Demir Hindi Bitkisinin Faydaları
Demir hindi bitkisi sınıf olarak baklagiller familyasının bir üyesidir ve diğer bir adı da Temir hindidir.  Ağacının boyu ortalama 10-30 metre arasındadır. Almaşık, çift tüylü bileşik ve yapraklara sahiptir. Dallarının ucundaki yapraklarda küçük ve sarkıl kümeler şeklinde, 3-4 santimetre çaplarında, turuncu lekeler ile kaplı sarımsı çiçekler açan; 8-20 cm genişliğe sahip, keçi boynuzu meyvelerine benzerlik gösteren, kabukları tüylü, koyu kestane renginde, yenilebilir, meyvelerinin içinde 4-9 adet tohum bulunan ve yaklaşık olarak 150 yıl yaşayabilen çok uzun ömürlü bir ağaçtır. Bir ağaçtan senede ortalama 250 kg meyve alınabilir. Üretimleri aşılama, tohumlama ve çelikle yapılmaktadır. Sıcaklık derecelerinin sıfırın altına düştüğü bölgelerde dayanamaz.
Anavatanı ve gen merkezi olarak bilinen yer Madagaskar adası ve doğu Afrika’dır. Afrika kökenli olan tüm baharatların en başında demir hindi gelmektedir. Asırlar öncesinden bu yana Hindistan’da yetiştirilir. 16. Yy başlarda Guatemala, Amerika ve Meksika’ya götürülmüştür ve bu ülkelerde çok yaygınlaşmıştır. Deniz seviyesinden 750 metre yüksekliğe sahip ve tropik iklimi olan tüm coğrafi bölgelerde rastlanabilir. Sudan, Senegal, Asya ve Amerika gibi tropikal iklimi olan tüm ülkelerde demir hindi bitkisi yetişmektedir.
Eski mısırlılar ve Yunanlılar bu bitkiyi İÖ 4.yy başlarında tanıyıp kullanmışlardır. Aram ülkelerinde ise susuzluk için kullanılmış olup bu alanda çok ünlü olmuştur. Avrupa ise bu bitkiyi Haçlılar sayesinde ve Hindistan kaynaklı tanımışlardır. İbn-i Sina (980-1037) bu bitkinin sağlığa olan faydalarından bahsetmiştir. Osmanlı mutfağında ve tıbbında yaygın olarak kullanılmıştır. Salih Bin Nasrullah (1669) demir hindinin sağlığa faydaları hakkında şunları söylemiştir; ‘’ Demir hindi ateş düşürür kusmuğu engeller, bıkmaya iyidir ve susuzluğu keser.’’
Salermo okulu demir hindiyi çok yabani bir hint hurması olan meyveye benzetir. Bu yanlış ve bir o kadar farklı düşünce ilk demir hindi ağacının yani 1516’da Malabar kıyısında görülmesiyle son bulmuştur. Ağaç buralardan ilk önce Hawaii’ye daha sonrada Orta Amerika’ya götürülmüştür. Demir hindi bitkisi yaşadığı bölgede ve kendi çevresinde başka bitkilerin yetişmesine çok az yaşama hakkı tanır. İnsanlar onun gölgesi altında yatmaya çekinir. Bu ağacın gövdesine eşeklerini ve atlarını bağlamazlar. Afrika’nın bazı bölgelerinde demir hindi bitkisinin ağacı kutsal olarak nitelendirilir. Myanmarlılara göre bu ağaç yağmur tanrısının evi olarak görülür. Nyassalam’da barınaklarından kaçtıkları zaman ve ya çalındığı zaman tekrar geri eve dönebilmeleri için kendi kümes hayvanlarının yemlerinin içine demir hindi ağacının kabuklarını karıştırmışlardır. Ayrıca fillerin uysallaşması için onlara demir hindi kabuğu ve meyvesi yedirilir. Malezya’da ise yeni doğan bebeklerin ağzına demir hindi meyvesi ve Hindistan cevizi sütü verilir.
Demir Hindi Bitkisinin İçeriği ve Kullanılan Kısımları
Halk hekimliğinde ve mutfaklarda öncelikle meyveler daha sonrada kısmen yapraklarla tohum kullanılmaktadır. Baharat piyasalarında ise meyveleri bir bütün olarak veya yalnızca etli kısımlar satılmaktadır. Bunlar konsantre veya kurutulmuş şekildedir. Bu bitkinin birleşiminde şekerler, proteinler, B1(tiamin), taktinler A, B2(riboflavin), niasin, B5(pantotetik asit), C(askorbik asit) vitaminleri, B6(pridoksin), magnezyum, fosfor, sodyum, kalsiyum, bakır, selenyum gibi mineraller ve amino asitler bulunur. Ayrıca yapraklarında mineraller, yağlar, proteinler, yağ asitleri, flavonoitler ve alkaloitler bulunmaktadır.
demir-hindi-sindirim-sistemi
Tıp Dünyasındaki Yeri
Demir hindi içeriğinde bulundurduğu tartrik asit pektinden ötürü aşırı yumuşatıcı bir etki oluşturur. Böcek ve bakteri öldürmek için yaygın olarak kullanılır. Söktürücü ve çok iyi derecede serinletici bir özelliğe sahiptir.
Bağırsak yumuşatıcı etkisi;
Demir hindi bitkisi içeriğindeki zengin mineral ve vitaminlerin sayesinde bağırsakları yumuşatıcı bir etki gösterir. Ayrıca mideyi zararlı bakterilere karşı korur. Sindirim sistemi sağlığını da olumlu yönde etkiler. Tüm bunların dışında hazımsızlığa da iyi geldiği bilinen faydalarından biridir.
