mi?
 • PMYO düztaban