Tıp dilinde diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen  hastalık vücudun şeker yakmasında oluşan bozukluklar olarak tanımlanır. Pankreas insülin salgılayarak şeker seviyesini düzenler. Şeker hastalığı pankreasın ya hiç insülin salgılayamaması ya da yeteri kadar salgılayamaması ile kişi de ortaya çıkar.
Şeker hastası olan kişilerde şu belirtiler görülebilir: aşırı susama, sık idrara çıkma, halsizlik bitkinlik, acıkma hissi, yaraların geç iyileşmesi,  aşırı kilo kaybı gibi belirtileri vardır.
Şeker hastalığın iki tipi vardır;
TİP 1 DİYABET;  Pankreasın hiç insülin üretememesine bağlı olan diyabettir. Her yaşta görülebildiği gibi en çok çocuk yaşlarda ortaya çıkar.
TİP2 DİYABET;  Pankreas insülin üretir fakat ya yeterli üretememesi ya da vücudun bunu etkin kullanamaması ile ortaya çıkan diyabet türüdür. Genellikle erişkinlerde görülür.
Şeker hastalığında insülin tedavisi uygulanır. Tip 1 veya Tip 2 diyabet ayrımına göre günde 14 defa hasta vücuduna insülin enjekte eder.
Bunun yanında şifalı bitkilerle de destekte bulunabilinir. Ayrık otu, beşparmak otu, karnabahar, kuru fasulye, keten tohumu, soğan, enginar, zeytin, fındık, ceviz.
Şeker hastaları için en önemlisi de doğru ve dengeli beslenmedir. 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeleri gerekir. Alkol kullanımı yasaktır.
Diyabet yani şeker hastalığı nedir nasıl olur belirtileri nelerdir nasıl tedavi edilir neyden kaynaklanmaktadır hastalar nasıl beslenmelidir ne yiyip neleri yememlidir beslenmesi ne şekilde düzenlenmelidir gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.