DeepWeb internetin kapalı yüzüdür. Yani bildiğimiz internet %30’luk bir bölümdür bunun %70i DeepWeb’dir. Bu görseli çoğu yerde görmüşsünüzdür.
deepwebmakalesiResmin açıklamasını yapacak olursak gün yüzünden olan bölüm Google üzerinde aratıp da eriştiğimiz bilgiler. Suyun altında bulunan bölüm ise Google üzerinde araştırıp bulamadığımız sadece bu internetin karanlık yüzü olan DeepWeb bölümünde olanlardır. Peki, bu DeepWeb nedir? Nasıl Erişim Sağlanır? Tüm bu sorulara cevap verirken, DeepWeb’in tehlikeli olduğunu her insanın erişim sağlayamadığı erişim sağlayan insanlarında belli bir seviyeye kadar gelip tıkandıkları söylenmekte. Bu yüzden girerken gerekli önlemleri almakta fayda vardır. VPN, DNS vb. gibi ip saklama yöntemlerini kullanarak kendimizi bir nebzede olsa güvene alma ihtimalimiz vardır. Bilinen internetin, bilinmeyen karanlık yüzü olan DeepWeb’i anlatmaya başlayalım.
Eğer ki bilgisayar başına oturup Google de istediğiniz her şeye erişebildiğinizi sanıyorsanız bu yazı sonunda yanılacağınızdan emin olabilirsiniz. O yüzden dikkatli bir şekilde bu yazıyı okumanızı istiyorum.

Arama Motorlarından DeepWeb’e Erişebilir Miyim?

Hayır erişemezsiniz. Bu yüzden DeepWeb denir zaten. Çünkü bu kategoride bulunan sitelerin güvenliklerinin yetersizliği dolayısıyla arama motorları bu tip siteleri indekslemezler ve bu sitelerin suç teşkil eden siteler olması sebebiyle arama motorları bu tip siteleri indekslemez.

DeepWeb’e Nasıl Girilir?

Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari vb. normal tarayıcılar DeepWebe erişim sağlamaz bunun sebebiyle özel tarayıcılar kullanmanız lazım.  Günümüz itibariyle bu tür sitelere erişim sağlayan insanlar “Tor Browser” adı verilen özel tarayıcıyı kullanmaktalar.  Tor Browserı indirip kurduğunuzda Google gibi olan arama motoruna yazdıklarınız yine tümüyle erişim sunmayacaktır sizlere. Tor Browser anlık olarak sizin ip adresinizi değiştirir bir VPN servisine benzetebiliriz. Yani takip altına alındığınızda konumunuz Brezilyayken bir anda Avusturya olmaktadır. DeepWeb denilen âlemde siteler genellikle. onion uzantılıdır. İnternet üzerinde tor ile ulaşabileceğiniz sitelerin listesi vardır. Bu sitelere Tor’la ulaşabilirsiniz. DeepWeb’de siteler örnek veriyorum biliyormuyuz.com yerine asjdsahdjsdjs.onion şeklindedir. Eğer ki DeepWeb’de tüm sitelere erişmek istiyorsanız; DeepWeb’in wikipedia’sı olan Hidden Wiki’ye girmelisiniz. Hidden Wiki sizin bazı sitelere girmek için gerekli olan yetkiyi sizlere ulaştırmaktadır. DeepWeb işine merak salmış çoğu kullanıcın ilk uğradığı nokta Hidden Wiki’dir. Tabi oradaki yöneticiler tarafından uygun görüldüğünüz takdirde internetin saklı yüzünün tamamını görebilirsiniz. Site içerisindeki derinlerle ilgili olan tüm bilgiler İngilizcedir. Hiddenwiki.org site URL’sidir.

DeepWeb’e Girmek Suç mudur?

DeepWeb’e girmek suç değildir. Tarayıcı olarak Tor Browser kullanmakta asla suç teşkil etmez. Hatta bu anlık konumunuzu değiştiren tarayıcıyla normal internet erişimi de sağlayabilirsiniz. DeepWeb legaldir fakat içerisinde çoğunlukla illegal olaylar döner. Bu illegal olaylara karışmazsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bu DeepWeb Denilen Ayrı Dünyada Neler Var?

Gelelim herkesin merak konusu olan DeepWeb içerisinde neler bulunuyor? İnternetle ilgili makalelerimizde hep internet bir bilgi denizidir dedik. İnternette gezdiğinizde bu denize ağ attığınızı düşünebilirsiniz yüzeyde balık varsa bunu hemen tutarsınız fakat derinlerdeki balıklara ulaşmanız imkansız olmasa da imkansıza yakındır.  DeepWeb genelde çevrenizde insanlar tarafından “kimsenin erişemediği, çok önemli bilgilerin bulunduğu bir dünya” olarak söylenir. DeepWeb’de her sitenin ayrı bir sunucusu vardır. Bu siteleri kontrol etmek çok zor olduğundan dolayı aklınızın ucundan geçmeyecek içeriklere de çok aşırı derecede rastlanmaktadır.

DeepWeb’in Hizmetleri

Bildiğimiz bir medya veya ajans şirketi gibi DeepWeb’inde hizmet sektörü vardır. DeepWeb’de aklınıza dahi gelmeyecek ilanlarla karşılaşabilirsiniz.

  • Çok istediğiniz bir eşyayı hırsızlara çaldırabilirsiniz. Ve istediğiniz ürünü çalarlarken video çekme talebinde bulunabilirsiniz.
  • Sahte kimlik, pasaport vb. ürünleri şahsınıza hazırlatabilirsiniz.
  • Günümüzde çok rahatlıkla ulaşabildiğiniz silahlara DeepWeb’de üst düzey bir şekilde ulaşırsınız. Özel yapılmış silahların ve ağır mekanizmaları olan silahların satıldığını görebilirsiniz. Bunları sipariş vermek akla yatmaz çünkü polisler dünyanın her yerinde yüksek etkinlikler göstermektedir. Ağır Makinalı Tüfek siparişi verdiğinizde bunun polise takılma oranı çok çok fazladır.
  • Bitcoin adı verilen para birimiyle kara para aklama hizmeti sunmaktadırlar.
  • Ülkemizde bulunan esnaflar gibi DeepWeb’in esnafları size istediğiniz Facebook vb. sosyal paylaşım sitelerindeki hesapları, kredi kart bilgilerini satmaktadırlar.
  • Kiralık katil hizmeti de bulunan DeepWeb’deki kiralık katiller sizlere istediğiniz kişiyi öldürme güvencesi veriyorlar.

Konu İçeriği ;

  • DeepWeb giriş
  • DeepWeb’e nasıl girilir
  • DeepWeb nedir?