Dünya başına geleceklerden habersiz dönmeye devam ederken 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir salgınla her şey tersine dönmeye başladı. Çin’de çıkan salgın tüm dünyanın sorunu haline geldi. Son günlerde haberlerde duyulan Çin’in festival yapacağı tepkileri üzerine topladı.

Hiçbir şey yokmuşçasına kutlamalara hazırlanan ülke dünyaya nispet yaparcasına tüm hızıyla hazırlıklarına devam ediyor. İnsanların yuvalarına ölüm getiren hastalık ülkeleri kasıp kavurdu, Çin ise ülkesini bu hastalıktan arındırdı.

Ocakta festival açılacak. Festival için gece gündüz çalışmalara devam eden heykeltıraşlar görsel şov yaratmak için yorulmadan tasarımlarını tamamlıyorlar. Tamamlamakla yetmiyorlar dev ışıklandırma sistemiyle buzdan şehir yaratıyorlar. Halk 1 ay sürecek ışıltılı görsel şov için gün sayıyor.

İnsanlar Karantinada Çin Bir Ay Kış Şöleninde

Birçok ülke covıd-19’u atlatamamışken Çin’in festivale hazırlanması birçok insanı sinirlendirdi. Sosyal medyada çoğu insan bu olaylara tepki gösterdi. Çin’de kış festivaline 5 Ocak’ta 10 bin kişinin katılacağı belirtiliyor. Çin halkı görsel şovun müzikler ve birçok programlarla hazırlanmış festivali ip ile çekiyor.

Halk korona virüs belasını başından atarak buzlardan dev kaleler yapıp eğlencenin tadına varmayı planlıyor. Buz heykeltıraşılar kalıp kalıp buzları şekillere sokarak sanat eserlerini yaratıyorlar. Yıllarca Çin’in Kış Festivali yoğun bir ilgi görmüştür. 2021 yılının ocak ayında açılacak festivale ilgi nasıl olacağı merak konusu. Çin ekonomisini düzeltiyor. Festival sonrasında ülke eski haline döner mi bilinmez ama Çin de yaşam eski haline çoktan döndü.

Renkli Festival

Çin’nin Harbin bölgesinde Rusya’nın sınırına yakın olan bölgeye kurularak birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Herkesin merak konusu bu yıl nasıl bir ilgiyle karşılaşılacağıdır. Önceki yıllarda Çin dışından da çok fazla ziyaretçi alan festivalde bu yıl ortamın nasıl olacağı tartışılıyor.

Ülkeler Çin’ in Kış Festivali hazırlığını sosyal mesafeli uzaktan izliyor. Durum böyleyken dünya gözünü Çin’e çevirdi. Çin ise buz kütlelerini Harbin’in festival alanına taşımakla meşgul.

Mevsim şartlarına oldukça uygun bir festivaldir çünkü yılın büyük bölünü şehir bembeyaz kar örtüsüyle geçirir. Kış turizminden oldukça gelir elde ederler. Tüm dünya 5 Ocakta açılışı olacak Çin Kış Festivalini sabırsızlıkla beklemektedir.