Dereotunun Faydaları
Dereotu ülkemizin her bölgesinde yetişmekte olup tek yıllık bir bitkidir anavatanı Asya’dır. Yaklaşık olarak 120 cm ye kadar uzayabilen bir sapı bulunur. Bu bitki ıtır kokulu ve sonbahar aylarında toplanmaktadır. Dereotu çiğ olarak tüketilebilmekte ve daha çok salatalarda kullanılmaktadır. Magnezyum, demir, fosfor, bakır, potasyum, çinko ve kalsiyum ile A, C vitaminleri açısından çok zengin bir kaynaktır. Ortalama bir tutam dereotunda yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının %40’ı ve A vitamini ihtiyacının da %43’ü bulunmaktadır.
Dereotunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Özellikle mide bulantıları ve karın ağrılarının iyileşmesinde çok etkilidir. Sindirim sistemi problemleri ve ağız kokusunu giderici bir etkisi vardır bunların yanı sıra emziren kadınlar da sütü arttırmak için dereotu tüketmelidirler. Çocuk ve bebeklerin gaz sorunlarının giderilmesi için etkili bir çözüm olabilir. Günümüzde sofraların gözdesi niteliğinde olan dereotu tok tutma ve çok yüksek besin değerleri sayesinde diyet listelerinin en başında kendisinde yer bulabilmektedir. Aşırı miktarda lif içeren dereotu hazmı kolaylaştırıp kabızlığın engellenmesine yardımcı olur.
Sindirim sistemine etkileri
Sindirim sistemlerinin aktif bir şekilde çalışmasını destekleyerek sindirim sisteminde oluşan aksaklıkların sebep olduğu hazımsızlık, mide krampları ve mide ağrıları tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kişilerde mide ülserinin etkilerini ve ortaya çıkardığı ağrıları azaltmak için kullanılır. Ayrıca gaz problemi yaşayan insanlar için çok etkili bir gaz söktürücü özelliğe sahiptir. Dereotu hem taze hem de kurutularak tüketilebilir. Yemek ve salatalarda aromatik bir tat yaratır ve hazmı kolaylaştırır.
Uykusuzluk üzerindeki etkileri
Dereotunda bulunan uçucu yağlar gizemli ve tuhaf özelliklere sahiptir. Aynı anda hipnotik ve sedatif bir uyarıcı rolü üstlenir, bu nedenle de sakinleşmeyi sağlar. Dereotunun içeriğinde bol miktarda B vitamini bulunur ayrıca önemli miktarda uçucu yağ içerir bunlar uyarıcı özellikler taşır. Bu sayede çok rahat bir uyku uyumak mümkün olabilir ve aynı zamanda sinir sisteminde sakinleşme sağlanır.
Kemik sağlığına etkileri
Dereotu içeriğinde bol miktarda kalsiyum ve potasyum içerdiği için kemik sağlığına çok fayda sağlamaktadır. Kemiklerde oluşabilecek mineral ve kalsiyum kayıplarına izin vermez ve her sene on binlerce insanın yakalanmakta olduğu kemik hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. Özelliklede çocuklarda kemik sağlığını korumaktadır. Sağlıklı bir kemik yapısına ve iskelet sistemine sahip olmak için gerekli olan mineral ve kalsiyumu fazlasıyla içerir. Kişilerde yaşlılıktan kaynaklanan ve çok ciddi bir hastalık olan kemik erimesi veya kemik zayıflamaları sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlar.
Diyabet üzerindeki etkileri
İçeriğindeki insülin sayesinde dereotu diyabet hastalarına doğal bir şifa kaynağı olmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak insanlar üzerinde yapılan bazı deneyler çok az olmasına rağmen bazı deneylerde insülin seviyelerinin dalgalanmalarına engel olabileceği görülmüştür.
Gaz sorunları üzerindeki etkisi
Dereotu düzenli ve sürekli kullanım sayesinde gaz sorunlarını ortadan kaldırabilmektedir. İnsan vücudunda aşırı gaz birikmesi sonucu göğüs ağrıları da meydana gelebilmektedir bu nedenle gaz diğer organlara da zarar verip sağlığı tehdit edebilmektedir. Dereotu sayesinde bu gaz sağlıklı bir şekilde dışarı atılır.
Bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri       
Çok etkili bir anti bakteriyel bir özelliğe sahip olan dereotu vücut da oluşan mikrobik enfeksiyonlarda iyileştirici bir etki gösterir ve bağışıklık sistemlerinin enfeksiyon ve mikrop sorunları ile savaşmasına yardımcı olur.
Hıçkırığa ve ağız bakımına etkileri
Gazların yemek borusundan yukarıya çıkması ile meydana gelen hıçkırık bunun dışında bir takım sinirsel ve alerjik bozukluklardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Dereotu hıçkırığa sebep olan bu iki durumu da ortadan kaldırır. Dereotunun gaz giderici ve alerji giderici olarak kullanıldığından söz etmiştik. Bu nedenle hiperktive gibi sinir bozukluklarından kaynaklanan hıçkırıkları da ortadan kaldırabilmektedir.
Dereotu yaprakları ve tohumları çok iyi bir nefes spreyi veya ağız spreyi olarak kullanılabilir. Ayrıca içeriğindeki doğal uçucu yağlar mikrop öldürücü, dezenfektan ve antioksidan olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle ağız içerisinde bulunan mikrop büyük ölçüde ortadan kaldırılır ve alerjik sorunların oluşması engellenir.
Artrit ve dizanteri üzerindeki etkileri
Mantar enfeksiyonlarına neden olan dizanteri dereotunun uçucu yağları sayesinde engellenir etkili ve yardımcı bir mantar enfeksiyonu önlemek içinde kullanılabilir. Ayrıca artrit sorunlarından dereotu romantizman artrit, iltihap ve gut sorunlarına kadar bu hastalıkların giderilmesine yardımcı olur.bu etkisi nedeni ile asırlardır kullanılmaktadır.
Kanser hastalıklarına etkileri              
Dereotu içeriğinde bulundurdukları yağlar ve antibakteriyel antioksidan sayesinde kanserle etkili bir mücadele eder ve kansere sebebiyet veren unsurları ortadan kaldırır.
dereotu-adet-sokturucu
Dereotu Tohumlarının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Dereotu tohumları tat olarak kereviz ve anasona benzer yaz aylarının sonlarında ve sonbahar aylarında tohumlar ortaya çıkar. Acı bir tadı ve hassas bir yapısı olan tohumlar bu nedenle salata ve yemeklerde kullanılmaktadır.

