Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve çok sayıda can kayıplarına yol açan şiddetli İzmir depremi sonrasında imar barışı konusu yeniden gündeme geldi. Yaşanan İzmir depremi sonrası tartışma yaratan imar barışı konusu ile ilgili olarak ünlü arama motoru Google Earth’ten yeni bir buluş ortaya atıldı. Sayıştay tarafından yapılan analizler sonucunda oluşturulan rapor içeriğinde, Çevre ve şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerinin çevrede bulunan bina ve apartmanları uydu üzerinden aynı zamanda Google Earth ve Ortofoto programları üzerinden yakın markajla inceledikleri ifade edildi.

Yapılan Denetimler Bir Anlam İfade Etmedi

Ortofoto ya da Google Earth üzerinden izlenen görüntüler apartman ve binaların iç durumunu ya da kat sayısını görüntüleyemediği için yapılan bu denetimlerin bir geçerliliği olmadığı gelen haberler arasında yer alıyor. İncelemeler sonucunda elde edilen uydu görüntülerinin binaların iç bölümlerini ve kat sayılarını yansıtmaması sebebi ile elde edilen görüntülerin anlamsız olduğu görüşü savunuldu. Google Earth üzerinden yapılan bu denetlemeler ne yazık ki bir işe yaramadı. Yaklaşık olarak 9 milyon 80 bin vatandaşın destek aldığı imar barışı sayesinde, 2018 yılında inşa edilen ancak ruhsatı olmayan ve ruhsat kurallarını taşımayan yapılar af kapsamına dahil edildi.

Depreme davetiye, Google Earth’ten geldi

Denetim Yapılmayan Yapıların Sayısı Çok

Sayıştay tarafından yapılan açıklama oldukça dikkat çekecek nitelikte idi. Söz konusu açıklamada ruhsatı olmayan ve ruhsata aykırı olan binalarda ki denetimler oldukça yetersizdi. Aynı zamanda çok sayıda binanın denetimleri de yetersiz bir seviyedeydi. Sayıştay tarafından düzenlenen rapor içeriğine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlükleri imar barışı kapsamında olan yapıların uydusal görüntülerini Ortofoto ve Google Earth arama motorları uygulaması üzerinden incelendiği ifade ediliyor.

İncelenen uydu görüntüleri de kat sayısı ya da katlarda oluşan değişiklikleri gerçek anlamda yansıtmadığı için yapılan tüm incelemeler geçersiz sayıldı. Bu sebeple Bakanlığa mahkeme yolu ile çok sayıda dava açıldı. Sayıştay ise yapmış olduğu açıklamada kırsal kesimlerde Google Eart ya da Ortofoto görüntülerinin gerçeği yansıtmadığını 3 ve 4 yıl önce uydudan görüntü almanın mümkün olmadığını belirtti.