Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu yılı bütün dünyada Uluslararası Sağlık Çalışanları yılı olarak kutlamayı önerdi. Dünya Sağlık Örgütü’ne sunulan bu öneri kabul edildi. 73. Dünya Sağlık Genel Kurulunda bu öneri kabul edildi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Önümüzdeki yıla amaçlarına uygun bir şekilde geçirmek için elimizden geleni yapacağız ve sorumluluk almaktan kaçınmayacağız.” dedi.

Fahrettin Koca bu konuya ilk kez Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komite toplantısında dile getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı konuşmada sağlık çalışanlarının iş yükünün artmasına ve bu zor dönemde verdikleri çabaya dikkat çekti.

2021 Yılı Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı Kabul Edildi

Sağlık çalışanlarına gerekli moral ve motivasyonun sağlanması konusunda da konuşma yaptı. 2021 yılının sağlık çalışanlarına adanması istendi. 11 Kasım 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü genel kurulundan bu öneri kabul edildi. Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olarak kabul edilen  2021 yılı herkes tarafından takdir ile karşılandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından önerilmesi çok büyük bir takdir görmesini sağladı. Sağlık çalışanlarının yaşadıkları zorluk ve psikolojik sıkıntıları göz ardı edilmeyip onlara bir yıl ilan edildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Fahrettin Koca’nın önerisini kabul etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Sorumluluk Almaya Hazırız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oturuma video konferans ile katılarak konuşma yaptı. Fahrettin Koca yaptığı konuşmasında sağlık çalışanlarının üzerinde durdu. Koronavirüs döneminde sağlık çalışanlarının ne kadar çok emek verdiğini ve ne kadar büyük sıkıntılar yaşadığını dile getiren Fahrettin Koca sağlık çalışanlarına daha dikkatli davranılması konusunda ifadelerde bulundu. Sağlık çalışanlarının yaptığı fedakârlığı göz ardı etmemek konusunda da konuşmalar yaptı. Koronavirüs salgını ile ilgili her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu da sözleri arasına ekledi.

Sağlık çalışanlarının emeklerinin takdiri olarak motivasyon ve morale ihtiyaç duyduğu söyleniyor. Fakat bu durumun sağlanması yerine daha çok sağlık çalışanlarına şiddet ön plana çıkmış durumda. Fahrettin Koca bu konu ile alakalı uyarılarda da bulundu. Sağlık çalışanları bu derece büyük sıkıntı içinde emek gösterirken şiddete uğramaları çok büyük bir saygısızlık olarak görülüyor.