Askerlik çağınız geldi, askeri okula gitmek istiyorsunuz veya askeriyeye herhangi bir şekilde ulaşmak istiyorsunuz. Düztabanlık sıkıntınız var ve doğal olarak merak konunuz “düztabanlar askerlik yapabilir mi?” olacaktır. Düztaban olan şahısların düztabanlık açısı askeriye konusunda çok önem teşkil etmekte. Eğer açı fazlaysa alınmama oranınız çok yüksek bir ihtimal olmaktadır. Düztabanlık açınız yüksekse bu sizin hayatınıza ve hareket yeteneğinize yüksek derecede etki edecektir. Askerlik ve polislik gibi meslekler hareket ağırlıklı meslekler olduğundan dolayı bu hareketlerine en ufak engel dahi varsa bu mesleklere kabul edilmezsiniz. Sebep olarak da göstermemiz gereken şey şudur: Herhangi bir çatışma durumunda veya zor durumda kaldığınızda kaçmanız gerektiğinde bunu en hızlı hareketlerinizle yapmak zorundasınız, suçlu kovalıyorsunuz diyelim bunu da en hızlı şekilde yapıp suçluyu yakalamanız gerekmektedir. Dolayısıyla hareket etme yeteneğinize ortada engel bir olay varsa alınmazsınız.
Düztaban olan vatandaşlarımız Türk Silahlı Kuvvetlerinin oluşturduğu sağlık yeteneğinin 66.maddesi sebebiyle muayene ve ardından değerlendirmeye mecbur tutulurlar.

Hangi Tür Düztabanlıklar Asker Olmaya Engeldir?

  • Yürüyüş şeklini eşkal gösterecek şekilde bozan ve ayağın yere teması halinde çekilmekte olan ön ve arka grafilerinde deformasyon, topuk kemiği yüksekliğiniz ve açılanma açısı eğer 10 dereceden az ise askeriyeye alınmazsınız aynı zamanda karakterize flask ve spastik düztabanlık durumun varsa yine askeriyeye alınmazsınız.
  • Yürüyüşünüzü dışarıdan bakıldığında ciddi anlamda bozan çukur tabanlık sorununuz varsa askeriyeye alınmazsınız.
  • Dışarıdan bakıldığında yürüyüşü bozan ayağın pençe tiplemesinde tip bozukluğu bulunuyorsa askeriyeye alınmazsınız.
  • Ayak bilek ekleminizin normal halinden 10 derece fazla düşüklüğü varsa ve 10 dereceden fazla bükülme eylemi yapamayan sabitlenmiş şekil bozukluğunuz varsa askeriyeye alınmazsınız.
  • Ayağınızı rahat hareket ettirmenize engel olacak kemik, kas ve kiriş hastalığınız bulunuyorsa askeriyeye alınmazsınız.
  • Bir ayağınızın öteki ayağınıza oranlaması yapıldığında 3-6 cm küçük veya büyük olması halinde askeriyeye alınmazsınız.
  • Ayağınızın birinin bile işlev bakımından yok hükmünde bulunması durumunda askeriyeye alınmazsınız.

Bu maddelerin resmileştirilmiş hali TSK Sağlık Yeteneğinin 66. Maddesinde Bulunmaktadır.
Bu tip düztabanlar asla askeriyeye alınmazlar ve alındıkları takdirde muayene eden doktor için soruşturma açılma ihtimali vardır.
Düztabanlıkla ilgili soru ve görüşlerinizin tamamını bizlere yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz. Bu konuda size her türlü bilgi aktarımını yorumlardan gerçekleştirmekteyiz.
Konu İçeriği ;

  • Düztaban askerlik muafiyeti
  • Düztaban askerlik tedavisi
  • Düztaban çürük alır mı?