Vücudumuzdaki dolaşım sistemi; ilkokulda öğrendiğimiz gibi, kalp, kılcal damarlar, kan, atardamarlar ve toplardamarlardan meydana gelmektedir. Kanın pompanlanması, iletilmesi, vücuda yayılması, pis kanın toplanması gibi tüm olaylar dolaşım sistemi dahilindedir.
Hücrelerin ihtiyacı bulunan oksijen ve besinlerin teker teker hücrelere taşınma olayına, hücrelerde meydana gelen ve neredeyse her saat oluşan zararlı atık maddelerin boşaltım organlarına ulaşmasını sağlayan dolaşım sisteminin, tamamen bir robot gibi bütün şeklinde çalışabilmesi için, bu bütünlüğün içerisinde kendini gösteren yazının başında saymış olduğumuz tüm organların eksiksiz ve verimli bir şekilde çalışması gerekmektedir.
Örnek vermek gerekirse, herhangi bir damar tıkanıklığı söz konusu olduğunda, bu bütün sistemi bir şekilde etki altına alarak, yaşam kalitemizi dibe çekmeye başlar. Bunun sonucunda kaçınılmaz bir şekilde hastalıklar kapımızı çalar. Dolaşım sistemine bağlı o kadar fazla hastalık bulunmaktadır ki, bunların hepsine değinmek neredeyse imkansız. Bundan dolayı en sık rastlanan ve tıp dünyasında bilinen dolaşım sistemi hastalıklarına değineceğiz.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Dolaşım sistemine bağlı hastalıklar çok fazladır. Bunlar;

 1. Kalp Krizi-  Kalbe bağlı olan damarların tıkanmasıyla ortaya çıkar ve %90 ihtimalle ölümle sonuçlanır. Kurtulanlar mucize eseri kurtulmaktadır.
 2. Kalp Yetmezliği – Kanın vücuda gerekli olan kanı pompalayamamasından kaynaklanan bir hastalık olarak ön plana çıkmaktadır.
 3. Hemofili – Kanın pıhtılaşmamasından kaynaklı bir hastalıktır. Hemofili hastalığı bulunanların eline toplu iğne batsa dahi hastaneye gitmek, veya gerekli ilacı kullanmak zorundadırlar.
 4. Damar Tıkanıklığı – Damarların içten içte daralması ve kanın yavaş hareket etmesinden kaynaklı hastalıktır. Sonuçları, ağır olabilir.
 5. Varis – Bacaklarda bulunan toplardamarın genişleyerek, mor bir şekilde dışarıdan görünmesidir. Risklidir ve genelde yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır.
 6. Damar Sertliği – Atardamarın üzerinin tamamen yağ ve tuz tabakasıyla birlikte kaplanıp, işlevinin yavaşlamasına denmektedir. İlerlemiş versiyonu işlevini kaybetmesine sebep olacak, bu da ölümle sonuçlanacaktır. Bundan dolayı tedavisinin geciktirilmemesi gerekiyor.
 7. Aritmi – Kalp ritmi düzensizliğine Aritmi denmektedir.
 8. Yüksek Tansiyon – Kan basıncının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.
 9. Kalp Romatizması – Kalp kapakçıklarında meydana gelen yoğun kireçlenmeyle birlikte, vücudun en önemli organlarından biri kalp pompalayan kalbin git gide daralarak, sertleşip büzüşmesine kalp romatizması adı verilmektedir.
 10. Lösemi (Kan Kanseri) – Çağımızın en öldürücü hastalığıdır. Kandaki alyuvarların kontrol altına alınamadan çoğalmasına verilen isimdir. Atlatması ve son evresinde kurtulunması çok düşük bir ihtimaldir. İlk evrelerinde tespit edilirse %50 kurtulma ihtimali vardır, aksi takdirde imkansızdır.
 11. Lenfoma – Bu hastalık da bir çeşit kan kanseridir. Lenf düğümlerinde tümörler oluşur. Hiçbir şekilde tedavisi bulunmamaktadır.ç
 12. Bürger – Kol ve bacaklarda bulunan atardamarların tamamen iltihaplanarak işlevini kaybetmesidir. Kangrene sebebiyet vermektedir.
 13. Anemi (Kansızlık) – Kandaki alyuvarların büyük bir hızla azalmasıdır. Buda baş dönmesi, ani bayılmalar gibi bir takım sorunlar ortaya çıkarmaktadır.
 14. AIDS – HIV virüsüyle birlikte cinsellikle bulaşıp, kan yoluyla tüm vücuda yayılmaktadır. Korunmadan cinsel ilişki sonrasında bulaşmaktadır. Sadece bu yolla bulaşır.
 15. Hemoroit – Anüs bölgesindeki toplardamarın genişlemesine hemoroit adı verilmektedir.
 16. Tetanoz, Kuduz ve Sıtma : Dışarıdan alınan mikrobun hızlı bir şekilde kana karıştıktan sonra yine hızla dolaşım sistemlerini etkisiz hale getirdiği hastalıklardır. Böyle bir durumda hemen sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekmektedir.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Neden Olur?

Hastalıkları açıklarken biraz değinmiş olsak da, dolaşım sistemi hastalıklarının çok fazla sebebi bulunmaktadır. Bu etkenlerden en önemlileri solunumdur. Yani sigara ve hava kirliliği dolaşım sistemi hastalıklarına yelken açan en önemli etkenlerdendir. Sigaranın içindeki çok sayıdaki zararlı madde akciğerlere ve kalbe, dolayısıyla dolaşım sistemine çok ağır zararlar vermektedir.

Kaynak :

https://www.healthline.com/health/circulatory-system-diseases
https://www.khanacademy.org/science/health-and-medicine/circulatory-system-diseasesrg

Causes of Circulatory System Diseases