Depresyon artık günümüzün rahatsızlığı arasında yer almaktadır ve kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Depresyonun tam nedeni uzmanlar tarafından hala belirlenememiştir fakat depresyona neden olabilecek üç farklı ama birbiri ile bağlantılı faktör bulunmaktadır. Bunlar; biyolojik etkiler, genetik etkenler ve psikososyal aktiviteler olarak tanımlanmaktadır.
 
Depresyon sık sık yaşanabilen rahatsızlıklar arasında da yer almaktadır. Bayanlarda depresyona yakalanma oranı %4 ile 10 arasında iken, erkeklerde bu durum % 2 ile 2,5 arasında görülmektedir.
 
Depresyona iyi gelecek bitkiler arasında en yaygın kullanılanı Sarı Kantaron’dur. Sarı kantaronun içeriğindeki hiperisin ve hiperofin gibi kimyasal bileşenler, hafif ve orta derece olan depresyonların tedavisinde kullanılmaktadır.
 
Yine yemekleriniz ile tükettiğiniz meyan kökünün zararlı etkisi bulunmamakla beraber, düşük ve orta dereceli depresyon tedavisinde oldukça yaygın kullanılmaktadır.
 
Depresyonda olan kişilerin kullanabileceği diğer bitkiler ise; papatya, kedi otu, melisa otu, Japon eriği, Sibirya ginsengi, safran gibi bitkilerdir.
 
Yalnız bu bitkilerin kullanımında dikkat edilmesi gerek en önemli unsurlar, hamilelerin, emzirenlerin ve düzenli ilaç kullanan ve ciddi rahatsızlıkları olan kişilerin doktor tavsiyesinde kullanmalarıdır.