Dutun Faydaları
Aşırı derecede besleyici ve çok lezzetli olduğu için dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan dut 5 metre yüksekliğindeki ağaçlarda yetişir ve ılıman iklimleri sever. Genellikle yoğun olarak Amerika, Asya ve Afrika’da yetişir. Dut şekil itibariyle karaduta benzese de tat olarak greyfurtu andırır. Dutun birçok çeşidi vardır fakat yeşil, mavi ve siyah olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Dut taze bir şekilde tüketilebileceği gibi kuru bir şekilde de tüketilebilir. Kuru dut yaş duta oranla daha fazla kullanılmaktadır çünkü kurutulduktan sonra uzun bir süre bozulmaz. Tüm bunların yanında dut tatlı ve yemeklerde de kullanılır. Dut ağacındaki yapraklar ipek böcekleri açısından çok zengin besinler içerir. Ayrıca dut yaprakları anti-enflamatuar olarak da saç kırılmaları ve saç dökülmeleri için ilaç olarak kullanılır.
Dutun kendine özgü bir şekli ve tadı dışında çok zengin vitamin ve minerallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu besinler sağlık için çok önemlidir ayrıca içeriğinde bol miktarda protein bulundurur bunların dışında K, C, E, A vitaminlerini ve demir, tiamin, folat, kalsiyum ve niasin kaynağıdır. Ayrıca dut çok güçlü bir antioksidan deposudur. Bu sayede cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dutun içeriğinde lutein, flabonoitler, antosianin, B karoten ile A karoten içerir.
dut-nelere-iyi-gelir
Dutun Hastalıklara Karşı Etkileri
Dut asırlardır alternatif tıp tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle eski Çin medeniyetinde dut tıp alanında yaygın olarak kullanılmıştır.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Dut içeriğinde bulunan zengin antioksidanlar sayesinde kanser hastalıkları ile mücadele eder ve kansere yakalanma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca bu antioksidanlar prostatta kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller ve tümörlerin oluşumunu ortadan kaldırır.
Kan Pıhtılaşması Üzerindeki Etkileri
Dut damarlardaki kanın akışkanlık kazanması için kan basıncını doğal değerlere çeker böylece kan pıhtılaşması dediğimiz olay engellenmiş olur. Ayrıca dut genel kalp sağlığını da korur çünkü içeriğinde bol miktarda demir bulunduğu için anemi hastalıklarını tedavisini üstlenir. Bu sayede kansızlık ortadan kalkar ve damarlardaki kanın pıhtılaşmasına sebebiyet veren maddeleri yok eder.
Dut Kanı Temizler
Eski Çin medeniyetinde kan hastalıkları ile ilgili sorunların tedavisinde dut yaygın olarak kullanılmıştır. Dut kanın akışkanlığını arttırdığı gibi kanı temizleyici özelliğe de sahiptir bu nedenle alkol ve sigara tüketen insanların düzenli olarak dut tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Dutun bu özelliği dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını da desteklemektedir.
Böbrek ve Karaciğer Üzerindeki Etkileri
Dut genel anlamda böbrek ve karaciğer sağlığını korumaktadır. Ayrıca böbrek ve karaciğeri toksinlerden temizleyerek aşırı yorulmaların önüne geçer. Bu durumda dutun aynı zamanda kan sağlığını da desteklediğini söyleyebiliriz.
Soğuk Algınlığı ve Grip Üzerindeki Etkileri
Dutun en önemli özelliklerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirici besinler içermesidir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıkların tedavisinde katkıda bulunur. Ayrıca kronik hepatit ve gastrit gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenir.
Ameliyat Sonrası Etkileri
Düzenli dut tüketimi ameliyat ve doğum sonrasında daha çok iyileşmeye yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını arttırarak enfeksiyon oluşmasını engelleyici bir etkiye sahiptir.
Kan Şekeri ve İştah Üzerindeki Etkileri
Dut diyabet hastaları için çok önemli bir besin kaynağıdır. Çünkü kan şekerini dengeler ve ani yükselmelerin oluşmasını engeller. İçeriğindeki flabonoit sayesinde bu etkiyi sağladığı düşünülür. Ayrıca dut tüketimi düzenli bir şekilde yapılırsa iştahı açma gibi bir etki gösterir.
Kolesterole ve Bağışıklık Sistemine Etkileri
Dut tüketimi düzenli yapılırsa kolesterol seviyeleri normal değerlere sabitlenir. Böylece kolesterol hastaları için düzenli tüketim şarttır. Ayrıca bağışıklık sistemi için de iç salgı seviyelerini arttıran dut bu sayede bağışıklık sitemini güçlendirir ve ayrıca sıvı tüketimine teşvik eder. Bunların yanı sıra dehidratasyon sıkıntısı yaşayan insanlara yardımcı olmaktadır. Vücudunda sıvı eksikliği olan kişilerin de düzenli bir şekilde dut tüketmeleri gerekir.
Kalp ve Göz Üzerindeki Etkileri
Dut kanı temizleyici özelliğinin olması ve kan sağlığını koruması damar sağlığına önemli etkide katkı sağlar. Bu durumda haliyle kalp sağlığını direkt olarak etkiler. Ayrıca dut suyu göz sağlığına çok iyi gelmektedir. Uzun süre bilgisayar başında oturan insanlar göz bozukluğu yaşamaması için sürekli ve düzenli olarak dut tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü içeriğinde ki A vitamini sayesinde göz yorgunluğunu giderir ve bilgisayardan oluşan tahribatları onarır.
Cilt ve Saç Sağlığına Etkileri
Dut bol miktarda antioksidan içerdiği için cilt sağlığını büyük oranda destekler. Cildin nemlenmesini, gençleşmesini ve temizlenmesini sağlar. Aşırı kuru ciltler için dut yaprağı bile zeytinyağı karıştırılır ve bu şekilde uygulanır.
Cilt sağlığına fayda sağlayan bütün vitamin ve mineraller aynı zamanda saç sağlığına da aynı faydaları sağlamaktadır. En önemli özelliği olan antioksidanlar saç sağlığı için hayati önem taşımaktadır.
Kuru Dutun Faydaları ve Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kuru dut yaş dutun kurutulması ile elde edilir. Bu nedenle normal dutta bulunun tüm besin ve mineralleri içerir.

