Dış gebelik nedir: Bilindiği üzere gebelik sperm hücresinin kadın  yumurtayı rahim içerisinde döllemesidir.  Dış gebelikte de bir yumurta döllenmesi söz konusu yalnız bu rahim içerisinde değil dışında herhangi bir yerdedir. Genel olarak fallop kanallarında yani tüplerinde yerleşmesinin yanında diğer dış gebeliğin yaşandığı yerler ve verildiği isimler şunlardır: yumurtalıklar = ovarian gebelik, karnın içinde = abdominal  gebelik, rahim ağzında yerleşeni ise servikal gebeliktir.
Dış gebelik nasıl neden olur? Yumurtayı taşımakla görevli olan tüplerin dar olması, tüpün çeperlerinin yapışkan veya iltihaplı olması, doğum kontrol için kullanılan rahim içi spiralin dengesiz veya başarısız olması gibi sebepler yüzünden dış gebelik gerçekleşebilir.
Dış gebeliğin belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır: Çok net belirtileri olmadığı söylenebilir. Karnın alt tarafında ağrı, kasık ağrıları, adet gününün gecikmesi, nokta lekelenme şeklinde kanama, göğüslerin hassaslaşması ve klasik hamilelik belirtileri olan mide bulantısı. Arada alt karın bölgesinden vücudun yukarılarına kadar iletilen ağrılar da görülebilir.
Dış gebeliğin tehlikeleri zararları: Dış gebelik kesinlikle başka geçici bir rahatsızlıktır diye kontrolü ertelenebilecek bir durum değildir. Kesinlikle hayati önem taşıyan bir sorundur. Basit bir dille söylemek gerekirse bebeğin normalde gelişim yeri olan rahimde değil de karnınızın içinde gelişmesi sadece döllenmiş yumurtanın kendisi için değil anne için tamamiyle hayati risk taşıyan bir durumdur. En kısa zamanda bir hekime görünmeniz gerekmektedir.
Dış gebelik tedavisi nasıl olur ameliyat gerekli midir? Dış gebeliğin Sonlandırılması: İlk etapta tedavi yolu bu durumun ne kadar erken teşhis edilmiş olmasına ve yumurtanın bulunduğu yere göre değişir. Erken teşhis durumunda ve iç kanama riski de yoksa ilaç tedavisi ile bu gebelik sonlandırılabilir. Ama hasta herhangi bir acil duruma karşın yakından gözlemlenir. İleri derecede durumlarda ise ameliyat söz konusu olabilir. İç kanamanın başlaması bu durumlardan biridir. Gelişen teknoloji ile bu durum daha pratik operasyonlarla da halledilebilir hale getirilmiş olsa bile bu belirtilerle aklınıza en ufak dış gebelik şüphesi doğmuşsa bir hekime baş vurmanız gerekmektedir.