İyi günler arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ders çalışırken sıkılmamak için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. Bu sayede ders çalışmak sizlere işkence değil, eğlence dolu bir aktivite gibi gelecek. Yazımı sonuna kadar okumanızı ve okuduklarınızı uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Ders Çalışırken İçim Daralıyor Ne Yapmalıyım?

Her şeyden önce neden içinizin bunaldığını tespit etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse ben matematik çalışırken içim içimi yer. Bunun sebebine indiğimde ise matematik konusunda zayıf olduğumu görüyorum. Eğer sebep derste zayıf olmanız ve yapamamanız ise ilk olarak öğrenme amaçlı videolar izleyin. Öğrendikten sonra yaptığınızda, daha doğrusu yapabildiğinizde ders çalışma şevkiniz artacaktır.

Ders Çalışma Ortamım Sıkıcı Ne Yapmalıyım?

Kendinize ait bir odada ders çalışıyorsanız her şeyden önce odanın varlığını bile unutup sadece derse odaklanmanız gerekiyor. Herhangi dikkat dağıtıcı telefon, televizyon gibi unsurları odada barındırmanız sizi ders konusunda çok geri itecektir. Bu sebepten dolayı bunları dışarı çıkarmaya özen gösterin.
Ders çalışırken her şeyi kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Aklınızda herhangi bir düşünce, sorun varsa ders çalışmanız bir etki yaratmayacaktır. Çünkü beyniniz otomatik olarak o sorun veya düşünceye odaklanacaktır. Bu sebepten her şeyi çözüme kavuşturun.

Ders Çalışmak Çok Zor Geliyor

Ders çalışmanın zor gelmesinin tek sebebi var. Kafanızda büyütmeniz. Ben 1 yıl okulu bırakmış ve ders çalışmaya tamamen düşman gözüyle bakan bir insan olarak (zamanında), şuanda çok güzel ve iştahlı bir şekilde ders çalışmaktayım. Bunun en güzel sebebi ise ders çalışmanın zor olmadığını ve geleceğim için gerekli olduğunu bilmek.
Bir çiçek ektiğinizi düşünün, bu çiçeğin büyümesi ve güzel görüntü vermesi size nasıl huzur veriyorsa, ders çalışmakta öyledir. Tohumu ekersiniz ve yıllar sonra muhteşem bir meslek sahibi olarak bu tohumun çiçeklerini elde edersiniz.

HEDEF KOYUN!

Hedefsiz bir insan olamaz. Kesinlikle bir hedefiniz olsun ama bu hedef mesleğin yanında puan hedefi olmalı. Örnek vermek gerekirse lise öğrencisiyseniz üniversite sınavına ilk 10.000’e gireceğim hedefinizi koyun ve bu hedefin gerektirdiği her şeyi A’dan Z’ye kadar yapın .