 • Enerji verici bir özelliğe sahiptir ve kan şekeri ile kolesterolün normal değerlere çekilmesine yardımcı olur.
 • Kuru dutları suda kaynatarak çay hazırlayabilirsiniz. Bu çay içildiği takdirde ağız sağlığına fayda sağlayacağı gibi saçlara sürüldüğünde de saç sağlığını korur. Aynı zamanda cilde sürülen bu sıvı cildi temizler ve besler.
 • Kuru dutu kaynatarak içtiğinizde idrar sökücü bir etki yaratır. Ayrıca ateş düşürücü olarak kullanılabilir.
 • Kuru dutun tüketim şekli hiç fark etmez düzenli olarak günlük tüketilirse ciddi anlamda kan üretimine yardımcı olur ve anemi hastalıklarının oluşmasını engeller.
 • Kuru dut günlük düzenli olarak aç karnına tüketilirse bağırsak kurtlarının dökülmesine katkı sağlar. Bu durum ayrıca bağırsak hareketlerinin çoğalmasına da katkı sağlar.

Dut Yaprağının Faydaları ve Sağlığa Katkıları
Dut yaprağının tüketim şekli yapraklar su içerisinde kaynatılır ve bu su tüketilir. Cilt için ise aynı şekilde kullanılabileceği gibi bir miktar zeytinyağı ilave edilerek de cilde masaj yaparak kullanılabilir.

 • Solunum yolu enfeksiyonlarında ve soğuk algınlıklarında çok etkili bir bitkidir.
 • Öksürük sorunlarının giderilmesi için akşam yemeğinden önce ve sabah kahvaltısından önce aç karnına kaynatılarak suyu içilir böylece öksürük sorunları ortadan kalkar.
 • Aynı şekilde kaynatılarak içilen yaprağın suyu kalp sağlığını destekler. Bu karışıma alıç çiçeği de eklenirse etkisi daha fazla olur.
 • Karaciğer hastalıklarında da fayda sağladığı bilinmektedir. Ancak gün içerisinde üç bardaktan fazla içilmesi yan etkiler oluşturabilir.

Dutun Zararları ve Yan Etkileri          

 • Aşırı tüketim kan şekerini etkiler. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketimde aşırıya yaklaşmamaları önerilir.
 • Aşırı tüketim nadir de olsa bazı insanlar da cilt kanseri riski oluşturabilmektedir.
 • Dut tüketimi kemoterapiyi olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Dut karbonhidrat emilimini engellediği için dikkatli tüketilmesi gerekir.
 • İçeriğindeki bol miktarda potasyum yüzünden böbrekleri olumsuz etkileyebilir.

Dutun Besin Değerleri
Dutun 100 gramında 43 kalori bulunur. Ayrıca; 1,4 gram protein, 9,8 gram karbonhidrat, 0,4 gram yağ, 25 IU vitamin A, 36,4 IU vitamin B, 39 mg kalsiyum, 194 mg potasyum ve 38 mg fosfor içerir.
Öneriler
Dut tüketimi aşırıya kaçmadığınız sürece size zarar vermez. Dut tüketiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta, yol kenarlarında bulunan dut ağaçlarından dut tüketimi yapmadan önce topladığınız dutları iyice yıkayın ve dut olduğundan emin olun. Çünkü şekil itibariyle duta benzeyen zehirli bitkiler karşınıza çıkabilir.