 • Dereotu tohumları yemeklerin dışında çiğ olarak da tüketilebilir bu şekil tüketilen tohumlar kötü nefes kokularını ortadan kaldırabilir.
 • Bu tohumlar bol miktarda kalsiyum içerir bu nedenle hem çocukların gelişme döneminde hem de yetişkinlerde düzenli ve sürekli olarak tüketilmesi iskelet ve kemik sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Ayrıca bu tohumlar yemeklerden sonra tüketilirse mideyi yatıştırıcı bir etki gösterir.
 • Genellikle bebeklerde ortaya çıkan grip hastalığına çözüm olur.
 • Dereotu tohumları çay şeklinde demlenerek tüketildiğinde hazımsızlığı ortadan kaldırabilir ve mide bulantılarına iyi gelebilir.
 • Bu tohumların düzenli tüketilmesi hamile ve emzirme döneminde ki kadınların sütlerinin artmasına yardımcı olur. Küçük çocuklarda ve bebeklerde ki uyku problemlerini ortadan kaldırabilir.
 • Sindirim sistemi için çok faydalı olan bu tohumlar gaz ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırmada çok önemlidir.
 • Dereotu tohumları uykusuzluk problemlerine de çözüm olabilmektedir bunun için tohumlar çay şeklinde demlenerek tüketilir.

Dereotunun Zararları ve Yan Etkileri
Dereotunun birçok faydasının yanında bir takım zararları da bulunmaktadır. Bu zararlar genellikle aşırı tüketimden kaynaklanır.

 • Gebelik dönemlerinde dereotu tüketimi aşırıya kaçılmamalıdır ve dozuna dikkat edilmelidir.
 • Cilt temas ettiğinde nadir de olsa tahrişe sebebiyet verebilir.
 • Dereotunun suyu insan cildini güneşe karşı hassas bir hale getirebilir. Bu nedenle cilt kanseri ve güneş yanıkları gibi riskler doğurabilir.
 • Bir takım gıdalara karşı alerjisi olan insanların kullanması tavsiye edilmez.

Dereotunun besin değerleri  
100 gram dereotunda 3,8 gram kalori bulunmaktadır ayrıca 0,6 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ, 0,3 gram protein, 675 IU A vitamini, 7,4mg C vitamini, 13,1mcg folat, 18,2mg kalsiyum, 64,6mg potasyum, 5,8mg fosfor, 4,8mg magnezyum, 5,3mg sodyum içermektedir.
Öneriler
Dereotunun mümkün olduğunca taze ve düzenli bir şekilde aşırıya kaçmadan tüketilmesini öneririz. Yukarıdaki yararlarından maksimum derecede faydalanmak için düzenli tüketim yapmanızı gerekmektedir.