Derste sıkılmak öğrencilik hayatımızda hepimizin ortak sorunu olarak ön plana çıkıyor. Bazı dersler vardır ki dinlemeye dayanamaz Keşke daha uzun olsa dediğimiz, yine bazı dersler vardır ki dakikalar haram olur Keşke ölsem dediğiniz… Şaka maka bir yana derste Sıkılmak çok kötü bir durumdur. Dersi dinleyesiniz gelmez, hatta o an yaşama sevinciniz bile ortadan kalkabilir. Peki bu durumda ne yapılmalıdır?

Derste Sıkılmamak İçin Tavsiyeler

Derste sıkılmamak için çok sayıda tavsiye verebiliriz. Fakat bu tavsiyelerin hepsini kesinlikle uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir işe yaramayacaktır. Derste Sıkılmak her insanın başına gelebilecek bir durumdur, dersten sıkılıyorum, dersi yapamıyorum, artık olmuyor… gibi umutsuzluğa kapılırsanız sıkıntınız daha çok artacaktır. Her şeyden önce ilk olarak sıkıntınızı kafanızda bitirin. Sıkıntınızı kafanızda bitirdikten sonra, yani artık “ben sıkılmayacağım” diye kendinizi teselli ettikten sonra tavsiyelere geçebiliriz.
Doğruyu söylemek gerekirse; Sizi gerçekten tatmin edecek %100 etki yaratacak bir tavsiye bulunmamaktadır. Sıkıntıdan tamamen kurtulamazsınız, fakat sıkılmaktan kurtulabilirsiniz. Çünkü her insan elbet Hayatının bir yerinde bir şeyler yüzünden sıkıntıya girmiştir.
2018 yılını ortaladığımız şu günlerde sıkılmamak için dersi sevmeniz gerekmektedir. Dersi sevmediğiniz takdirde bu sıkıntının hızla devam edecek olduğunu maalesef üzülerek söylemek zorundayım. Bu anlamda da sevmediğiniz bir şeyi nasıl sevebileceğiniz sorunu ortaya çıkıyor. 🙂

Dersi Nasıl Severim?

Matematik, fizik, kimya, edebiyat, biyoloji, dil ve anlatım, coğrafya, tarih, Psikoloji, Sosyoloji felsefe, mantık… Söylemesi bile sıktı beni diyenlerden misiniz? O zaman bu Söyleyeceklerimizi iyi okuyun ve kesinlikle uygulayın.

  • HEDEF KOYUN!

Hedefiniz olsun ama bu Hedef “Ya ben Avukat olayım, olmazsa mezuna kalırım seneye çalışırım” gibisinden değil gerçekten bir hedef olmalı. Yani Hukuk okumak istiyorsanız; buna tamamen kendinizi kaptırmaya çalışın. Hedefimizin gereksinimlerini düşünün ve ihtiyacınız olan derslere göz atın. Hedefe yöneldiğimiz için İhtiyacınız olan bu dersler sizi kesinlikle sıkmayacaktır. Deneyerek tecrübe edebilirsiniz.

  • BULMACA KODLAYIN

Evet doğru duydunuz! Yazdığı gibi bulmaca kodlayın nasıl mı olacak diyorsunuz? Dersiniz örnek veriyorum matematik. Ama siz bunu ders veya matematik olarak düşünmemelisiniz. Bir bulmaca çözüyor gibi aklınızda gerçekten etki yaratabildiğinizde, ders size eğlenceli gelecektir. Sorular artık birer bulmaca sorusu gibi geleceğinden dolayı, çözüme uğraşmak size bir hayli zevkli gelecektir.

  • KENDİNİZE ÖDÜL VERİN

Kendinize birer ders saati aralıklarla zamanlar belirleyin ve sıkılmadığınız her ders saati için mutlu olacağınız bir ödül verin. Bu ödül yiyecek olabilir, herhangi bir bakım olabilir. Yine sıkıldığınız her ders saati için bir ceza belirleyin. Fakat bu cezayı kesinlikle uygulamamazlık yapmayın. Bu ceza da yine dışarı çıkmama, Aç kalma, sevilen Bir şey yapmama gibi şeyler olabilir.