Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nde meydana gelen olayda başhekim tarafından hemşireye 500 kez ben salağım yazma cezası verildi. Antalya Tabip Odası’ndan ise bu tutuma tepki geldi ve bu davranış kınandı.

Devlet hastanesinde skandal: Başhekimden hemşireye onur kırıcı ceza

Göz Ardı Edilen Emek

Sağlık çalışanları hasta ve hasta yakınlarından sürekli sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalırken şuan pandemi sürecinde oldukça risk altındadır. Şimdi birde bu şiddetlere yöneticilerin baskıları ve mobbing uygulamaları eklendi. Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nde yaşanan son gelişmede bunu bir kez daha gözler önüne sermeye yetti. Kumluca Devlet Hastanesi’nin Başhekim’i Ayşegül Alkan hastane bünyesinde çalışmakta olan bir hemşireye “Görev yerimi terk edecek kadar salağım” yazısı yazdırarak ceza verdi. Antalya Tabip Odası’ndan ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından Başhekim Ayşegül Alkan’a tepkiler yağdı.

Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi, hemşireye 500 kez 'Ben salağım' yazdırdı

Hemşireye Başhekimden Akıl Almaz Ceza

Ortaya atılan iddialara göre Sağlık Müdürlüğünden gelen yetkililere Başhekim Ayşegül Alkan hastaneyi gezdirmektedir. Bu sırada ise nöbetçi hemşire yerinde bulunmaz. Yine iddiaya göre hemşire bir hastaya yardım etmek için görev yerinden ayrılmıştır. Bunun üzerine Başhekim Ayşegül Alkan ise hemşireye “Görev yerimi terk edecek kadar salağım” yazısını yazdırarak aklınca ceza verdi.

Hemşire başhekimin isteği üzerine cezayı ağlayarak yerine getirmiş fakat yine başhekimin üzerine evrak kayda geçmemiştir. SES Antalya şubesinden yapılan yazılı açıklama ile olay şiddetli bir şekilde kınandı. Açıklamada:”Yönetici konumunda yer alan bireyler yasaları kendi çıkarları ve baskı amaçlı kullanamazlar.

Kadın Hemşireye Başhekimden Uygulanan Mobbing

Sağlık çalışanları bu pandemi sürecinde yeterince zor şartlar altında mücadele vermektedir. Birde üstün alta baskısı ile karşı karşıya kalması kabul edilemez bir davranıştır. Hasta ve hasta yakınlarından görülen sözlü ve fiziksel şiddetler ile mücadele etmeye çalışırlarken yeterince moral bozukluğu yaşayan sağlık çalışanlarına birde üst konumda yer alan bireylerin uyguladığı mobbingler eklenemez.

Devlet Hastanesi’nde yaşanan bu çirkin olay kabul edilemez.”  Gerekli işlemlerin başlatılması yönünde tepkiler gösteren SES bu olaya sessiz kalmadı. İnsan onurunu zedeleyen bu baskı ve mobbing Antalya Tabip Odası’ndan da ağır tepkilere yol açtı. Antalya Tabip Odası bu tür hareketlerin her zaman karşısında yer alacağını belirtti.