Dün öğlen saatlerinde gündeme gelen haber oldukça merak uyandırdı. Haber içeriğinde dünya genelinde en büyük İHA’nın yörüngeye uydu taşıyacağı yer alıyordu. Söz konusu haber uzay meraklıları tarafından tıklanma rekorları kırdı. Dünyanın en büyük İHA’sının yörüngeye uydu taşıyacağı, haber manşetlerinde gündem yarattı. Tanıtımı önceki gün yapılan İHA şimdiden merak konusu uyandırdı.

Uzaya Uydu Gönderilecek

Uzay konusu ile ilgili merak edilen konular ile ilgili araştırmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Uzay bilimciler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen uzay meraklıları çeşitli yöntemlerle araştırma yapıyor. Yaşanan bir gelişmeye göre dünyanın en büyük iha’sı uzaya yörünge yani uydu gönderileceği bilgisini sunuyor.

Dünyanın en büyük İHA'sı yörüngeye uydu taşıyacak

Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirket olan Aevum tarafından projesi yapılan aynı zamanda dünya genelinde yer alan en büyük drone’unun tanıtımı dün akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Ravn X ismi verilen nükleer hava aracı, uzaya farklı özelliklere sahip olan uydu transfer edilmesine imkân sunacak. Uzaya uydu taşınması bu sistemle gerçekleştirilmiş olacak.

Aveum Yeni Drone’u Tanıttı

Amerika Birleşik Devleti merkeszli şirket Aevum tarafından geliştirilen dünyanın en büyük  drone’u en sonunda tanıtıldı. Engadget basınında yer alan haberin içeriğine göre, Ravn X ismi verilen yeni drone gezegenimizde yer alan tüm yörüngelere uyduları transfer ederken kullanılacak. Bu ilginç olayla birlikte uzaya uydu taşınabilecek.

Tam otonom sisteme sahip olan diğer ifade ile içinde insan olmadan çalışabilecek olan yeni drone tam olarak 1.6 km uzunluğundaki pistlerden uçuşa geçecek ve yine otonom olarak insansız bir şekilde inişe geçebilecek. Bu üstün sistem sayesinde yörüngelere uydu taşıma işlemi gerçekleşmiş olacak.

Şirketin Açıklaması

Yeni tanıtılan drone özelliğinde insansız bir şekilde uzaya uydu gönderilebilecek. Şirket tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında tamı tamına 24 metre uzunluğu ve 18 metre kanat genişliği hacmine sahip olan Ravn X  her hava şartlarına uyum sağlıyor. Tüm hava koşullarında iniş ve kalkış yapabilen drone sayesinde uzaya uydu gönderilecek. Aevum şirketinin söz konusu araç için bugünden itibaren tam olarak 1 milyar dolar karşılığında anlaşma imzaladığı ifade ediliyor.