Domatesin Faydaları
Domates günümüzde en çok tüketilen sebzelerin başında gelmektedir. Domatesin bu kadar çok tüketilmesinin en önemli sebeplerinden biri de sağlığa olan faydalarıdır. Sağlık açısından bu kadar fayda sağlamasının sebebi ise içerdiği zengin vitamin ve besinler sayesindedir. Domates bol miktarda C ve A vitamini içerir. Ayrıca folik asit bakımından da çok zengin bir kaynaktır. Tüm bunların yanı sıra nikopen, folik asit, lipoit asit, kolin, beta-karuten ve bol miktarda lutein içerir.
Domates alfa-lipoik asit ve glikozu enerjiye dönüştürmek amacıyla vücuda yardımcı olmaktadır ve bol miktarda antioksidan içermektedir. Günümüzde yapılan bazı araştırmalara göre alfa-lipoik asidin kan şekerinin düzenleyici bir etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Domatese rengini veren antioksidanın adı nikopendir. Nikopen tüketiminin %80’ini domatesten karşılamaktayız.
Domatesin Hastalıklara Karşı Etkileri
Domates genellikle yemeklerde ve salçalarda kullanıldığı için faydaları pek bilinmemektedir ancak birçok sebzeden daha fazla fayda sağlamaktadır. İnsanlar domates tüketimini arttırdıkça diyabet, kanser ve kalp hastalıkları riskini de azaltmış olur. Düzenli domates tüketimi saç ve cilt sağlığına diğer sebzelere oranla en çok fayda sağlayan besin kaynağıdır. Ayrıca kilo vermek için ideal bir sebze olan domates diyet listelerinde her zaman bulunmuştur. Domates düzenli tüketildiği takdirde sindirim sistemini olumlu etkiler ve obezite sorunu ortadan kaldırır. Ayrıca hafıza, kas hareketi ve uyku ile ilgili problem yaşayanlar için büyük önem taşır. Hücrelerin zar yapılarını korumaya yardımcı olur.
Kanser Hastalığına Etkileri
Domates çok güçlü antioksidanlar içerdiğinden ve C vitamini bakımından zengin olduğu için kanser ile mücadelede çok etkili bir sebzedir. Domates kanser hücrelerinin çoğalmasına sebep olan serbest radikallerin yok olmasına yardımcı olur.
Prostat Hastalığı Üzerindeki Etkileri
Günümüze kadar birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmalar neticesinde domatesin içeriğindeki bileşen ve vitaminlerin prostat kanserine karşı koruyucu etki sağladığı ortaya çıkmış ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca Dünya’nın birçok ülkesinde yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde domatesin bütün kanser çeşitlerine karşı koruyucu bir özelliğinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu kanser hastalıklarının içinde kolorektal kanseri de bulunur. Domates içerisinde bol miktarda lif bulundurduğu için bu ciddi kanser hastalığıyla mücadele ettiği belirtilmiştir. Amerikan Kanser Derneği yaptığı bazı çalışmalar neticesinde domatesin içeriğinde bulunan besin ve minerallerin insanları birçok kanser türünden korumakla kalmayıp özelliklede prostat, mide ve akciğer kanserlerine karşı büyük oranda fayda sağladığı ortaya çıkmıştır.
Kan Basıncı Üzerindeki Etkileri   
İnsan bünyesinde sodyum seviyelerinin düşmesi ile birlikte doğal olarak kan basıncında da problem oluşturduğu için uzmanlar ve bilim adamları kan basıncını düzenlemek adına domates tüketimini şiddetle önermektedir. Ayrıca uzmanlar yapılan araştırmalar neticesinde insanların günde en az 2 adet domates tüketmeleri gerektiğini bildirmişlerdir.
Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Potasyum, lif, C vitamini ve kolin bakımından çok zengin olan domates kalp sağlığına ciddi katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca bol miktarda antioksidan içeren domates bu sayede kanı temizler ve damarların tıkanmasına engel olur bu özelliği ile de dolayısıyla kalp sağlığını da korumuş olur. İnsan damarlarında oluşabilecek damar tıkanıklıkları ve kan basıncında azalma gibi durumlarda kalp daha çok zorlanmakta ve daha çok efor harcamaktadır. Domates ise damar tıkanıklığını giderdiği için ve kan basıncını normal değerlere çektiği için kalbin yorulmasını engeller.
Diyabet Hastalığına Etkileri
Domatesin diyabet üzerindeki faydaları ile ilgili yapılan birçok bilimsel araştırma domatesin kan şekerini düzenleyici ve sağlıklı bir seviyeye çektiği ortaya konulmuştur. Kan şekerini normal değerlere çeken domates farklı hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirir.
Cilt Üzerindeki Etkileri
Domates cilt sağlığı için çok önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin hayalini kuran insanların düzenli olarak domates tüketmesi tavsiye edilir. Cildin temizlenmesini ve kırışıklıkların giderilmesini antioksidan özelliği sayesinde yapar.
Kabızlık Üzerindeki Etkileri
Domates içeriğinde bol miktarda lif ve su bulundurduğu için kabızlık sorununu gidermede çok büyük fayda sağlamaktadır. Domates tüketimi buna bağlı olarak bağırsakları hareketli ve ıslak tutmaya yardımcı olur.
Depresyon Üzerindeki Etkileri
Domates stres ve depresyon üzerinde çok büyük tedavi etme etkisine sahiptir. Düzenli olarak domates tüketen insanların sinir sistemleri uyarılır ve stresten ve depresyondan kaynaklanan hastalıklara yakalanma riski azalır. Ayrıca beyin ve sinir hücrelerine de katkı sağlamaktadır.
Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri
Domatesin çok güçlü bir antioksidan olması ve bol miktarda bileşen ve mineral içermesi bağışıklık sistemi üzerinde çok büyük faydalar sağlar. Ayrıca bu besinler ve antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı mücadeleyi arttırır.
domatesin-yararlari
Domates Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Domates suyu da en az bir domates kadar sağlığa fayda sağlamaktadır. Domates suyu genellikle kilo veren kişilerde kullanılmakta ve bütün kanser çeşitleriyle mücadele etmekte kullanılmaktadır. Ayrıca çok büyük bir enerji deposu olan çiğ domates suyunun içeriğinde demir, fosfor, magnezyum ve birçok mineral ile birlikte K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B4 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve A vitamini bulunmaktadır.