Ateş düşürücü özelliğe sahiptir;
Demir hindi bitkisi yüzyıllardır eski Mısırlılar tarafından ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Ayrıca içeriğindeki protein ve zengin elementler sayesinde özellikle küçük çocuklardaki yüksek ateşi düşürme etkisine sahiptir. Tüm bunların dışında kemik sağlığını da destekler ve vücuda kuvvet kazandırır.
Gaz gidericidir;
Demir hindi bitkisi çok iyi bir gaz gidericidir. Yunanlılar yüzyıllar boyunca bu bitkiyi gaz giderici olarak kullanmışlardır. Ayrıca yapılan birçok araştırma neticesinde bu bitkinin gaz giderici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve uzmanlar tarafından gaz sorunu olan hastalara tavsiye edilmiştir.
Sindirim sistemine etkileri;
Bu bitki sindirim sistemini direk olarak desteklemez kabızlığa iyi geldiği için ve bağırsakları yumuşattığı için dolaylı olarak sindirim sistemi sağlığını da desteklemiş olur ayrıca bünyeyi zararlı toksinlerden arındırarak daha sağlıklı bir yaşam için katkı sağlamaktadır.
Balgam söktürücü etkiye sahiptir;
Demir hindi bitkisi içeriğindeki mineral ve antioksidanlar sayesinde çok etkili bir balgam sökücü olarak tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca içeriğindeki miasin ve aynı şekilde antioksidanlar sayesinde iltihap kurutucu bir etki gösterir.
Böbrek ve karaciğer güçlendiricidir;
Demir hindi içeriğinde bol miktarda bulunan B6, B2 ve B1 vitaminleri sayesinde karaciğer ve böbrek sağlığına katkıda bulunmaktadır ayrıca böbrekte oluşan taş ve kumların dökülmesine yardımcı olur. Tüm bunların dışında içeriğindeki mineraller böbrek ve karaciğeri güçlendirebilecek bir etkiye sahiptir.
Göz sağlığı üzerindeki etkileri;
Bu bitki göz sağlığını desteklemekle kalmaz gözlerde oluşabilecek yaralarda mikrop öldürücü bir etki gösterir. Gözde bulunan yaralarda ki mikropları öldürerek hem yaranın erken iyileşmesine hem de genel göz sağlığını olumlu yönden desteklemektedir.
Demir Hindinin Hastalıklarda Kullanım Şekli

  • Demir hindi bitkisinin yumuşatıcı olarak kullanılması halk hekimliğinde aşırı yaygın bir yöntemdir. Bunun için bitki iyice ezilir ve su ile karıştırılır, daha sonra tuz eklenerek içilir.
  • Ateş düşürücü olarak kullanım şekli ise bitki bir miktar şeker eklenerek iyice kaynatılır ve olgunlaşmamış olan meyve iyice dövülür veya süt ile karıştırılarak tüketilir. Bu sayede ateş düşürücü bir etki oluşturur.
  • Kabızlık sorunu yaşayanların yapması gereken tohumları ayıklayıp ve kurutulmuş olan demir hindi meyvesinin karıştırıp bu haliyle tüketir. Bu karışım biraz yapışkan, yumuşak ve siyahımsı esmerdir. Bu karışım sabahları aç karnına 50 gram tüketilmesi bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Çocuklarda ise her yaş başına ekstradan bir veya iki gram verilebilir.
  • 60 gram demir hindi, 35 gram sinemaki ve 3 gram papatya tozu şeker şurubu ile birlikte ezilerek yapılan karışım veya macun yatmadan evvel yaklaşık olarak bir kahve kaşığı tüketilirse sindirim sistemine büyük ölçüde yardımcı olur.
  • Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için demir hindinin yaprakları kaynatılarak içilir. Ayrıca alerjiye, susuzluğa ve kanın temizlenmesine büyük fayda sağlar.
  • Çocuklarda kurdeşen iyileştirici ve kaşıntı giderici olarak da yapraklar suda kaynatılarak içilir. Demir hindinin birçok faydasını modern tıp da günümüzde kabul etmektedir. İstanbul’da kurdeşen tedavisi için demir hindi iyice kaynatılarak içilmektedir.

Demir Hindi Şerbeti Nasıl Yapılır?
300 gram demir hindi meyvesi, 3 kg şeker ve 2 litre su ile yapılır. Meyveler suda kaynatılıp süzülür, daha sonra elde edilmiş olan sıvıya şeker eklenerek bir daha kaynatılır yaklaşık olarak 3 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakılır ve yeniden süzülür. Bu karışımı yaparken şeker yerine isteğe göre bal da kullanılabilir. Daha sonra bu karışım afiyetle içilir.
Demir Hindinin Zararları ve Yan Etkileri
Demir hindi bitkisi genel anlamda sağlığa bir zarar vermemektedir ancak aşırı tüketim beraberinde bir takım hastalıklar getirebilir. Bunun dışında bilimsel olarak bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur aşırı tüketim karın ağrısı, bulantı ve şişkinliğe sebebiyet verebilir.
Demir Hindi Bitkisinin Besin Değerleri
Demir hindi bitkisinin 100 gramında 57 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 0,1 gram protein, 14,7 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ, 7,1 gram C vitamini, 10mg kalsiyum ve 27mg potasyum içermektedir.
Öneriler
Demir hindi bitkisi aşırı tüketim yapmadığınız sürece sağlığınıza hiçbir zarar getirmeyecektir. Bunun dışında size tavsiyemiz çocukların çiğ olarak tüketmesine veya aşırı tüketmesine müsaade etmeyiniz. Mide ile ilgili ilaç tedavisi görüyorsanız tüketmeden önce doktorunuza danışınız.