 • Domates suyu içeriğinde bol miktarda C ve A vitamini bulundurduğu için kemik ve diş sağlığına çok büyük fayda sağlar.
 • Domates suyu ayrıca kolesterol hastaları içinde çok zengin bir hayat iksiri niteliği taşımaktadır. Ayrıca kolesterolün stabilize edilmesini sağlamaktadır.
 • Domates suyunun düzenli tüketimi kilo vermeye yardımcı olmakla beraber yüksek miktarda lif içerir ve buna karşın sodyum oranı düşüktür.
 • Kabızlık için çok iyi bir tedavi yöntemi olan domates suyu bağırsakları zararlı bakterilerden arındırır.
 • Karaciğer hastaları içinde çok etkili olan domates suyu düzenli tüketim ile karaciğeri korur ve güçlendirir. Ayrıca karaciğerin çalışmasını engelleyen zararlı maddeleri vücuttan atılımına yardımcı olur.
 • İnsan bünyesinde kükürt ve klor seviyelerinin normal değerle çekmeye yardımcı olur bunun yanı sıra kükürt ve klor seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan organların sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
 • Domates suyu koroner-arter hastalığının tedavi edilebilmesi için alternatif bir çözüm olarak tüketilebilir.
 • Prostat kanserine yakalanma riskini en aza indirir.
 • Düzenli tüketim sayesinde göğüs kanserine yakalanma riski de ortadan kalkmış olur.
 • Domates suyu çok kaliteli antioksidanlar içerdiği için vücutta kansere sebebiyet verebilecek serbest radikallerin yok olmasını sağlar.
 • Ayrıca domates suyu yorgun kasları dinlendirir ve vücuda gerekli olan enerjiyi sağlar.
 • Tüm bunların yanında domates suyu tüketimi saçlardaki yorgunluğu ve kırıkların oluşmasını ortadan kaldırır.
 • Ayrıca cilt sağlığı içinde çok önemli olan domates suyu cildi nemlendirir ve pürüzsüz bir kazanmanıza yardımcı olur.
 • Bu anlattığımız yararlardan maksimum dereceden faydalanmak istiyorsanız suyunu sıkacağınız domateslerin organik domates olmasına dikkat ediniz.

Domatesin Zararları ve Yan Etkileri
Domatesin bu kadar faydasından bahsetmişken aşırı tüketim sonucu oluşabilecek zararlarını da bilmemiz gerekir aslında domatesin sağlık açısından bilimsel olarak kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece alerjisi olan insanların tüketirken dikkatli olması gerekir. Ayrıca:

 • Hormonlu domateslerin tüketimi faydadan çok zarar sağlayacağı için uzmanlar tarafından tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • Ayrıca beta-bloker ilacı kullanan insanlar için domates tüketimi önerilmemektedir.
 • Aşırı tüketim ile beraber bazı böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.
 • Böbrek hastalarının kullanmadan önce doktor tavsiyesi almaları gerekir. Domates vücuttaki potasyumu kalitesizleştirebilir ve böbrekler için en önemli madde olan potasyum azalması oluşur. Bu nedenle böbrek hastalığı olanların tüketmesi kesinlikle önerilmez.

Domatesin Besin Değerleri
Domatesin 100 gramında 18 kalori bulunur. Ayrıca; 0,9 gram protein, 3,9 gram karbonhidrat, 2,6 gram şeker, 0,2 gram yağ ve 0,08 gram omega-6 içermektedir.
Öneriler
Gün içerisinde 1 kg’dan fazla çiğ veya pişmiş domates tüketimi mide bulantısı, mide yanması ve hafif baş ağrılarına sebep olacağından aşırı tüketimden kaçınmanızı öneririz. Ayrıca aşırı domates tüketimi size çok fazla C vitamini aktaracağından böbreklerde taş oluşumuna sebep olabilir.